LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ulen shifrat e infektimeve në Kosovë/ Dy viktima nga Covid në 24 orë

10 Janar 2021, 14:50, Kosova & Bota CNA
Ulen shifrat e infektimeve në Kosovë/ Dy viktima nga Covid në 24

Më pak raste të reja dhe më pak fatalitete nga dita e djeshme. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë, në raportin ditor për situatën epidemiologjike ka njoftuar të dielën se janë regjistruar edhe dy viktima nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri.

Autoritetet shëndetësore kanë testuar edhe 1.586 mostra, dhe pas analizave të kryera, pozitive në koronavirus kanë rezultuar 253.

Aktualisht 6.140 persona e mbartin sëmundjen dhe njihen si raste aktive me COVID-19. Sipas raportit, nga koronavirusi janë shëruar edhe 646 pacientë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në 46.259.

Që prej marsit të vitit 2020, e deri më 10 janar 2021, Kosova ka regjistruar 53.776 raste pozitive me COVID-19. Prej tyre, 1.377 pacientë kanë vdekur.

Ministri në detyrë i Shëndetësisë së Kosovës, Armend Zemaj, të dielën ka ftuar qytetarët të vazhdojnë me respektimin e masave kundër përhapjes së pandemisë. Ai përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka përmendur situatën me rritjen e numrit të të infektuarve në Evropë, por ka thënë se Kosova po vazhdon ta menaxhojë mirë gjendjen.

Zemaj pretendon se tashmë janë siguruar 1.220.000 vaksina kundër koronavirusit.

?Deri në arritjen e vaksinave, të vazhdojmë t?i respektojmë masat, të mos i ngarkojmë institucionet shëndetësore dhe të gjithë të hospitalizuarit jo vetëm me Covid por edhe për nevojat dhe shërbimet tjera shëndetësore?, ka shkruar Zemaj.

Më 8 janar, kompania amerikane, Pfizer nuk e konfirmoi një marrëveshje me Qeverinë në detyrë të Kosovës, për sigurimin e dozave të vaksinës kundër koronavirusit, por tha për Radion Evropa e Lirë se janë duke u zhvilluar diskutime.

?Jemi në diskutime me Qeverinë e Kosovës për t?i ofruar qasje në vaksinë. Diskutimet me qeverinë janë konfidenciale dhe ne nuk kemi asnjë njoftim të ri për të bërë në këto momente?, kanë thënë nga kompania Pfizer.

Megjithatë, Ministria e Shëndetësisë së Kosovës thotë se ka marrë rikonfirmimin nga kompania amerikane, Pfizer për sigurimin e 535,000 vaksinave kundër koronavirusit.

Ministria e Shëndetësisë ka përsëritur qëndrimin se në Kosovë vaksinat e para do të arrijnë në muajin shkurt dhe do të nisë fushata e vaksinimit, sipas grupeve me prioritet, të përcaktuara në një strategji të imunizimit.

?MSH rikonfirmon se Qeveria e Kosovës ka ndarë 40 milionë euro për sigurimin e vaksinave dhe përmbushjes së nevojave të tjera në luftën kundër COVID-19 dhe qytetarët do ta marrin falas vaksinën kundër COVID-19?, thuhet në njoftim.

Më herët, ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj dhe kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti kanë shpalosur strategjinë e imunizimit, ku kanë thënë se grupet e para që do të vaksinohen do të jenë punëtorët dhe stafi shëndetësor, personat mbi 65 vjeç dhe ata me sëmundje kronike.

Kryeministri në detyrë, Hoti ka thënë se Kosova ka siguruar edhe 600 mijë doza të vaksinës ? pa specifikuar se të cilës kompani janë ? nga shteti i Austrisë.

Kosova po ashtu pritet të marrë 720 mijë doza falas nga programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, program që ka për synim shpërndarjen e vaksinave për vendet e varfra./REL

 

Lajmet e fundit nga