Connect with Us

Godet sërish Gjergj Luca/ Shqipërinë e shkatërroi sllavo-komunizmi

Aktualitet

Godet sërish Gjergj Luca/ Shqipërinë e shkatërroi sllavo-komunizmi

Publikuar

-

Gjergj Luca, biznesmeni dhe pronari i kompanisë “Rozafa” më e madhja në vend për përpunimin dhe eksport-importin e Peshkut,  i cili shquhet për reagimet e tij të forta sot ka goditur sërish, duke deklaruar se Shqipërinë e ka shkatërruar sllavo-komunizmi dhe sipas tij kjo ka qenë e keqja më e madhe e vendit.

Luca shtoi se ka qenë Adem Jashari, heroi i të gjithë shqiptarëve ai i cili e ka luftuar këtë fenomen.

Fjalimi i plotë i Gjergj Lucës:

Njeriu duhet të kuptojë se nga e ka këtë ngacmim. Kur kam lindur unë ma kanë vënë emrin Gjergj e Gjergjin e kemi vënë aty.

Në krahun e djathtë kam pasur kanunin e Lekës dhe Lekën unë e kam vedosur atje. Në krahun e majtë më kanë vënë Lahutën e Malcisë dhe ju e shihni Fishtën gjithkund. Unë jam rritur me këtë frymë që nëpër odat tona është folur beteja kundër shqaut.

Njerëz të familjes janë vrarë boll në atë luftë dhe ne u ushqyem me këtë frymë, u ushqyem me fjalët më të rënda të babës tim para se të ndërronte jetë që e keqja e këtij kombi është sllavo komunizmi. Në ato vite të vështira më bënë të zgjedh edhe unë unë heroin tim dhe këtë hero e kemi vënë këtu, sepse nuk është vetëm i Kosovës por i gjithë kombi Shqipërisë. Ky hero ka luftuar skllavo komunizin të keqen më të madhe të kombit shqiptar.

E kur kam bërë konkursin këtu bashkë me ata djemtë më thoshin se çfarë është ky sllavo komunizëm dhe filloja i diftoja që me rrënjë luftën e madhe që ka pasur ky vend dhe përballjet e mëdha që ka pasur me sllavët por edhe tmerret që ka bërë komunizmi. Kur i kam treguar një moment një familje në Dukagjin, njerëzve tanë që komunistët pasi i kanë vrarë i kanë thyer arën në kokë, janë emocionuar dhe u kam thënë që ej ky burrë duhet vënë si një shkemb, si një luan mbrojtës i gjithë kombit shqiptar.

Nuk duhet të vini aty një foto që nuk tregon një moment, por duhet ta imagjinoni atë njeri ashtu si do ta shohin shekujt mbrapa, si do ta shohin te rinjtë mbrapa, siç e kemi treguar nëpër oda, ashtu siç e kemi treguar ne me njëri tjetrin gjithë heroizmin e vet, gjithë trimërinë e vetë. Dhe gjithë ai konkurs që u bë me 20 veta dhe kjo vepër këtu tregon anën shpirtnore, anën e forcës së tij për t’i dalë në mbrojtje kombit shqiptar. Adem Jashari nuk ka dalë në mbrojtje vetëm të Kosovës, por në mbrojtje të betejës kundër skllavo komunizmit, atij sllavo komunizëm që e kemi sot të gjallë, si ne këtu si këta zotërinjtë në Kosovë, si ata në Maqedoni.

Unë i frymëzuar prej babës tim, të gjithë ata njerëz që nuk e duan këtë vend, të gjithë ata njerëz që duan të shkatërrojnë, të gjithë ata njerëz që duan të rrinë për hatër të monopoleve të pasurive të tyre dhe nuk i lënë njerzit e lirë që të ecin përpara dhe merren me këto maskaralliqe politike, për mua janë skllavo komunistë. Dhe mesazhi që ne sjellim këtu dhe këtë hero që ne e kemi zgjedhur për të na frymëzuarm e kemi zgjedhur për të na mbrojtur e kemi zgjedhur për të na çuar peshë. Këtë duhet ta sohin të gjithë ata që i shkojnë për ditën e lindjes, për ditën e vdekjes edhe sa kthejnë shpinën e harrojnë. Ky është turpi, që të mos ta harrojnë, por ta kenë në zemër Adem Jasharin./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Termet i forte ne Korçë

