LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Akuzat e rënda/ Krimi gjunjëzon shtetin, qeveria “njësh” me bandat

24 Gusht 2021, 11:16, Politikë CNA
Akuzat e rënda/ Krimi gjunjëzon shtetin, qeveria

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj ka reaguar në lidhje me atentatin e një nate më parë në Lushnje, ku mbeti i vrarë Bledar Muça dhe u plagosën 5 të tjerë.

Përmes një postimi, Alibeaj shprehet se ngjarja kriminale në Lushnje solli dhe një herë realitetin e hidhur që tregon se jeta e qytetarëve po vihet çdo ditë në rrezik.

Sipas tij ankthi dhe pasiguria që mbizotëron sot është si pasojë e një shteti të gjunjëzuar para krimit.

Alibeaj ka hedhur akuza të forta ndaj qeverisë, për të cilën thotë se është bërë “njësh” me bandat

?Ngjarja kriminale e Lushnjës risolli edhe njëherë para syve të shqiptarëve hendekun mes realitetit të hidhur në të cilin jeta e qytetarëve vihet çdo ditë në rrezik dhe propagandës së gënjeshtrave që ushen dhe ushqehet nga Rama, ku parësore është tallavaja dhe hilet e një komunikimi të rremë që prodhon vetëm fjalë boshe.

Gjendja e ankthit dhe pasigurisë që mbizotëron sot në Lushnjë dhe kudo, është pasojë e sigurisë që gëzon krimi përballë një shteti të gjunjëzuar, dhe i modelit të instaluar nga regjimi Rama-Doshi, ai i aleancës me krimin. Rënia e rendit dhe sigurisë, humbja dhe shkatërrimi i jetëve, janë produkt i amoralitetit që ndërtoi këtë model për përfitime elektorale, duke bërë policinë të paaftë për t?u përballur me krimin dhe qytetet të pasigurta për familjet shqiptare.

Këto dy Shqipëri, ajo e karikatorëve që zbrazen duke vrarë e lënduar dhe ajo imagjinare e rrjeteve sociale të Edi Ramës, që i përdor si kamuflim për krimin dhe korrupsionin si instrumente politike të regjimit, janë të papajtueshme me njëra-tjetrën. Që Shqipëria reale të jetë e çliruar nga frika dhe nga makthi i një pushteti të bërë njësh me krimin, duhet ndëshkuar modeli i ndërtuar nga regjimi Rama-Doshi, duhet ndarë përfundimisht politika nga krimi. Kjo është e vetmja mënyrë për të pasur rend dhe siguri, e vemja mënyrë që qytetarët të jetojnë të sigurt në qytetet dhe fshatrat e tyre?, shprehet Alibehaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga