Connect with Us

Foto ekskluzive-Tjetër skandal lobimi?/ Kush është personi misterioz që takoi Basha në Vienë?

Politikë

Foto ekskluzive-Tjetër skandal lobimi?/ Kush është personi misterioz që takoi Basha në Vienë?

Publikuar

-

Exclusive photo- Another lobbying scandal?/ Who is the mysterious person that Lulzim Basha met in Vienna?

Një ditë më parë, kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha ka zhvilluar një vizitë në Vienë.

Ashtu sikurse CNA.al e raportoi, Basha ka fluturuar dje në biznes klas, (business class), në oren 15:00 drejt Vienës dhe është kthyer në orën 22:30 me avion përsëri nga Viena në Tiranë.

Por, ende nuk ka asnjë sqarim se pse Basha udhëtoi dje drejt Vienës?

Çfarë mbante në çantën e dorës?

Dhe kush është personi misterioz me të cilin u takua Basha ne terminalon G të Aeroportit të Vienës? Prej ku fluturojnë dhe linjat me Rusinë.

LEXO EDHE:  Mustafa Nano 3 këshilla për Lulzim Bashën

Kujtojmë këtu se Lulzim Basha në prag të zgjedhjeve parlamentare të 2017-ës, u përfshi në një skandal lobimi në SHBA, të financuar nga off-shore ruse./ CNA.al

Lulzim Basha “arratiset” drejt Vienës/ Mister arsyeja

Shënim/ Skandalet me lobimet dhe pse Basha nuk shkon dot në SHBA?

Dokumentet/ Zbulohet kontrata e Bashës me kompaninë që lobon në SHBA, për diktatorin e mbështetur nga Rusët

MEGA-SKANDALI dhe dokumenti/ Lulzim Basha pagoi 950 mijë usd nga kompania Ruse offshore, prokuroria uli shifrën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Raporti i FMN/ Tabaku: Ekonomia po vuan nga rritja e taksave

Publikuar

-

Nga

Raporti i FMN/ Tabaku: Ekonomia po vuan nga rritja e taksave

Ish deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku ka reaguar pas raportit që u publikua nga Fondi Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë.

Përmes një postimi në rrjetin social, Tabaku shkruan se ekonomia sot po vuan nga rritja e taksave, duke theksuar se borxhi pyblik është jashtë çdo kontorlli.

Sipas ish deputetes shteti duhet të ndalojë menjëherë çdo shpenzim të panevojshëm, ku shton se buxheti ka nevojë për rishikim.

Postimi i plotë:

FMN: Borxhi jashtë konttrolli, buxheti i shtetit të ndalojë çdo shpenzim të panevojshëm!

Sot, ekonomia Shqiptare po vuan si rezultat i rritjes 8 vjeçare të taksave, i abuzumit dhe mungesës së vizionit.

Raporti i fundit i FMN ngriti të njëjtat shqetësime që opozita ka kohë që i ngre:

–        Qeveria duhet t’i hapë rrugën mbështetjes vetëm të aktiviteteve esenciale në buxhet dhe të ndihmojë më vulnerabël, përfshirë edhe mos harxhimin e parave për shpenzime jo prioritare duke përmisuar eficencën e shpenzimeve. Kjo është urgjente shpenzimet e buxhetit kanë nevojë për një rishikim dhe përmbajtje të shpenzimeve për të manaxhuar situatën.

–        Ndryshimet e vazhdueshme dhe pa bazë të politikave fiskale duhet të shmangen, sepse kanë dobësuar sistemin fiskal.

–        Autoritetet duhet të përgatiten në rastin e masave të kontigjencës në rast të një ashpërsimi të situatës nga pandemia.

FMN konstaton se Shqipëri ka pasur një rënie ekonomike që në 4 mujorin e fundit të 2019 dhe arriti në -10.4% në tremujorin e dytë të 2020, ndërkohë që të gjithë treguesit e ekonomisë janë në përkeqësim:

Deficiti buxhetor u zgjerua në gjysmën e dytë të 2020 duke reflektuar rënien e turistëve, eksporteve dhe remitancave, të ardhurat nga taksat gjatë periudhës Janar-Shtator ranë me 10.6% nga viti i shkuar dhe goditjen më të madhe e dhanë taksat e të ardhurave dhe fitim që u prek rëndë (rënie me 29%).

