Mos e bëni kurrë/ Arsyet pse nuk duhet të hiqni qimet e hundës

13 Shkurt 2021, 15:13, Lifestyle CNA
Mos e bëni kurrë/ Arsyet pse nuk duhet të hiqni qimet e

Sado të shëmtuara ose të sikletshme mund të jenë, qimet e hundës luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin tuaj. Dhe ka një arsye shumë të mirë pse nuk duhet t’i heqësh ato.

Ekipi i videove të Business Insider  bisedoi me Dr.  Erich Voigt , një otolaringolog (që do të thotë se ai trajton sëmundjet dhe çrregullimet në lidhje me veshin, hundën dhe fytin) në Universitetin e Neë York-ut. Ai përshkroi atë që po ndodh në hundën tuaj me qimet që filtrojnë të gjitha gjërat që merrni frymë çdo ditë.

Për të filluar, ekzistojnë dy lloje të qimeve të hundës që janë thelbësore këtu: ato që mund të shihni dhe dëshironi të këputni, të quajtura ?qerpikët mikroskopikë?, të cilët janë përgjegjës për filtrimin e mukusit dhe lëvizjen e tij në pjesën e prapme të hundës, ku mund të shkojë në stomak. Qimet, të cilat varen pranë pjesës së përparme, janë përgjegjëse për të mbajtur disa prej grimcave më të mëdha që të mos bëhen aq larg.

Nëse këputni ato qime, mikrobet dhe grimcat pranë gjëndrave mund të futen brenda dhe të shkaktojnë një infeksion.  Ai përshkroi konceptin e një “trekëndëshi rreziku”, ose zonën në fytyrë midis gojës dhe hundës tuaj që është e ndjeshme ndaj kalimit të infeksioneve në tru.

Kjo sepse të njëjtat venat që sjellin gjak nga hunda takohen me venat që sjellin gjak edhe nga truri. Nëse këto mikrobe e bëjnë atë deri atje, tha Voigt, kjo mund të çojë në gjendje të tilla si  meningjiti (në të cilin membranat mbrojtëse në palcën kurrizore dhe trurin bëhen të përflakur) ose  abscesi i trurit (një lloj tjetër i inflamacionit dhe ënjtjes që ndodh në truri, që lidhet me një infeksion). Këto lloj infeksionesh janë të rralla, por ato mund të shkaktojnë telashe serioze për njerëzit me sistem imunitar të dobësuar. Dhe, varësisht nga lloji i infeksionit ( meningjiti bakterial , për shembull), infeksionet mund të jenë ekstreme dhe në disa raste vdekjeprurëse.

Kështu që herën tjetër kur do të mendoni të hiqni një qime , merrni parasysh ta shkurtoni; për sa kohë që nuk i afroheni shumë lëkurës brenda hundës tuaj, kjo mund ta mbajë “trekëndëshin e rrezikut” të mos bëhet një problem i plotë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga