Connect with Us

Ndaloi makinën me ushqime të Elvis Naçit dhe rrahu shoferin/ Procedohet penalisht Florenc Hoxha

Aktualitet

Ndaloi makinën me ushqime të Elvis Naçit dhe rrahu shoferin/ Procedohet penalisht Florenc Hoxha

Publikuar

-

Ish-drejtori i Policisë Bashkiake të Tiranës Florenc Hoxha është proceduar penalisht nga Policia, për shkak se u konfliktua me një shtetas tjetër në zonën e Vaqarrit në Tiranë, mesditën e djeshme.

Procedimi i Hoxhës ka ardhur pasi pasditen e djeshme Hoxha ka bllokuar makinën e 36 vjeçarit Bledar Goga dhe e ka qëlluar atë me grushte.

Bledar Goga ka qenë duke çuar në Vaqarr ndihmat e dhuruara nga Fondacioni bamirës “Firdeus” i Hoxhë Elvis Naçit, për çeljen e iftarit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Ambasada britanike demanton marrëveshjen me Serbinë kundër ndikimit rus

Publikuar

-

Nga

Ambasada britanike demanton marrëveshjen me Serbinë kundër ndikimit rus

Ambasada e Britanisë së Madhe në Beograd e demantoi për Radion Evropa e Lirë një shkrim të gazetës britanike Telegraph, sipas të cilit, Britania e Madhe ka nënshkruar një marrëveshje me Serbinë kundër ndikimit rus.

Shkrimi u demantua më herët për REL-in edhe nga Ministria e Mbrojtjes e Serbisë.

Më 18 qershor, Telegraph ka shkruar se sekretari briatnik i Mbrojtjes, Ben Wallace, ka thënë se vendi i tij ka nënshkruar një marrëveshje të rëndësishme me Serbinë për të parandaluar ndikimin e Rusisë dhe se Britania do ta ndihmojë Serbinë për t’i rezistuar “ndikimit keqdashës” dhe “manipulimit” rus.

Marrëveshja, sipas artikullit, është nënshkruar gjatë vizitës së sekretarit Wallace në Beograd, më 16 qershor.

Ambasada britanike në Beograd i tha Shërbimit të Ballkanit të Radios Evropa e Lirë se në marrëveshjen e nënshkruar midis ministrive të Mbrojtjes të Serbisë dhe Britanisë së Madhe “nuk përmendet asnjë shtet tjetër”.

“Dokumenti është përqendruar në konsolidimin dhe zgjerimin e bashkëpunimit aktual midis ministrive të Mbrojtjes të Serbisë dhe Mbretërisë së Bashkuar. Dokumenti trajton tema të tilla si pjesëmarrja e përbashkët e vendeve tona në misionet paqeruajtëse ndërkombëtare”, tha Ambasada britanike.

Ajo shtoi se, gjatë vizitës, Wallace theksoi se “Mbretëria e Bashkuar e respekton neutralitetin ushtarak të Serbisë”.

Billçik: Rusia, Kina shfrytëzojnë mundësinë për të rritur ndikimin në Serbi

“Sa i përket politikës sonë [britanike] ndaj Rusisë, ajo është paraqitur qartë në dokumentin strategjik publik ‘Rishikimi i Integruar i Politikës së Jashtme dhe i Mbrojtjes’”, thuhet në përgjigjen e Ambasadës britanike për Radion Evropa e Lirë.

Në këtë dokument Rusia është shënuar si “kërcënim”.

Çfarë është nënshkruar?

Më 20 qershor, Mnistria serbe e Mbrojtjes, duke mohuar shkrimin e gazetës britanike Telegraph, tha se me Ministrinë britanike të Mbrojtjes është nënshkruar një marrëveshje për përmirësimin e bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes.

Sipas saj, me sekretarin britanik të Mbrojtjes nuk është nënshkruar asnjë dokument ku përmendet Rusia.

Një gjë të tillë nuk e ka deklaruar askund as ministri Wallace, tha ministria serbe.

“Subjekt i Marrëveshjes është zhvillimi i bashkëpunimit dypalësh në fushën e operacioneve shumëkombëshe, trajnimi ushtarak, mbajtja e ushtrimeve dypalëshe, shqyrtimi i përmirësimit të bashkëpunimit në domenin tokësor dhe ajror, mbrojtja kibernetike dhe rritja e mundësive për bashkëpunim midis industrive të mbrojtjes dhe institucioneve kërkimore shkencore”, tha Ministria serbe e Mbrojtjes.

LEXO EDHE:  Aksident tragjik në Itali/ Ndërron jetë 47 vjeçarja shqiptare, nëna e tre fëmijëve

LEXO EDHE:  I vënë flakën plehrave/ Zjarri del jashtë kontrollit, digjet dhe makina

Armët ruse në Serbi, përmes vendeve të NATO-s dhe BE-së

Vizita e sekretarit britanik të Mbrojtjes, Ben Wallace, më 16 qershor, ishte vizita e tij e parë zyrtare në Serbi. Me atë rast janë bërë edhe disa stërvitje ushtarake në bazën “Jug”, afër Bujanocit.

Çfarë ka shkruar Telegraph?

Gazeta britanike Telegraph ka botuar më 18 qershor një artikull me titull “Britania nënshkroi marrëveshje me Serbinë kundër ‘ndikimit keqdashës’ të Rusisë”, duke iu referuar një bisede me sekretarin britanik të Mbrojtjes dhe me një burim të paemëruar nga udhëheqësia e ushtrisë serbe.

Sipas shkrimit, Wallace ka thënë për gazetën Telegraph se është në interes të vendit të tij që “të merret me zhvillimin post-jugosllav” dhe ka shtuar se Britania do ta ndihmojë Serbinë që t’i rezistojë “ndikimit keqdashës” dhe “manipulimit” të Rusisë.

“Është në interesin tonë të ndihmojmë rezistencën e vendeve si Serbia ndaj aktiviteteve dhe ndikimeve dashakeqe”, ka thënë Wallace, sipas shkrimit të gazetës Telegraph.

Po sipas gazetës, Wallace ka deklaruar se Britaninë “nuk e shqetëson” fakti që Serbia ka marrëdhënie miqësore me Rusinë, sepse “Serbia është ushtarakisht neutrale”.

Në shkrim përmendet edhe një burim i paemëruar nga ushtria serbe, i cili ka thënë se “marrëveshja me Britaninë është një shans për të rivendosur marrëdhëniet problematike midis dy vende”.

“Shtëpia ruse” në mision në Kosovë

Serbia dhe Rusia kanë marrëdhënie të ngushta, pavarësisht thirrjeve të vendeve perëndimore dhe të Bashkimit Evropian ndaj Serbisë – vend kandidat për anëtarësim në BE – për të harmonizuar politikën e saj të jashtme me atë evropiane.

Rusia gjithashtu mbështet përpjekjet e zyrtarëve serbë për të bllokuar anëtarësimin e Kosovës në institucionet ndërkombëtare dhe, në këmbim, Beogradi zyrtar refuzon të vendosë sanksione kundër Rusisë./voa

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Kush janë deputetët e PS që do ulen në shtator në Kuvend

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Kush janë deputetët e PS që do ulen në shtator në Kuvend

Zgjedhjet e 25 prillit i dhanë Partisë Socialiste mandatin e tretë qeverisës, me 74 mandate deputeti, ndërsa opozita nuk arriti dot të vinte në pushtet.

Partia Demokratike së bashku me aleatët e saj arritën të siguronin vetëm 59 mandate dhe 4 LSI, ndërsa PSD e Tom Doshit mori tre deputetë.

Por kush janë emrat që do të ulen në Kuvend në shtator?

Në qarkun e Beratit PS fitoi pesë deputetë. Ata të cilët do të përfaqësojnë vullnetin e popullit janë Hatixhe Konomi me 5798 vota, Bardhyl Kollçaku me 6396 vota, Fadil Nasufi me 4415 vota, Nasip Naço me 4683 vota dhe Blendi Klosi me 12.399 vota.

Në krahun e shumicës qeverisëse do të ulen edhe dy emra të tjerë të cilët arritën të siguronin mandatin e deputetit në qarkun e Dibrës. Lavdrim Krrashi me 3317 vota dhe Aurora Mara me 9367 vota do të jenë në legjislaturën e re të Kuvendit.

Në qarkun e Durrësit, PS arriti të siguronte objektivin e saj, 8 mandate deputeti.

Milva Ekonomi me 3739 vota, Alban Xhelili me 2148, Jurgis Çyrbja me 6583, Klodiana Spahiu me 2731 vota, Ilir Ndraxhi me 3556, Rrahman Rraja 7759 vota, Lefter Koka me 9609 vota dhe kryeministri Edi Rama me 15871 do të përfaqësojnë qytetarët në Kuvendin e ardhshëm.

Qarku i Elbasanit, i dha gjithashtu një rezultat mjaft të kënaqshëm socialistëve, duke “rrëmbyer” tetë mandate.

Emrat që do të ulen në Kuvend janë: Ministrja e Arsimit Evis Kushi renditej e para në listë dhe mori 4393 vota, pas saj vjen Klevis Xhoxhi 2536 vota, Besion Ajazi 5375 vota, Dasantila Tahiraj me 4240 vota, Saimir Hasalla me 11528 vota, Florenc Spaho me 2618 vota, Luan Duzha me 6879 vota dhe sekretari i përgjithshëm i PS Taulant Balla me 21641 vota.

Qarku i Fierit, një tjetër bastion i majtë, në zgjedhjet e 25 prillit i dha PS 9 mandate deputeti.

Erion Braçe renditej i pari në listë dhe arriti të siguronte 15622 vota, pas tij vinte zv.ministri i Mbrojtjes Petro Koçi me 3233 vota, më pas vjen Lindita Buxheli me 5390 vota, Baftjar Zeqaj me 2726 vota dhe Antoneta Dhima me 4268 vota. Më pas lista vijon me deputetin Bujar Çela me 4319 vota, Ismet Beqiraj me 2391 dhe Tatiana Piro me 2270 vota. Mandatin e deputetit në qarkun e Fierit e fitoi edhe kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi, i cili në Kongresin e PS deklaroi dorëheqjen nga mandati dhe nga jeta politike pas tre dekadash. Mandatin e tij në këtë qark do e marrë Mirela Pitushi, e cila ka siguruar 3508 vota.

Objektivin e saj PS e arriti edhe në qarkun e Gjirokastrës, ku mori tre mandate. Në Kuvendin e ardhshëm, ky qark do ketë si përfaqësues Mirela Kumbaron me 2514 vota, Laert Duraj me 4122 vota dhe Bledar Çuçi 11891.

LEXO EDHE:  Digjen dy makina në Elbasan/ Njëra në pronësi të kryeinspektorit të ISHSH

LEXO EDHE:  Huliganët serbë thyejne makinat luksoze me targa RKS në plazhet e Ulqinit

Edhe qarku i Korçës i dha një rezultat mjaft pozitiv PS. Emrat që do të ulen në Kuvend legjislaturën e ardhsme do të jenë: Enslemvera Zake me 3080 vota, Blerina Gjylameti me 5447 vota, Ilirian Pendavinji me 6236 vota, Ilir Topi me 5046 vota, Olta Xhaçka me 4795 vota dhe drejtuesin politik të këtij qarku dhe ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshin me 11479 vota.

Në qarkun e Kukësit PS mori vetëm një mandat. Qytetarët verior do i përfaqësojë Gerta Durakuk, e cila ishte e para në listë dhe arriti të merrte 5368 vota.

Në qarkun e Lezhës, socialistët morën tre mandate deputeti. Vullnetin e qytetarëve në Kuvendin e ardhshëm në shtator do e përfaqësojnë drejtuesja politike Lindita Nikolla e cila arriti të siguronte 5145 vota, Eduard Ndreca me 7250 dhe Shpresa Marnoj me 3171 vota.

Qarku i Shkodrës, i cili është cilësuar edhe si bastion i djathtë, i dha PS tre deputetë, ndërsa la jashtë Kuvendit ish ministrin e Shëndetësisë dhe drejtuesin politik Ilir Beqaj.

Qytetarët e qarkut Shkodër do të përfaqësohen në Kuvend nga Edona Bilali me 2711 vota, Paulin Sterkaj me 7335 dhe Benet Beci me 6131 vota.

Qarku i Vlorës, bastioni historik i së majtës, i dha PS tetë deputetë. Emrat e ardhshëm që do ulen në Kuvend janë: Pranvera Resulaj e cila arriti të siguronte 2919 vota, Anduel Tahiraj me 2542 vota, Vullnet Sinaj me 5759 vota, Anila Denaj me 6428 vota, Niko Kuri me 4409 vota, Ilir Metaj me 3683, Damian Gjiknuri me 6009.

Mandatin e deputetit e fitoi edhe kryeministri Edi Rama me 11.412 vota, por ditën e sotme ai deklaroi se do pranonte mandatin e Durrësit. Në këtë mënyrë, mandati i tij i kalon emrit tjetër në listë, Teuta Ramaj, e cila ka marrë 1738 vota.

Tirana, si qarku më i madh duket se vulosi fitoren e socialistëve, duke i “dhuruar” 18 mandate deputeti.

Përfaqësuesit e popullit në Kuvendin e ardhshëm do të jenë: Inxhinierja Luljet Bozo, mjekja Najada Çomo, ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj dhe kreu i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja.

Edhe ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, do të jetë në legjislaturën e re që do të konstituohet në shtator.

Emrat e tjerë që do të përfaqësojë vullnetin e popullit janë: Arben Pëllumbi, Elisa Spiropali, ministrja e Infrastrukturës Beloinda Balluku, Toni Gogu, Etjen Xhafaj, Ermonela Felaj dhe Xhemal Qefalia.

Klotilda Bushka, Alqi Bllako dhe Eduard Shalsi do të jenë emrat e radhës që do të hyjnë në Kuvend nga qarku i Tiranës, duke vijuar më pas me Fatmir Xhafajn dhe Ornaldo Rakipin, të cilët arritën të siguronin mandat duke thyer hersin.

Këta janë 74 emrat e ardhshëm të legjislaturës së Kuvendit që do të përfaqësojnë qytetarët në mazhorancë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama zgjedh Durrësin/ A do mund PS të çertifikojë Tit Vasilin deputet?

Publikuar

-

Nga

Rama zgjedh Durrësin/ A do mund PS të çertifikojë Tit Vasilin deputet?

Kryeministri Edi Rama ka marrë mandatin e deputetit për qarkun e Durrësit.

Në zgjedhjet e 25 Prillit Edi Rama kandidoi në qytetin e Durrësit dhe të Vlorës, duke u renditur në të dyja qarqet i teti në listë.

Duke pranuar mandatin e Durrësit, ai la atë të Vlorës.

Pas tij në listën shumëemërore të qytetit jugor renditet Teuta Ramaj.

Teuta Ramaj

Por a do të jetë Teuta Ramaj emri që do të ulet në Kuvend në shtator, për përfaqësuar qytetarët e Vlorës?

Për të zbuluar këtë na duhet të verifikojmë votat preferenciale të marra nga kandidatët e zonës jofituese në qarkun e Vlorës.

Sipas Kodit Zgjedhor:

Kandidatët e listës jo fituese duhet te rirrjeshtohen në një rradhë sipas votave që kanë marrë.

Kështu pasi kryetari i partisë zgjedh mandatin që do të mbajë, mandati në zonën jo-fituese i shkon kandidatit që ka më shumë vota, siç rezulton nga ri-rrjeshtimi.

Sipas tabelës zyrtare nga faqja e KQZ, të votave në qarkun e Vlorës, janë dy kandidate që kanë marrë numër të barabartë të votave në zonën jofituese në Qarkun Vlorë.

LEXO EDHE:  Po ju shkatërrojnë organizmin, këto ushqime nuk duhet t’i konsumoni kurrë në mëngjes

LEXO EDHE:  Shkrumbohet makina në Shkodër/ Dyshimet e para

Teuta Ramaj dhe Laura Ferati kanë marrë numër të barabartë votash = 1738.

Çfarë do bëjë PS?

Nëse PS pranon që mandati takon Teuta Ramaj, atëherë po çertifikon Petrit Vasilin deputet.

Kodi thotë që mandatin e merr kandidati që ka numër më të lartë të votave. Në rast votash të barabarta, mandati ndahet nga shorti.

Teuta Ramaj mund të dalë fituese sidoqoftë. Per këtë duhet ta ndajë shorti.

Nëse Teuta Ramaj zgjidhet pa short, atëherë Partia Socialiste  po nxjerr Petrit Vasilin deputet. Pa short!

Zgjedhja pa short e Teuta Ramaj nga lista jofituese në Vlorë, plotëson skemën e Kryemadhit për zgjedhjen e Tit Vasilit në Tiranë.

Sipas Kodit zgjedhor, mandati i lëshuar nga Monika Kryemadhi i shkon Klajda Gjoshës.

Kurse mandati i lëshuar nga Rama në Vlorë ndahet nga shorti midis Teuta Ramaj dhe Laura Feratit.

Tit Vasili bëhet deputet, bëse Teuta Ramaj bëhet deputete pa short.

PS do zgjedhë shortin apo do zgjedhë të bëjë Tit Vasilin deputet?/CNA.al

LEXO TE PLOTE