Të gjitha këto lidhen me mungesën e strategjisë së Ramës gjatë pandemisë, me korrupsionin galopant që ka shoqëruar cdo vendim të qeverisë dhe ato në kohë fatkeqësie dhe me mungesën e paketa për ndihmën.

Sot, Shqipëria rendit ndër vendet me borxhin më të lartë i cili rrezikon të shkojë në 88%, dhe ishte pikërisht ky borxh që e pengoi atë të jepte ndihmë në kohën e pandemisë, duke rezultuar në ndihmën kmë të vogël në Ballkanin Perëndimor.

Per vitin e ardhshëm vlera e kontratave të PPP pritet të shkojë në 50% të produktit të brendshëm bruto edhe pse FMN vazhdon të këshillojë alokimin e fondeve për njerëzit në nevojë.

Ndërkohë që në lidhje me fondet e rimëkëmbjes ku ka një korrpsion të lartë thuhet që është e domosdoshme që të sigurohet një prokurim i duhur publik, një mbikqyrje strikte, një monitorim adeguat dhe një raportim i saktë (përfshirë edhe publikimin e pronarëve përfitues të kontratave të prokurimit) dhe një audit i pavarur i fondeve që të jetë i jashtëm.

Shqiptarët nuk duan një kryeministër që e kalon kohen ne FB dhe Instagram, por që lufton vërtet epideminë dhe mbështet ekonominë. Një qeveri që do të sjellë shpresë për njerëzit.

Na duhet një duhet nje qeveri që punon për të rindërtuar vendin dhe për të shëruar plagët e ekonomisë të hapura këto 8 vite./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk ka koalicion me klasën e vjetër”/ Hajdari: Partitë e reja do sjellin ndryshimin në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

“Nuk ka koalicion me klasën e vjetër”/ Hajdari: Partitë e reja do sjellin ndryshimin në Shqipëri

Deputetja Rudina Hajdari e cila është bërë pjesë e partisë “Nisma Thurrje” u shpreh se forca e saj politike përjashton koalicionet me atë që ajo e cilëson si “klasë të vjetër”.

Sipas Hajdarit, është rritur numri i personave të zhgënjyer të cilët nuk votojnë më dhe i quajnë politikanët si të ngjashëm me njëri-tjetrin.

Por deputetja thekson se kjo klasë e vjetër kuhet të marrë dënimin e meritur dhe të përballet me drejtësinë për të gjithë korrupsionin që ka bërë, e cila sipas saj ka sjellë edhe bllokimin e rrugës drejt BE.

Koalicionet nuk ekzistojnë me një klasë të vjetër politike sepse nuk mund të bëhesh i besueshëm.  Në momentin që i bëjmë premtime qytetarëve t’i mbajmë dhe shumë qytetarë të përfaqësojnë në mënyrë dinjitoze. Hapësira është se ka shumë njerëz që nuk votojnë sot dhe i quajnë aktorët politikë shumë të ngjashëm. E rëndësishme është që në Shqipëri të ngrihet një klasë e re politike. Kjo klasë e vjetër politike duhet të marrë ndëshkimin e duhur për korrupsionin dhe faktin që e ka mbajtur peng Shqipërinë, e cila nuk po avancon në rrugën drejt Bashkimit Evropian“, u shpreh Hajdari.

LEXO EDHE:  “Më vjen keq, që nëna ime nuk u martua me një marangoz!”/ Jeta e trazuar dhe arratia në SHBA e vajzës së Stalinit

LEXO EDHE:  Kush po planifikon vrasjen e Lulzim Bashës/Arsyet pse e duan të vdekur!

Për Rudina Hajdarin akuzat se forcat e reja politike ndihmojnë Ramën janë të bëra nga forca politike që duan të mbajnë statukuonë.

