LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Hijet e një skandali të rëndë diplomatik: Ish-ministri ka regjistruar me kamerë të fshehur ish-ambasadorin Donald Lu?

10 Mars 2021, 10:22, Denoncim CNA

Nga viti 1993, kur është bërë investimi i parë për logjistikën në mbështetje të bujqësisë, deri në vitin 2001, kur ka ndaluar përfundimisht investimi në këtë drejtim, janë sjellë në Shqipëri 56 ekskavatorë për bujqësinë, 16 nga të cilët ishin jashtë përdorimit. Të tjerët kanë ardhur me shumë vite pune, pra pasi kanë dalë në ?pension? nëpër vende të tjera, kanë ardhur tek ne.

Nga viti 2001 deri kur Ministria e Bujqësisë mori 10 ekskavatorët e rinj krahëgjatë, për t?ia vënë në dispozicion bordeve rajonale të kullimit, nuk hyri më asnjë ekskavator në Shqipëri për një kohë të gjatë.

Në fund të vitit 2017 erdhën 61 ekskavatorë, të cilëve, ju shtuan më pas edhe 10 të tjerë. Këta ekskavatorë duhet të jenë në punë për magjistralet e ujit për bujqësinë, duke përbërë një flotë prej 71 agregatësh.

Pra, Shqipëria në gati çerek shekulli punoi e gjitha me 40 ekskavatorë të përdorur, që mezi ?merrnin frymë? kur niseshin për punë.
71 ekskavatorët e rinj ishin të markës ?Volvo? dhe mbërritën në muajin shkurt 2017, në portin e Durrësit.

Aty u bë edhe një ceremoni, ku Kryeministri përshëndeti ardhjen e asaj që ai e quajti ?flotë ekskavatorësh?. Flota u ble me një ndihmë të BE-së prej 44 milionë eurosh.

Kur erdhi momenti të përdoreshin këto para, Ambasadorja e BE Vlahutin, ka ndërhyrë pranë Kryeministrit për blerjen e ekskavatorëve në Kroaci nga një kompani private që kishte bashkëpunim me ?Volvo?.

Kërkesa e Vlahutin u plotësua: U blenë ?Volvo?-t kroate dhe mbërriti flota e famshme e ekskavatorëve. Në ?Volvot? e montuara në Kroaci kanë rezultuar difektozë. Kostoja e mirëmbajtjes së tyre është rritur sepse gjërat jofunksionale kanë kosto të lartë mirëmbajtje.

Por dështimi i tyre kryesor ishin përmbytjet; Shqipëria u përmbyt, flotën e ekskavatorëve nuk e pamë diku të rreshtuar duke justifikuar paratë e shpenzuara dhe duke u përgëzuar për punën.

Në tenderin për eskavatorët u futën 3 kompani. Një ndër to kishte interesin e ambasadorit Donald Lu. Bëhet fjalë për ?Caterpillar?.

Sipas burimit që ka informuar gazetën DITA mbi këtë skandal, zoti Lu i ka shkuar në zyrë ministrit Panariti për të folur mbi tenderin. Pas bisedës diplomati i lartë e ka ftuar ministrin shqiptar për një kafe në Rogner duke e shoqëruar me makinën e ambasadës. Panariti e ka regjistruar me një kamera të fshehtë gjatë rrugës./Dita

Lajmet e fundit nga