Connect with Us

Sondazhet qesharake e bëjnë kryeministër/ Basha duhet të ndërrojë “rrobaqepësin”

Politikë

Sondazhet qesharake e bëjnë kryeministër/ Basha duhet të ndërrojë “rrobaqepësin”

Publikuar

-

Mbrëmjen e djeshme CNA.al publikoi të dhëna dhe fakte mbi sondazhin e publikuar dje në televizionin e Çim Pekës, Syri Tv, sipas të cilit 52% e shqiptarëve donin Lulzim Bashën si kryeministër, ndërsa 38% donin Ramën.

CNA.al bëri disa kërkime rreth kompanisë ‘Flame Tree Advisors’, e cila u shpall si kompania që merrej me sondazhet, drejtor i të cilës ishte zoti Adlej Pici. Në kërkimet tona, ne kemi gjetur edhe llogarinë e tij në Facebook, i cili ka publikuar disa statuse ku mbështet disa personazhe politike, kryesisht elementë apo mbështetës të Partisë Demokratike.

Pra, ky është një raport i publikuar nga një kompani e drejtuar nga një mbështetës i Partisë Demokratike dhe i Lulzim Bashës, i cili punon drejtor tek kjo gjoja “kompani e sondazheve”, apo janë trame me pagesë dhe kanë kompani hije, të cilat publikojnë të dhëna me sondazhe të ndryshme.

Këtë sondazh e shpërndau edhe kreu i PD, Lulzim Basha i cili 100 ditë para zgjedhjeve ka filluar të shpallë fitoren. Është njësoj si historia e famshme e mbretit që doli lakuriq përpara njerzve të tij dhe bënte paradë për të treguar se sa të bukur e kishte kostumin. Kështu është edhe historia e  Lulzim Bashës të cilin e gënjejnë me sondazhde duke i thënë se ai është kryeministër. Mesa duket ende ne PD ska asnjë kalama ti thotë të vërtetën.

LEXO EDHE:  Rama i përgjigjet Bashës: Politika me fatkeqësitë, si makina që ngec në rrugë se s’ka zinxhirë

Por, për ta mësuar më mirë duhet të kuptojë që sondazhdin e ka organizuar kandidati pa zonë Fatbardh Kadilli, ndoshta me urdhër të Lulit,  Adlej Peci është një mik i tij i ngushtë. Personi që ka ndërtuar sondazhin është një militant i PD.

Me këto sondazhe, Lulzim Basha bëhet kryeministër i Shqipërisë, kancelar i Gjermanisë, mund të bëhet edhe mbreti Anglisë, ç’ti dojë qejfi mund të bëhet.

CNA.al mbrëmë zbardhi me fakte dhe të dhëna konkrrete se kush e ka ishte organizuar këtë sondazh. Është njësoj sikur sondazh ta kishtë bërë Eno Bozdo për llogari të Partisë Demokratike, në këtë rast e ka bërë Fatbardh Kadilli, apo Bashkim Fino për PS. Luli nuk duhet të dalë kaq lakuriq, mirë është të mos dëgjojë të njëjtët gënjeshtarë që ka dëgjuar gjithmonë.

Basha duhet të ndërrojë rrobaqepësin që të ketë më shumë shanse në zgjedhje. Të paktën do vishet, do e shohim të veshur e jo kështu lakuriq, siç del me këto sondazhe qesharake që e kanë kthyer në më ta pabesueshëm se kurrë më parë./CNA.al

Skandaloze dhe tallje/ Ja çfarë shet si sondazhe Çim Peka

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Halim Kosova tregon tenderin korruptiv/ Tritani më kërkoi të mbyll sytë

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka strategji”/ Shehu leksion qeverisë: Duhet të stimulohen laboratorët

Mjeku Halim Kosova tregoi  mbrëmjen e sotme për një tender korruptiv për një ilaç për leuceminë, q ëish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, i kishte kërkuar të mbyllte sytë.

Kosova tha se Shehu kishte ndërhyrë dhe I kishte dërguar një person në zyrë.

Kur kam qenë ministër është po Tritani që ka ndërhyrë që unë të mbyll sytë për një tender korruptiv, për një ilaç për leuceminë që e kishte çmimin shumë herë më të lartë se në treg. Ky është i joni më tha, për atë personin. Edhe më erdhi personi në zyrë, më tha jo kështu po ashtu, e i thashë: mos më vidh në sistemin shëndetësor sa të jem unë këtu se të gjen belaja”, u shpreh ai në emisionin “Open”.

Gjithahstu mjeku tregoi edhe një episod tjetër që i kisnte ndodhur në kohën kur ishte ministër me Genc Rulin.

LEXO EDHE:  Nga Tirana, tek rezidenca afër Elbasanit/ Murrizi ironizon keq Bashën: Po i afron tre vjetori

LEXO EDHE:  Patozi: Ky është pozicioni i rëndësishëm që mban kunati i Lulzim Bashës në PD

“Kur kam qenë ministër Shëndetësie më sinjalizuan njëherë për një vjedhje në Gjirokastër, çova një ekip kontrollues dhe personi i parë që më erdhi ishte Ruli, deputeti i parë në listën e PD në atë qark, e më tha ai është njeriu im, po t’i bësh gjë atij ma kë bërë mua. Drejtorit të spitalit të Gjirokastrës domethënë. I thashë stafit mos bëni gjë dhe një javë sa të jetë zgjedhjet se do më thonë mua e ka fajin ky do ma faturojë mua që doli keq në zgjedhje. Dhe një javë pas zgjedhjeve ky drejtori i spitalit dha dorëheqjen”, theksoi Kosova./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deklaratat e Halim Kosovës kundër Bashës/ Reagon Kulluri: Të vërteta të dhimbshme

Publikuar

-

Nga

Deklaratat e Halim Kosovës kundër Bashës/ Reagon Kulluri: Të vërteta të dhimbshme

Ish anëtari i Këshillit Kombëtar të PD Edvin Kulluri, ka reaguar lidhur me deklaratat e Halim Kosovës sonte në ‘Open’ ku nuk e kurseu aspak Lulzim Bashën.

Me tone ironike, Kulluri shkruan se po ta kishte ditur se ish deputeti demokrat do thoshte disa të vërteta të dhimbshme për PD e Lulzim Bashës nuk do kishte folur asnjë fjalë 4 vite për të gjitha abuzimet arbitrare.

“Po ta kisha ditur qe Halim Kosova do thoshte disa te verteta te dhimbshme aq thjeshte per PD e Lulzim Bashes por jo te demokrateve, nuk do kisha folur asnje fjale 4 vite per te gjitha shtremberimet demokratike, abuzimin arbitrar me karrigen e kryetarit te PD, lartesimin e modelit te pazareve mes njerezve te korruptuar dhe medioker patologjik!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berisha është vlerë politike”/ Halim Kosova: Lum kush di të mësojë nga ai

Publikuar

-

Nga

“Berisha është vlerë politike”/ Halim Kosova: Lum kush di të mësojë nga ai

Mjeku i njohur Halim Kosova ka folur me superlativa për ish-kryeministrin Sali Berisha.

Kosova tha se me Berishën ka raporte shumë të veçanta, ndërsa e cilësoi si një njeri me vlera politike.

Kam raporte shumë të veçanta. Berisha për mua ka qenë shumë i veçantë, se sa vite që e kam pasur pedagog me thonte çohu në dërrasë të zezë dhe mundohej ku të më kapte. Më bënte pyetje të shumta dhe unë që mundohesha si e si ta gjeja diçka derisa ai qeshi dhe më tha: Nuk është shpikur akoma kjo që po kërkon të gjesh ti.

Berisha është një vlerë politike. Lum kush di të mësojë nga ai”, theksoi mjeku në emisionin “Open”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE