LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Konçensionet korruptive që po “djegin” prokuroren/ Lidhjet e Mirel Mërtirit me organin e akuzës

8 Dhjetor 2020, 10:08, Vetingu CNA
Konçensionet korruptive që po “djegin” prokuroren/

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit që prej viti po heton prokuroren e Tiranës, Mariola Mërtiri, në të tria kriteret, atë të pasurisë, të profesionalizmit dhe pastërtisë së figurës.

Kujotjmë se prokurorja Mërtiri në Prill të vitit 2018 u përzgjodh në Task Forcën Speciale ?Forca e Ligjit?, krijuar mbi bazën e marrëveshjes Arta Marku-Fatmir Xhafaj, përkatësisht Prokurorja e Përgjithshme e përkohshme dhe Ministri i Brendshëm.

Thënë më qartë Mërtiri duhej të pëballej me krimin e organizuar dhe korrupsionin apo vepra të tjera të rënda penale. Por, prokurorja Mërtiri dyshohet se nuk e ka fuqinë të përballet me krimin e organizuar dhe korrupsionin.

Krahët e saj dyshohet se i ?pret? kunati, (Klodian) Mirel Mërtiri, njeriu më i lakuar nga mediat dhe opozita për koncensione korruptive dhe njëriu më i paprekur nga drejtësia.
Ndërkohë prokurorja Mirela Mërtiri dyshohet se e ka karrierën në rrezik nga Vettingu, jo vetëm për shkak të lidhjeve familjare që ka me Mirel Mërtirin, por për shkak se ka marrë para nga ai në formën e dhuratës.

Në vitin 2011, kohë kur Mariola Mërtiri punonte si prokurore në Gjirokastër, ka blerë një apartament me sipërfaqe 95 m2, me vlerë 4 500 000 lekë.

Për këtë pronë, prokurorja deklaron s eka paguar këstin e parë prej 2 260 000 lekë me datë 24.06.2011, nga të cilat 1 000 000 lekë ose 10 milion lekë të vjetra i janë dhuruar bashkëshortit nga vëllai i tij Mirel Mërtiri dhe 1 260 000 ose 12 milion e 600 mijë lekë të vjetra, i janë dhuruar nga vjehrri Trifon Mërtiri.
Ndërsa këstin tjetër prej 2 240 000 prokurorja thotë se e ka marrë kredi.

Procesi i Vettingut që kur ka filluar e deri më tani i kanë vënë në dyshim dhuratat prej miliona euro dhënë prokurorëve e gjyqtarëve nga të afërmit. Ose janë konsideruar para të fituara nëpërmet korrupsionit nga vetë subjektet deklaruese, ose është konsideruar pastrim parash nga ana e dhuruesve.

A është ky rasti i Mirel Mërtirit, i cili rezulton ti ketë dhënë dhuratë prokurores Mariola Mërtiri dhe bashkëshortit të saj 10 milion lekë të vjetra?

Vettingu, duhet ta sqarojë dhe të hedhë dritë sa më parë në këtë çështje, si për të sqaruar pozicionin e prokurores, ashtu edhe për të sqaruar burimin e 10 milionëshit të Mirel Mërtirit.
Ky i fundit tashmë njihet si një njeriu i koncensioneve me lidhje në prokurori. Lidhjet i ka konfirmuar edhe vetë prokurorja Mariola Mërtiri në deklaratën e pasurisë.
Akuzat që vënë nën dyshim Mirel Mërtirin

Në Qershor të këtij, CNA.al, por edhe media të tjera në vend, bënë publike materiale, duke iu referuar raportimeve të mediave në Zimbabve për një skandal me një tender 60 milion dollarësh.
Më herët, Mirel Mërtiri ka qenë në shënjestër të akuzave lidhje me koncensionet korruptive të inceneratorëve.

Opozita ka zier dhe ka denoncuar me baza ditore, korrupsionin me koncensionet për inceneratorët por edhe mediat nuk kanë heshtur. CNA.al ka sjellë investigime ekskluzive për skandalet me inceneratorët.
Korrupsioni dyshohet se ka filluar me inceneratorin e Elbasanit, ku Stela Gugallja e cila është bashkëshortja e Mirel Mërtirit, rezulton aksionere. Pasi, me një kompani të dalë nga hiçi është marrë inceneratori me një kontratë 22 milion euro nga qeveria shqiptare.

Stela Gugallja, bashkëshortja e Mirel Mërtirit, në atë kohë 26-vjeçare, nuk ka pasur asnjë biznes tjetër dhe as ndonjë pasuri të madhe të deklaruar që të shkonte të merrte një koncesion 22 milion euro. Ndaj dyshohet se kjo është një skemë e madhe korrupsioni, ku pas saj fshihet Mirel Mërtiri dhe të tjerë.

(LEXO KËTU) https://www.cna.al/2020/04/07/dokumentet-ekskluzive-skandali-me-tenderin-e-inceneratorit-kompania-fituese-pa-asnje-aktivitet-biznesi-shkeljet-proceduriale/

E njëjta skemë përdoret më pas në Fier, (LEXO KËTU) https://www.cna.al/2020/06/22/kush-eshte-mirel-mertiri-njeriu-i-inceneratoreve-ortaku-i-ben-blushit-i-denuar-nga-gjykatat/

dhe e njëjta skemë po përdoret edhe në Tiranë. (LEXO KËTU)  https://www.cna.al/2020/04/13/dokumentet-ekskluzive-si-u-garantuan-128-milion-euro-skema-korruptive-e-inceneratorit-te-tiranes-emrat-dhe-kompanite-e-perfshira/

Lajmet e fundit nga