Ajo parti që i shërben Qeverisë Rama është ajo parti që braktisi betejën politike. Nuk mund të jetë kurrë një shërbyes i qeverisë kur përballësh me të, siç unë i kam pasur me Kryeministrin Rama. Shpesh kam denoncuar dhe kam luftuar fort në betejën për ndryshimin e pushtetit. Partitë e reja janë një gjë pozitive. Paritë e vjetra kanë dashur ta ndajnë bakllavanë mes veti. Partitë e reja politike sjellin diçka të re në Shqipëri.  Kjo është një betejë edhe pas 25 prillit për të treguar devotshmërinë për të pasur një Shqipëri me një klasë tjetër politike”, tha Hajdari për “Report Tv”. /CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Fshati digjet, ajo krihet”/ Këlliçi nxjerr zbuluar Veliajn: Harxhon gjysmë milioni dollarë për foto dhe video!

Publikuar

-

Nga

"Fshati digjet, ajo krihet"/ Këlliçi nxjerr zbuluar Veliajn: Harxhon gjysmë milioni dollarë për foto dhe video!

Kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka akuzuar kryebashkiakun e  Tiranës, për shpërdorim parash në një kohë të vështirë për vendin për shkak të pandemisë.

Këlliçi thekson se Veliaj po “hedh paranë lumë” për foto dhe video profesionale si ato të dasmave.

“Plot 41.265.000 lekësh pa TVSH (~500 mijë dollarë) nga paratë e qytetarëve do të shkojnë për:

Mikrofon dual channel ëireless, laptop, aparate fotografikë që filmojnë video 4K, stativ monopod, stativë tripod për aparate fotografikë si dhe lente të madhësive të ndryshme, pajisje livestreamer me 6 kamera, gimbal, blice, mikrofone mizë, dhjetëra kompjutera montazhi, etj.”, shkruan Këlliçi.

Postimi i plotë:

Gjysmë milioni dollarë për 30 ditë! Paraja lumë për foto dhe video! Me firmën e të buzëqeshurit Erion Veliaj. 

Në situatën e vështirë që po kalon vendi, ku mijëra shqiptarë përballen çdo ditë me Covid-19, Erion Veliaj ka gjetur “kurën” për të shëruar të sëmurët: Video dhe foto profesionale si ato të dasmave!

Plot 41.265.000 lekësh pa TVSH (~500 mijë dollarë) nga paratë e qytetarëve do të shkojnë për:

Mikrofon dual channel wireless, laptop, aparate fotografikë që filmojnë video 4K, stativ monopod, stativë tripod për aparate fotografikë si dhe lente të madhësive të ndryshme, pajisje livestreamer me 6 kamera, gimbal, blice, mikrofone mizë, dhjetëra kompjutera montazhi, etj.

Portali mediatik “Bold News” ka siguruar edhe dokumentet shoqëruese, ku mësohet se e gjithë vlera prej 41.265.000 lekësh pa TVSH do të shpenzohet vetëm për 30 ditë.

Në dokumente thuhet se kohëzgjatja e kontratës ose afati kohor për ekzekutimin është vetëm 30 ditë nga data lidhjes së kontratës.

Para që mund të përdoren për të rimbursuar qytetarët për kurimin e shtrenjtë nga Covid-19! Ndërsa në Prishtinë, me propozimin e kryetarit Shpend Ahmeti, komuna jep 50 euro për të infektuarit me koronavirus, dhe 100 për ata të prekur që janë pensionistë, Bashkia Veliaj jo vetëm që s’jep kokërr leku, por shpenzon 500 mijë dollarë për servise fotografike e pispillosje në rrjete sociale.

Erion, je mishërimi i shprehjes “Fshati digjet, ajo krihet”./CNA.al.

 

LEXO EDHE:  “Ju s’jeni opozitë”/ Rama tallet keq me Metën, Bashën, Kryemadhin e Berishën: Çetë e çakërdisur

LEXO EDHE:  “Ju s'jeni opozitë”/ Rama tallet keq me Metën, Bashën, Kryemadhin e Berishën: Çetë e çakërdisur

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE