Connect with Us

Kë të besojmë?-Gjekmarkajn me roman kundër Bashës/ Sot thotë është më i miri!

Politikë

Kë të besojmë?-Gjekmarkajn me roman kundër Bashës/ Sot thotë është më i miri!

Publikuar

-

Kë të besojmë?-Gjekmarkajn me roman kundër Bashës/ Sot thotë është më i miri!

Agron Gjekmarkaj, analisti që deri më dje, para se të ulej në tavolinën e pazareve për t’u bërë deputet, “kryqëzonte” kreun e PD-së Lulzim Basha, sot i qëndron në krah atij.

Sot e sheh me adhurim si Kryeministrin e tij, edhe pse zgjedhjet i humbën.

Për Gjekmarkajn, sot në PD nuk ka variant tjetër veçse Lulzim Bashës.

Sigurisht në një anë i besojmë, pasi ishte Basha që e futi në lista për deputet, në këmbim që ai t’i “lëpihej” siç po bën tani.

Por, nga ana tjetër, janë me qindra e qindra deklarata të Gjekmarkajt kundër Bashës, saqë një roman do të bëhej me ta.

Nga “kukull”, nga shkatërrues i PD-së, Basha u kthye për Gjekmarkajn në një njeriu më të përsosur, në politikanin më perfekt, të cilin kryeministri Edi Rama e vodhi, sipas tij, në këto zgjedhje.

Para t’i vinte ky frymëzim i madh për Gjekmarkajn, Basha, s’ ishte gjë tjetër veçse një portret i rrethuar me kukulla.

Një portret rrethuar me kukulla që mund të na bezdisë, mund të na trishtojë, mund të na shkaktojë gaz, por që nuk ngjall më mëshirë”, shkruante Gjekmarkaj në një analizë më herët.

Perfekti i sotëm i Agron Gjekmarkajt, dje nuk ishte i tillë, nëse iu referohemi deklaratave të tij, me opinione të gjata, apo nëpër emisione të ndryshme.

Si e sulmonte Gjekmarkaj, Bashën, CNA.AL sjell nje përmbledhje. 

Një ditë pas zgjedhjeve parlamentare të 25 Qershorit 2017, kohë kur Partia Demokratike arriti të fitonte, 455.481 vota ose 28,81 përqind, të përkthyera në 43 mandate, Gjekmarkaj kërkonte largimin e Bashës me argumentin se pas humbjes ishte koha që ai të largohej nga drejtimi i partisë.(Lexo këtu)

Nuk mjaftoi vetëm më kërkesën për dorëheqje por edhe ironizonte Bashën.

“Le ta gëzojë Baftjari, se është djalë për së mbari”. Kështu deklaronte Agron Gjekmarkaj, pas humbjes së Lulzim Bashës në vitin 2017.(Lexo këtu)

Ndërsa shkruante mbi fatin që e priste Partinë Demokratike pas humbjes, Gjekmarkaj shprehej për një situatë të vështirë.

“Duhet të heqim dorë nga këshillat sesi Basha duhet të bëhet i mirë për ta rrëzuar Ramën e keq. Ndoshta Lulin kjo këshillë e brengos e i thyen zemrën për momentin”, ironizonte Gjekmarkaj në atë kohë.

Në media u fol, se rebelimi akuzues i Gjekmarkajt erdhi, pasi ai nuk u përfshi në listat e kandidatëve për deputet.

Pasi e kryqëzoi për listat, duke i quajtur të flliqura, Gjekmarkaj shprehej, se Lulzim Bashës i është fryrë delli ballkanas i kapjes mbas karriges dhe pushtetit me çdo kusht.

