LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Policia zbardh detajet nga aksioni në Kadastrën e Tiranës/ 3 të arrestuar, pezullohet punonjësi i AKSHI-t, një në kërkim

26 Korrik 2021, 19:25, Aktualitet CNA
Policia zbardh detajet nga aksioni në Kadastrën e Tiranës/ 3

Policia ka dhënë informacion zyrtar mbi operacionin e ditës së sotme në zyrat e Kadastrës së Tiranës.

Sipas informacioneve të policisë operacioni i koduar ?Ndërmjetësi? ka çuar në pranga 3 shtetas ndërsa për 3 shtetas të tjerë është caktuar masa ?detyrim paraqitje?.

Deklarata e Policisë

Tiranë

Finalizohet operacioni policor i koduar ?Ndërmjetësi?

Operacioni nga Sektori për Hetimin e Krimit  Ekonomik dhe Finaciar në DVP Tiranë nën drejtimin e SPAK.

Vihen në pranga 3 shtetas.

Seksioni për Hetimin e Korrupsionit në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Forcën Operacionale të Drejtorise Vendore të Policise Tiranë, nën drejtimin e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, në kuadër të Procedimit Penal të vitit 2021, pas një punë intensive disa mujore, finalizoi me sukses operacionin policor ?Ndërmjetësi?.

Në kuadër të operacionit u bë ekzekutimi  i urdhërave të lëshuar nga Gjykata e Posaçme të Shkallës së Parë Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, e cila ka caktuar masë sigurimi personal ?Arrest në burg? ndaj shtetasve:

Gazmend Canaj, 49 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale ?Ushtrimi i ndikimit te paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike?;

Admir Burri., 44 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale ?Ushtrimi i ndikimit te paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike?;

Neritan Bablusha,52 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale ?Ushtrimi i ndikimit te paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike?;

Po në kuadër të operacionit u bë ekzekutimi i masës se sigurimit personal me karakter shtërngues ?Detyrimi për t?u paraqitur në policinë gjyqesore? ndaj personave  nën hetim:

B.H, 59 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale ?Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike?;

G.B, 58 vjeç, banues në Tiranë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale ?Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike? .

Gjithashtu, u bë ekzekutimi i masës së sigurimit personal me karakter shtërngues  ?Pezullimi i ushtrimit të detyres apo shërbimit publik? ndaj personit nën hetim:

P. A. 39 vjeç,  banues në Tiranë, me detyre punonjes i Drejtorisë Vendore të ASHK Tirane Rurale 2, i dyshuar për kryerjen e veprës penale ?Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojne fuksione publike? .

Si dhe u bë shpallja në kërkim policor i shtetasit me iniciale ?I.A?, për të cilin Gjykata ka vendosur cakatimin e masës së sigurimit personal me karakter shtërngues ?Detyrimi për t?u paraqitur në policine gjyqesore?, si i dyshuar për kryerjen e veprës penale ?Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike? .

Materialet proçeduriale i?u kaluan Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, në ngarkim të shtetaseve të sipërcituar, për veprat penale  ?Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojne fuksione publike?, ?Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë fuksione publike?, ?Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojne fuksione publike?.

Lajmet e fundit nga