LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rovena Voda u “fundos” për 1 000 euro, një celular dhe një arkë me peshk/ Klodiana Lala zbardh detaje nga përgjimet

14 Korrik 2021, 12:20, Aktualitet CNA

Gazetarja  Klodiana Lala, ka zbardhur një pjesë të përgjimeve nga dosja e SPAK, që ?fundosën? ish-zëvendësministren e Brendshme, Rovena Voda.

Kjo e fundit është lënë nga GJKKO në ?arrest shtëpie?.

Përgjimet zbulojnë se si ish.zv/ministrja ka marrë ryshfet dhe dhurata për të punësuar një grua në Ministrinë e Brendshme.

Siç raporton gazetarja Lala, hetimi nga SPAK ka nisur në vitin 2019, për një çështje tërësisht tjetër, që në fakt zbuloi rastin e ish-zv.ministres së Brendshme.

Sipas SPAK, nga hetimi dhe përgjimet ka rezultuar se Voda i kishte premtuar Florida Beut ta punësonte si specialiste në Ministrinë e Brendshme, duke i marrë njëherë shumën prej 1 mijë eurosh, më pas një telefon dhe një arkë me peshk, raporton BW.

Në dosjen e SPAK thuhet, se pavarësisht se ajo ka aplikuar në 11 vende pune për t?u emëruar si specialiste, ajo nuk ka kaluar as në fazën e dytë, duke mos e përfituar vendin e punës. Por, pavarësisht kësaj, Voda ka përfituar dhurata prej saj, ndaj dhe e ka konsumuar veprën penale.

Sipas SPAK, më 13 shkurt 2020, Majlinda Hasani, avokate, është takuar me Florida Beun dhe zv.ministren e kohës, Rovena Voda. Florida i ka kërkuar Vodës t?i gjente një vend pune. Ajo ka telefonuar një person, që kishte dijeni për vende pune. ?Shefe nuk e bëj dot, por do ta rregulloj si specialiste?, ka thënë ajo.

Më tej, në përgjimet e SPAK, është edhe momenti kur Beu dëgjohet t?i thotë Hasanit ?Më ngeli mendja, mos duhet të jepnim më shumë, të na vendoste në një vend të hajrit?.

Gazetarja Lala, referuar dosjes së SPAK, thekson se ato i kanë dhënë Vodës shumën prej 1 mijë eurosh dhe sipas SPAK ky moment është filmuar, ndonëse eurot ishin në zarf. ?Leku e hedh ujin përpjetë?, thotë më tej ajo.

SPAK thotë se ato i kanë bërë dhe një telefon dhuratë Vodës. Sipas SPAK, të tre gratë janë takuar edhe në një ambient të MB.

Ndërsa, takimi i fundit mes tyre është bërë më 06.03.2020, ku Voda shfaqet me makinën e saj, në Durrës, dhe ku Beu i ka dhënë dhe një arkë me peshk./CNA.al

Lajmet e fundit nga