LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Bëj o çfarë të duash”/ Artan Fuga vë gishtin në “plagë”, çfarë po ndodh në Tiranë

28 Korrik 2021, 08:15, Aktualitet CNA
“Bëj o çfarë të duash”/ Artan Fuga vë

Profesori dhe akademiku i njohur, Artan Fuga vijon të reagojë në lidhje me çështje të ndryshme sociale dhe politike, në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, mëngjesin e sotëm, profesor Fuga tregon atë çfarë ndodh me qytetarët në Tiranë, dhe ndryshimi me qytetet e tjera, në Europë.

Sipas Artan Fugës, shërbimet e agjencive publike në Tiranë, nuk përkujdesen për qytetarin, ndërsa në qytetet europiane është krejt e kundërta.

Fuga vë theksin tek mungesa e parkingjeve dhe e koshave të plehrave në Tiranë, ndërsa shkruan se përgjigja nga institucionet është ?bëj o çtë duash?, por ama gjoba të vjen për pesë minuta.

?Bëj o çfarë të duash!

Ka dy mënyra për t’u sjellë me qytetarin.

E para është që shërbimet e agjencive publike të përkujdesen për hallet e qytetarëve dhe t’u japin mundësinë atyre të zgjidhin hallet dhe plotësojnë nevojat që kanë.

E dyta, gjoja në emër të një libarlzmi idiot, qytetari lihet si udhëtari që ka humbur rrugën në pyll, shoqëria sheh interesin e vet, qytetarit shërbimet publike i thonë : Bëj o ç’a të duash, pse unë do të merrem me ty?

Duke parë në Selanik për ndonjë parking makine, gjeta se aty nga qendra mijëra metra katror ishin parking në mes qytetit, anash bregut të detit, për të mos thënë ndërtesa disakatëshe të destinuara për parkim të mijëra veturave në nivel lagjesh. Plot vende për parking. Këtë kam venë re gjithashtu në Frankfurt, Berlin, Shkup, kurse në Tiranë është më keq se të parkosh në vende turistike me famë botërore si Piza, Firence, etj. Sapo e parkon veturën në ndonjë cep grehine gjysmë të shkatërruar, pas pesë minutash e ke gjobën te dritarja e makinës.

Ku ta parkoj mo?

Parkoje ku të duash, ç’më duhet mua, të rras gjobën dhe kaq!

Për të derdhur plehrat cdo mëngjes më duhet që cdo ditë të bëj rrugën me thesin në dorë nja treqind metra së paku për të dalë në rrugë të madhe, te koshat e rrugës Myslym Shyri.

Ku t’i derdh plehrat mo?

Ik o gremisu, hapi sytë, atje i ke koshat, mos do t’i sjellim buzë pallatit?

Kur mendon që në qytete të mëdha jashtë vendit ke kosha në cdo hyrje pallati, lëre në lagjet me shtëpira personale ku cdo portë shtëpie ka koshin e vet!

Bëj o çfarë të duash, përton ti të bësh nja katërqind metra për të hedhur mbeturinat? Se mos ke punë tjetër!

Cfarë mo çfarë, uji nuk është i pishëm? Nuk ka matje të përmuajshme të komunikuara për gjendjen e ujit të banorëve?

Ik o bleje? Nuk ke lekë? Bëj o çfarë të duash pse me ty do të merremi ne?

Bëj o çfarë të duash?

Do të ikësh nga Shqipëria, të lësh nacionalitetin, të emigrosh?

Bëj o çfarë të duash, pse ne do të të interesohemi: Ore çfarë halli ke që ikën??-shkruan Artan Fuga./ CNA.al

Lajmet e fundit nga