Ai habiti gjithkënd që i thotë bukës bukë dhe ujit ujë me qëndresën që po i bën dorëheqjes. Relativisht i ri, 43 vjeç i shkolluar mirë në Holandë, vend ku tërmete kësisoj të fshijnë përjetësisht nga politika, Lulzim Bashës në ballë i është fryrë delli ballkanas i kapjes mbas karriges dhe pushtetit me çdo kusht”, shkruante në një nga opinionet e tij Gjekmarkaj, në vitin 2017. (Lexo këtu)

Kujtojmë se në qershor të 2017, Gjekmarkaj e ka sulmuar fort Lulzim Bashën, duke e akuzuar për listën skandaloze që kishte bërë, që sipas tij ishte e fëlliqur.(Lexo këtu)

Gjekmarkajt, bën përgjegjës Bashën për humbjen. Në një opinion të botuar tek gazeta “Panorama”, Gjekmarkaj, shkruante,-“Tani na takon t’i hapim sytë se populli foli”.(Lexo këtu)

Në 10 mars 2018, Gjekmarkaj ka komentuar situatën në Partinë Demokratike si dhe rastin e shumëpërfolur për lobime me rusët, ku fajësonte Bashën për situatën që po ziente në PD.(Lexo këtu)

Ndërsa në prill të 2018, Gjekmarkaj akuzonte se Basha e ka transformuar PD-në në një forcë politike personale, e cila përballej me një krizë të thellë, ku rrjedhimisht nuk jepte më shpresë.. (Lexo këtu)

Në një analizë të publikuar në media me 23 Prill 2018, Gjekmarkaj ka ka sulmuar kreun e PD, Lulzim Basha, për zhvillimet brenda partisë.

LEXO EDHE:  Nga Valbona MEZINI/ KUR TË TJERËT TË NJOHIN NGA VEPRAT ÇIRRU E BËRTIT SA TË DUASH...

Sipas Gjekmarkajt, PD me Bashën kryetar, është transformuar në një parti me një krizë të thellë, ku rrjedhimisht nuk jep më shpresë.

Tre vite më parë, i “qante” zemra se PD po shkatërrohej, se PD ishte në krizë, ndërsa sot, që është bërë pjesë e saj, PD, ka dalë nga kriza dhe Lulzim Basha, është më i miri politikan dhe më i miri drejtues. (Lexo këtu).

Sipas Gjekmarkajt, PD me Bashën kryetar, është transformuar në një parti me një krizë të thellë, ku rrjedhimisht nuk jep më shpresë.

“Me mbledhjen e Këshillit Kombëtar, për statutin mori përsipër listat, dëbimet, fshirjen e kujtesës së PD-së, marrëveshjen me Ramën, transformimin e kësaj partie në një parti të tijën. Nuk fshihet më jo Lulzim Basha. Ajo PD që kemi njohur dikur me cenet dhe virtytet e saj nuk ekziston më. Partia që u formua nga elita e vendit në dhjetor 1990, sot drejtohet nga personazhe pa spikamë publike. Shikoni estabilishmentin drejtues në krah të Bashës, kryesinë, nënkryetarët, sekretarët, grupin e tij parlamentar dhe së fundi, Këshillin e tij Kombëtar!” shkruante Gjekmarkaj në analizën e tij.

Dhe ndërsa shfaqej si analist nëpër studio televizive, duke sulmuar Qeverinë, pati zëra se ai kishte ndryshuar qasje ndaj Lulzim Bashës, për shkak të kandidimit si deputet.

Ai i kishte heshtur kritikat Bashës, kishte kapërdirë çdo akuzë, fyerje dhe ironi, pra kishte ndryshuar sa hap e mbyll sytë në 360 gradë.

Por, duke u hequr si parimor, Gjekmarkaj mohonte zërat se do të kandidonte për deputet dhe këmbëngulte se kjo gjë nuk do të ndodhte. (Lexo këtu)

Nëse Gjekmarkaj ka harruar se çka thënë e çka shkruajtur nëpër opinione, demokratët, nuk mund të harrojnë atë që dikur i shikonte si pjesë e një partie të rrënuar.

Por ,bashkë me kandidimin për deputet, Gjekmarkaj njëherësh me mendimin për Bashën, ndryshoi edhe fytyrën e tij. Nuk ishte më ajo fytyra akuzuese kundër Lulzim Bashës, përkundrazi u shndërrua në mbrojtësin më të zellshëm të tij.

Gjekmarkaj del sot dhe flet pro Lulzim Bashës, flet me deklaratat e Lulzim Bashës, flet për masakër elektorale.

Por, cilit Agron mund t’i besojnë demokratët, këtij që deri më dje bënte romane kundrejt Lulzim Bashës, apo këtij të sotmit që e ngre Lulzim Bashën në qiell?/CNA.al

Analisti i zemëruar për karrigen e deputetit/ Sa e ‘shiti fytyrën’ Agron Gjekmarkaj

Kur i bënte mortin politik Lulzim Bashës/ Dyfytyrësia e Agron Gjekmarkajt

“Propaganda e PD, një farsë”/ Gjekmarkaj “këmbeu” fytyrën me të ndenjurat

“Lëpiu aty ku pështyu”/ Si gënjente Agron Gjekmarkaj, pasi u la në hije

Lëpirje për një karrige deputeti/ Akuzat e Agron Gjekmarkajt për Bashën

Agron Gjekmarkaj tallet me Bashën/ “Le ta gëzojë Baftjari, se është djalë për së mbari”

Agron Gjekmarkaj kundër Bashës/ “Duhet të largohet nga drejtimi i PD”

Agron Gjekmarkaj kundër Bashës/ “Të sulmohet se ka goditur rëndë kolonën e PD”

Agron Gjekmarkaj kundër Bashës/ “U shit tek Rama, privatizoi dhe zhduku PD”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha i vërsul “servilët” Bardhit/ Zbulohet skenari

Publikuar

-

Nga

Basha i vërsul “servilët” Bardhit/ Zbulohet skenari

Ditët e fundit në media apo edhe në rrjetet sociale, është lakuar shumë emri i Sekretarit të Përgjithshëm të Republikës së re, Gazment Bardhi.

Fillimisht në rrjete sociale dhe në media u komentua fakti, që Gazment Bardhi tashmë shoqërohet me badigardë.

Se kush e kërcënon Gaz Bardhin apo nga çfarë ka frikë ky i fundit, këtë përgjigje mund ta japë vetëm ai.

Por, një tjetër detaj që bie në sy, është fakti se duket se disa personazhe mediatikë apo politikë, janë “vërsulur” në kritika, a thua se fajin për humbjen e zgjedhjeve e ka Gaz Bardhi.

Kujtojmë këtu fillimisht professor Mark Markun, i cili në Kuvendin e PD ishte mjaft kritik për gjendjen ku ndodhet PD sot, për mënyrën e drejtimit, por sigurisht pa lënë mënjëanë, edhe Gazin e Lulit.

Më tej nëpër rrjete sociale kishte dhe shumë komente, qëndrime. Njëri e sulmonte, e tjetri e mbronte. Duke ardhur deri edhe tek “lëpirjet” e djeshme të kreut të degës numër 4 të PD në Tiranë, i cili e quante Gazment Bardhin, si kundërshtarin gjigant të Edi Ramës.

Por, të quash Gaz Bardhin si fajtor për humbjen e PD-së, apo ta quash kundërshtarin gjigant të Edi Ramës, kjo është më shumë sesa qesharake.

Por, dardha e ka bishtin prapa dhe detajet tregojnë një tjetër anë.

LEXO EDHE:  Rama këshilla Bashës/ Çfarë do të bëja unë të isha në vendin tënd

LEXO EDHE:  30-vjetori i Lëvizjes së Dhjetorit/ Zotohet Basha: Koha të bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa

Me të ashtuquajturat “sulme” ndaj Gazment Bardhit, duket se përfitues ka dalë vetë kreu i Republikës së re, Lulzim Basha.

Përqëndrimi i vëmendjes tek Gazment Bardhi, e ka lënë të qetë Lulin, ndërsa ky i fundit vijon “betejat me mullinjtë e erës”, në ëndërrat në gjumin e tij të thellë.

Pra nga njëra anë gjasme sulmohet Gazment Bardhi, por ama Basha vijon i qetë pushimet. Gjë që në fakt të bën të dyshosh se është një skenar i pastër, që “Luli të flejë i qetë”.

Premtoi “beteja të mëdha” kundër regjimit Rama-Doshi, sikurse e cilëson ai, por në fakt të vetmen betejë që bëri është ajo për mbajtjen e karriges së kryetarit. Fillimisht me zgjedhjet e 13 qershorit, e më pas me ndryshimet në statut, duke “minuar” kështu karrigen e tij.

E tani që servilët ia “vërsul” Gaz Bardhit, ai mund vetë mund të vazhdojë të flejë i qetë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dritan Leli thumbon Ramën/ “Edhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep pa marrë pluhrat”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama disa ditë më parë, u shfaq në nhë video, duke mbledhur mbeturina në një fushë sporti në Vlorë, ku dhe nuk la pa thumbuar edhe kryebashkiakun e këtij qyteti, Dritan Leli.

Por, duket se edhe kryebashkiaku Leli i ka kthyer “reston” kryeministrit Edi Rama.

Vetë Dritan Leli në një intervistë për Ora Verore thotë se situata e menaxhimit të mbetjeve nuk është më e mira e mundshme, por ka bërë progress të vazhdueshëm.

Gjithashtu ai iu përgjigj edhe Ramës, ndërsa tha se “si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat”.

Qyteti jeton si një i tërë dhe kontributi duhet të jetë shumplanësh. Bashkia që punon dhe qytetarët që janë të përgjegjshëm për të bërë më të mirën. Nuk është më e njëjta situatë që ishte 6 vite më parë. Ka problematika pa fund, sidomos në ditët e pikut, të shtunave dhe të dielave ndonjëherë bëhet e pamundur të përpunosh të gjithë volumin e mbeturinave që prodhon qyteti.Mbetet gjithmonë shumë për të përmirësuar. Si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat. Për fatin e mirë të qytetit dhe për konsolidimin e të ardhmes falë programit të menaxhimit të rregulluar të mbetjeve që e mbështet qeveria gjermane jemi duke punuar dhe jemi në faza të rëndësishme të zhvillimit të projektit të landfillit të Sherishtës, me të cilin do të kemi një largim përfundimtar të plehrave që pas 30 vitesh janë akoma në qendër të qytetit. Do kemi zëvendësim të gjithë kazanëve të plehrave në qytet, në zonan turistike dhe historike do të përdorim kazanët e nëndheshëm dhe do të kemi një flotë dhe armë të re të përpunimit të mbetjeve.Si kryebashkiak, thirrja ime do të ishte se nëse 200 mijë qytetarë të Vlorës do të ishin përballë 200 punëtorëve të pastrimit të Vlorës luftën do ta fitojnë qytetarët. Duhet të jemi të kujdesshshëm dhe bashkëpunues në hedhjen e plehrave në vendin e caktuar. Gjatë sezonit të verës trefishohet puna.”-tha Leli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë”/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Publikuar

-

Nga

Propozimi i Diasporës/ Elona Meta: Paga për mjekët të jetë 1500 euro

Mjekja shqiptare që punon në Gjermani, Elona Meta shprehet se paga mujore minimale për mjekët në vendin tonë, duhet të jetë 1500 euro.

Në një prononcim për CNA.al, ajo shprehet se në 30 vite demokraci nuk ka ndryshuar asgjë.

Sipas saj, ajo që ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur, janë pagat e ulta, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale, arrestimet duke bërë që gjithnjë e më shumë bluzat e bardha ta braksin vendin.

“Në 30 vite demokraci janë arrestuar shumë mjekë për korrupsion dhe asgjë nuk ka ndryshuar, përkundrazi korrupsioni është rritur ndërsa mjekët janë liruar disa ditë apo javë pas arrestimeve për mungesë provash.

Po kjo ka ndikuar që mjekët të bëhen gjithnjë e më të pakënaqur sa nga keqvlerësimi, paga e ulët, ngarkesa mbytëse në punë, dhuna fizike dhe verbale dhe arrestimet duke parë gjithnjë e më shumë për ta braktisur vendin pasi oferta e Gjermanisë dhe e shumë vendeve në Europë është tunduese edhe për vende më të ngritura të rajonit ku mjekët nuk vuajnë si në Shqipëri.

LEXO EDHE:  “Gllabërimi i ekonomisë nga krimi”/ Basha bën publike platformën e opozitës

LEXO EDHE:  "Gllabërimi i ekonomisë nga krimi"/ Basha bën publike platformën e opozitës

“Ne kërkojmë që të zbatohet sa më shpejt kërkesa jonë për pagat e mjekëve shqiptarë 1500 euro. Nisma jonë është një nismë e cila do të ketë edhe impakt jo vetëm tek mjekët, por do të rrisë edhe ndërgjegjësimin e do të minimizojë hendekun e madh mes mjekut dhe pacientit, është shprehur mjekja Meta./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE