LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohen dokumentet/ Mori certifikatë pastërtie, si u fut kokaina në kamionin me banane?

14 Korrik 2021, 10:27, Aktualitet CNA

11 kg e 650 gram kokainë u kapën të martën në Portin e Durrësit, në një kamion që i përkiste kompanisë Alba Exotic fruit”, ku pronar është Eduart Dauti.

Në një intervistë për CNA.al, Dauti ka mohuar të ketë lidhje me drogën dhe sipas tij një gjë e tillë mund të jetë bërë vetëm nga persona të brendshëm në porte, që janë të lidhur me njerëz të pushtetshëm, pasi ata nuk lejohen të prekin kontejnerët.

Pra, nuk lejohet prekja e kontejnerit nga persona të jashtëm, përveçse nga autoritetet përkatëse.

Dauti tregon se kur ngarkesa është nisur nga Ekuadori është shoqëruar me certifikatë pastërtie.

Dokumentin në fjalë,  është një raport raport i Raporti BACS, organizëm që kontrollon kontrabadën tek bizneset

Sipas të njëjtit raport, kontrolli i ngarkesës është bërë  datë 26.05.2021,  ka nisur në orën 04.15 minuta dhe përfunduar në orën 04.28 minuta

Në fund, është konstatuar se gjithçka ka qenë në rregull si dhe janë dhënë udhëzimet përkatëse që nuk lejojnë prekjen apo hapjen e ngarkesës.

Në këto rrethana, biznesmeni Dauti,  kërkon drejtësi si dhe të gjenden e të vihen para drejtësisë, kriminelët e vërtetë, atë që kanë vendosur drogën në ngarkesën me banane dhe jo të arrestohet vëllai i tij që s?ka lidhje me drogën fare.

? Të investigojnë kush janë kriminelët që na prishin punë. Aq sa bën shuma e drogës nuk bën as një konteiner i vetëm. E drejta ime më lind vetëm pas skanerit të konteinerit që të marr produktin. Unë në një vit përpunoj 600 deri në 800 kontenierë. Pse duhet të jemi me zemër çdo javë që na vijnë kontenierët,?, shprehet për CNA.al, Dauti.

Më poshtë do të sjellim dokumentet, raport për pastërtinë e ngarkesës me shkrim dhe me foto./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga