Connect with Us

SKANDALI/ DPSHTRR fshehu të dhënat për BMW-në e Lleshajt

Politikë

SKANDALI/ DPSHTRR fshehu të dhënat për BMW-në e Lleshajt

Publikuar

-

Dy javë më parë, CNA.al ka publikuar skandalin ku është përfshirë ministry i Brendshëm, Sandër Lleshaj, në lidhje me blerjen e një mjeti luksoz 10 milionësh.

Bëhet fjalë për një BMW luksoz, të blerë nga Policia e Shtetit, për Oficerin e Kontaktit në Ambasadën Shqiptare në Berlin, por që më pas mjeti është sjellë në Shqipëri, dhe me të shëtit ministri Sandër Lleshaj. (Lexo këtu)

Në lidhje me skandalin në fjalë, CNA.al i është drejtuar me shkresë disa institucioneve, për të kërkuar informacion zyrtar dhe dosjen e plotë të blerjes së mjetit.

Me datë 28.08.2020, CNA.al i është drejtuar me një letër zyrtare Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, nga i cili ende nuk kemi marrë asnjë përgjigje.

Po ashtu në të njëjtën datë, CNA.al i është drejtuar me një shkresë edhe Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugor.

Kjo e fundit ktheu përgjigje me një dokument qesharak, ku thotë se nuk jep të dhëna personale.

Përgjigja nga DPSHTRR

Në fakt ai mjet nuk është personal, por është një mjet i përdorur nga ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj dhe i fotografuar së fundi para parlamentit.

Me datë 02.09.2020, CNA.al i është drejtuar me një shkresë zyrtare edhe Komisionerit të Për të Drejtën e Informimit, ku kërkojmë që të urdhërojë DPSHTRR-në, të japë informacionin e kërkuar.

Letra drejtuar Komisionerit për të Drejten e Informimit

Ndërkohë, është ky institucion që ka reaguar dhe që është për t’u përshëndetur nga ana jonë, duke theksuar se të dhënat duhet të jepen dhe gjithashtu i është drejtuar DPSHTRR-së, duke theksuar se do të gjobiten në qoftë se nuk e marrin në shqyrtim dhe nuk kthejnë përgjigje brenda datës 16 shtator 2020.

LEXO EDHE:  Skandali me gjyqin 44 milion euro / Vijon "ping-pongu" i akuzave

Reagimi i Komisionerit publik tregon edhe një herë abuzimin, shkeljen e ligjit që bëjnë institucionet shtetërore duke mos iu ofruar të dhëna mediave dhe nga ana tjetër thuhet se qeveria është transparente.

Në fakt në rastin e blerjes së mjetit për ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj jemi përballë një skandali të dyfishtë. Jo për shkak vetëm të mënyrës dhe debateve që ka pasur blerja e këtij mjeti, por për faktin sesi zyrtarë të lartë të shtetit po përpiqen të fshehin të dhënat që i interesojnë publikut në lidhje me këtë skandal.

CNA.al falenderon publikisht Komisionerit për të Drejtën e Informimit, për reagimin e shpejtë dhe urdhërin që i drejton menjëherë DPSHTRR-së për të na u përgjigjur dhe për të na vënë në dispozicion të dhënat zyrtare.

Gjithashtu theksojmë se me të njëjtën shkresë i jemi drejtuar edhe Policisë së Shtetit për të na vënë në dispozicion dosjen e proçedurës së blerjes së këtij mjeti. Por, ende nuk kemi asnjë përgjigje.

Pra, skandali i blerjes së makinës 100 milionëshe të Sandër Lleshajt thellohet me fshehjen e të dhënave dhe përpjekjet për të zhdukur gjurmët nga DPSHTRR me një justifikimi infantile ligjor dhe i padituri, që tregon se çfarë mostrash ka në krye të institucioneve.

Dhe nga ana tjetër që prej datës 28.08.2020, Policia e Shtetit ende nuk është përgjigjur dhe të gjithë po përpiqen ta kalojnë në heshtje./ CNA.al

Makina luksoze/ Qeveria kërkon të fshehë skandalin e Sandër Lleshajt

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Skandali me BMW-në luksoze të Sandër Lleshajt/ Makina qarkullon me targa falso

Skandali me BMW-në 100 milionëshe të Sandër Lleshajt/ Mjeti qarkullon pa siguracion

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zgjedhjet e 30 qershorit/ Zbardhet vendimi i Gjykatës Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

Kuvendi rihap garën për një vend vakant në Kushtetues/ Afati dhe kriteret

Gjykata Kushtetuese ka pezulluar gjykimin e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit, që u ankimuan nga opozita joparlamentare.

Kushtetuesja ka vendosur të çështja të pezullohet dhe t’i drejtohet edhe njëherë Komisionit të Venecias përsa i përket kësaj çështjeje.

Pas seancës maratomë që ka zgjatur rreth 9 orë, Gjykata Kushtetuese doli në përfundimin se duhet pritur opinioni i Venecias.

LEXO EDHE:  E zbulon Lleshaj/ Ja kur do lejohen martesat dhe hapen kufijtë

LEXO EDHE:  Tenderi korruptiv me uniformat e policisë/ PD paralajmëron Lleshajn

Ndërkohë, kujtojmë se kryebashkiakja demokrate në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, ankimoi zgjedhjet në korrik të 2019-ës, ku kërkoi që të mos njihen./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ngeli jashtë Kuvendit/ Hajdari: Ja pse nuk u zgjodha deputete, do të vazhdoj të jem aktive në politikë

Publikuar

-

Nga

Ngeli jashtë Kuvendit/ Hajdari: Ja pse nuk u zgjodha deputete, do të vazhdoj të jem aktive në politikë

Deputetja Rudina Hajdari ka komentuar zgjedhjet e 25 Prillit, nga të cilat nuk arriti të merrte mandat deputeti.

Ajo u shpreh se ka bërë një betejë të fortë në Parlament. Hajdari theksoi se arsyeja që ajo nuk është zgjedhur deputete është lufta brenda sistemit gjë që sipas saj nuk e ka bërë.

Deputetja shtoi se do të jetë aktive në politikë dhe kontributi që do të japë do të jetë me të njëjtat parime që ka pasur.

Jo nuk më vjen aspak keq sepse kam bërë një betejë të fortë dhe jam shumë krenare për betejat që kamë bërë në parlament. Beteja për të qëndruar në parlament, për të dhënë mesazh që opozita ka nevojë për të bërë betejat e saj kundrejt çdo qeverie. Duhet luftuar brenda sistemit, për këtë kam qëndruar dhe jam krenare, patjetër që kjo është kostoja që merr me pas. Dua të jem aktive në politike, do të jem një njeri që do jetë një vlerë e shtuar për atë që përfaqëson fryma opozitare. Duhet parë se ku do të shkojnë gjërat. Kontributi që do të jap do të jetë po e me të njëjtat parime që kam pasur. Jam akoma në një analizë të të gjithë situatës, por do të vazhdoj rrugëtimin tim të jem aktive në politikë. Jam duke riparë pozicionin tim tek Nisma Thurje”,  Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 30 Qershorit/ Kokona: Jemi në devijim të aspekteve procedurale të një shqyrtimi kushtetues

Publikuar

-

Nga

Kuvendi rihap garën për një vend vakant në Kushtetues/ Afati dhe kriteret

Përfaqësuesja e Këshillit të Ministrave, Elira Kokona ka folur për zgjedhjet e 30 Qershorit ku është shprehur se ky proces ka të bëjë me votuesit. Sipas saj, për aq kohë sa kërkuesi nuk është as votues dhe as subjekt politik , atëherë ka devijim total të aspekteve procedurale të një shqyrtimi kushtetues.

Ajo gjithashtu theksoi se qëllimi i vet ekzistencës së Shoqatës nëpërmjet kryetarëve nuk mundet të kryesohet apo përfaqësohet nga ish-kryetarë.

Ky proces ka të bëjë me votuesit, për aq kohë sa kërkuesi nuk është as votues dhe as subjekt politik jemi në devijim total të aspekteve procedurale të një shqyrtimi kushtetues. Mund të ketë subjekte që i drejtohen Gjykatës Kushtetuese por duhet t’i drejtohen jo me një rol parësor,  por pasi i kanë shteruar nivelet e tjera të gjykimit.

Jemi e kushtet e një shoqate e cila nuk ka në parashikimet e akteve te veta themelore aktet politike dhe as një aktivitet për mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

Për këtë arsye qëllimi i vet ekzistencës së Shoqatës nëpërmjet kryetarëve nuk mundet sipas vullnetit të kryesohet apo përfaqësohet nga ish-kryetarë. Prezent në proces kemi një ish-kryetar dhe një profesionist i autorizuar nga një ish-kryetare.

Të gjitha rastet kur një kryetar pret që në detyre të vijë një kryetar tjetër nuk mund të shfrytëzojë mbajtjen edhe të postit të një shoqate. Kryetari aktual i shoqatës ka marrë detyrën në vijim të periodicitetit te caktuar. Jemi ne kushtet e mungesës se përfaqësueshmërisë në këtë seancë”, u shpreh Kokona./ CNA.al

LEXO TE PLOTE