LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Situata nga Covid/ Merkel premton më shumë vaksina për gjermanët

9 Janar 2021, 14:36, Kosova & Bota CNA
Situata nga Covid/ Merkel premton më shumë vaksina për

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, u zotua se vendi do të rrisë ritmin e një programi mbarëkombëtar të vaksinimit kundër koronavirusit.

“Ka qenë një fillim i ngadaltë”, ka thënë Merkel. Sipas statistikave të fundit nga Instituti për sëmundjet infektive Robert Koch, afërsisht gjysmë milioni njerëz kanë marrë dozën e parë të vaksinës, mesatarisht rreth 40,000 vaksinime të kryera në ditë në vendin me rreth 83 milionë banorë.

Qeveria është vënë nën presion për të rritur shpejtësinë dhe për të porositur më shumë vaksina nga Pfizer dhe BioNTech.

“Ne do të kemi vaksina të mjaftueshme për të gjithë në Gjermani, brenda disa muajsh, autoritetet do të jenë në gjendje të ofrojnë një vaksinim për këdo që e dëshiron atë”, tha Merkel./CNA.al

Lajmet e fundit nga