Publikuar

-

Nga

Shkundet Maqedonia nga dy tërmete/ Lëkundjet ndjehen edhe në Tiranë

Nje termet i forte ka goditur sot ne mbremje Korcen. Epiqendra e tij ka qene ne Kostur te Greqise

Nuk raportohet per deme ne njerez. Forca goditese e termetit ka qene 4.7 balle e shkalles rihter. / cna.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tërmet i fortë në Greqi/ Shkundet edhe Korça

Publikuar

-

Nga

Tjetër tërmet shkund Greqinë/ Lëkundjen ndjehen në Korçë dhe Tiranë

Një tërmet i fortë ka shkundur mesnatën e sotme Greqinë.
Mesohet se tërmeti kam pasur epiqendër Kosturin ndërsa lëkundjet e forta janë ndjerë edhe në Korçë dhe zonat përreth.
Magnituda e tërmetit ka qenë 5.2 ballë.

Paraprakisht nuk raportohet për persona të lënduar dhe dëme materiale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Publikuar

-

Nga

Ankimimi për zgjedhjet/ Paloka: Skam besim te institucionet

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka, është mosbesues ndaj institucioneve që do të shqyrtojnë dosjet e ankimimit që demokratët bënë për zgjedhjet e 25 prillit.

I ftuar në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi, Paloka tha: “Unë nuk kam asnjë besim të jem i sinqertë. U vunë në provë, pati disa procese edhe gjatë fushatës, edhe gjate zgjedhjeve u vu në provë edhe Kas-i edhe Kolegji Zgjedhor. Edhe pse ne kemi vendosur ti shkojmë deri ne fund këtij procesi, unë personalisht nuk kam asnjë besim që këta do të marrin vendime kundër Edi Ramës. Në PD, pavarësisht kanë apo nuk kanë besim, ne kemi vendosur ti shkojmë deri në fund të gjitha hapave“.

Numri dy i Partisë Demokratike ndau mungesë besimi edhe ndaj institucioneve të drejtësisë, përfshirë dhe SPAK.

“Ne paditë tona i kemi bërë që gati një muaj para zgjedhjeve. Të paktën disa prej padive dhe nuk kemi dijeni dhe jam i bindur që s’ ka pasur asnjë reagim qoftë nga SPAK, qoftë nga Prokuroria. Dosjet e famshme 339 dhe 184, në atë kohë ne bëmë të njëjtat denoncime. Prokuroria u fut në veprim. Këtë herë as SPAK dhe as Prokuroria nuk kanë vepruar, pra u bënë në një farë mënyre pjesë e këtij manipulimi gjigand“, u shpreh ai.

Për nënkryetarin e PD-së, ftesa e kryeministrit Rama për bashkëpunim me PD, i faturohet frikës që ky i fundit ka nga manipulimi i zgjedhjeve të 25 prillit.

LEXO EDHE:  Rrënojat e kombinatit Maliq/ “Rozafa” e Gjergj Lucës fillon rindërtimin

LEXO EDHE:  Njerëzit nuk kanë nevojë për p*rdhë por për zemër

“Vetëm në këto momente ai po rri urtë, po rri i qetë, sepse e di që ka vjedhur dhe ka manipuluar më shumë se sa duhet. Vetëm një gjë e mban Ramën, frika. Harroja ndershmërinë, këto deklaratat që bën tani vetëm frika mund ta mbajë atë njeri urtë. Ai në këto momente ka frikë mos gjithë ky manipulim që ka bërë…kur e di që shumica e njerëzve të urrejnë nuk mund të reagosh njësoj. Por të jeni të bindur që arroganca vetëm do të rritet”, deklaroi ai.

Sipas Palokës, edhe nisma për shkarkimin e Presidentit Meta është pjesë e lojës për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve.

“E gjithë kjo është një lojë që bëhët pjesë e gjithë kësaj loje për të hequr vëmendjen nga manipulimi i zgjedhjeve dhe sigurisht tentativë e Ramës për të marrë dhe institucionin e fundit që ka mbetur pa marrë në dorë. Është akt antikushtetues dhe tipik për Ramën. Kur thashë arroganca e Ramës do rritet kjo është një nga provat“, tha Paloka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE