Connect with Us

Zbulohen fijet/ Desada Metaj dhe lidhjet e Republikës së re me Rilindjen, dhjetra mijë euro pagesa

Politikë

Zbulohen fijet/ Desada Metaj dhe lidhjet e Republikës së re me Rilindjen, dhjetra mijë euro pagesa

Publikuar

-

Dje në media u publikua një përplasje e fortë mes ministres të Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, drejtoreshës së Albpetrol, Erjola Muka, dhe ish-vartëses së saj Enila Hasani.

Një përplasje në lidhje me ekspertin e jashtëm, Sokol Toska dhe pagesën e tij për certifikimin e bilancit e cila shkonte nga 40 deri në 50 mijë euro.

Lajmi u publikua në disa media dhe diku u bllokua, siç ndodh zakonisht. Një zhurmë e tillë, kur një minister i kërkon një drejtoreshe diçka dhe më pas ndodh një përplasje në një piramidë institucionale, një skandal i tillë do të publikohej në çdo media kudo në botë.

Çfarë ndodhi?

Lajmi u publikua dhe më pas u hoq. CNA.al mundi ta hedhë në momentet e para shkrimin dhe vazhdon të jetë ende dhe mund ta lexoni të plotë këtu atë çfarë ka ndodhur, që është publikuar dje në gazetën Dita dhe më pas nuk gjendet më asgjëkundi.

Pikërisht fakti i heqjes së lajmit por edhe mospublikimi në shumë media të tjera, qoftë edhe opozitare, por edhe pro qeveritare, bëri përshtypje.

Për këtë në filluam një investigim të vogël për të kuptuar se kush ishte Sokol Toska, çfarë kishte ndodhur përtej faktit se ishte bashkëjetuesi i Desada Metajt, e cila mesa duket është edhe nyja e lidhjes që ndal publikimin në media.

Ajo ka një eksperiencë të madhe në media dhe njihet mjaft mirë për lidhjet e saj, majtash dhe djathtas.

Për një kohë të gjatë kryeredaktore e emisionit Opinion, për disa vite këshilltare e Besnik Mustafajt në ministrinë e Jashtme, dikur gazetare e Shijak TV dhe Radio Kontak. Desada Metaj tashmë është këshilltare e kreut të PD-së, Lulzim Basha dhe punon pranë kompanisë së propagandës së tij, duke udhëhequr imazhin, për ta ndryshuar Lulin, i cili nga protestat flakë e zjarr, ka filluar e del me makiazh dhe me bibliotekën e tij në sfond, e cila ka zënë më shumë se tre gisht pluhur.

Ne bëmë një kërkim të thjeshtë në Qendrën Kombëtare të Biznesit dhe rezultoi se janë të paktën tre kompani me Desada Metajn të përfshirë, ku ajo është aksionere dhe dy të Sokol Toskës, i cili është bashkëjetuesi i saj.

Sokol Toska bën kryesisht auditime dhe çertifikime të kontrrolleve dhe bilanceve financiare të kompanive.

Në një prej kompanive të tij, ekstraktin e faqes së parë dhe të fundit e shikoni këtu, Desada Metaj është administratore prej kohësh, nga viti 2016.

Ndërsa kompaninë e dytë Sokol Toska e ka thjeshtë si person fizik.

Gjithashtu rezulton se janë edhe disa kompani të tjera, ku Desada është aksionere. Njëra për pajisje të vjetra makinash dhe tjetra për mediat.

Desada në lojë

Nuk është një personazh i panjohur Desada Metaj për opinionin publik, por përtej gjithçkaje çfarë përfaqëson, ajo që ka ndodhur me ministren Balluku tregon edhe nyjet e forta politike të lidhjeve të opozitës me mazhorancën.

LEXO EDHE:  Ristani paralajmëron Ramën/ "Nuk do ti kapë zgjedhjet lokale"

Së pari, mediat e opozitës nuk e japin lajmin e skandalit të ministres, ndërhyrjes së saj tek drejtoresha e Albpetrolit dhe piramidës që debaton për konsulentin e jashtëm që është Sokol Toska, bashkëjetuesi i Desadës. Asnjë nga mediat e opozitës nuk shkruan asnjë fjalë për Belinda Ballukun. Asnjë konferencë, asnjë debat publik, asnjë përplasje dhe denoncim nuk ka për ministren në fjalë.

Kjo heshtje është e çuditshme, ashtu si dhe fakti i mësipërm që pse ishte hequr lajmi.

Lidhja e Belindës me Desadën tashmë duket qartë. Se pse opozita nuk flet shikojeni dhe kuptojeni. Këshilltarja mediatike e opozitës, bashkëjetuesin e saj e ka të lidhur me punë direkte me institucionet shtetërore. Pikërisht me Albpetrol sha, ku dhe ka ndodhur përplasja dhe skandali.

E përtej mediave të opozitës dhe vetë opozitës që nuk flet, asnjë fjalë nuk thonë as mediat e majta për burrin e Desadës. As ato që kritikojnë Lulin, as ato që kërkojnë revolucion kundër Ramës, Bashës dhe Metës së bashku. Asnjë prej tyre nuk flet. Të gjithë e kanë gojën e mbyllur. Ashtu kanë bërë në çdo moment kur njerëz të njërës apo tjetrës palë, këshilltarë lidhen me tentakulat e tyre, me pushtetin apo me opozitën dhe dalin e flasin apo kërkojnë moral publik.

Gjithësesi skandali i ndodhur në Albpetrol nuk do të kalojë kaq në heshtje. Edhe pse dje Desada ka gjetur një mënyrë tjetër për të kthyer përgjigje, duke nxjerrë një denoncim në mënyrë tjetër, i cili ishte bërë disa ditë më parë nga CNA.al. Kjo dosje duket se nuk do të mbyllet kaq lehtë, sepse është edhe një herë e qartë linja e bashkëpunimit të Republikës së re të Lulzim Bashës, me Rilindjen e Edi Ramës.

Këshilltarja kryesore për mediat e opozitës, bashkëpunon me ministren e Infrastrukturës dhe Energjisë, dhe bëhet fjalë për shuma disa dhjetëra mijë euro. Dhe dje bashkë me moralin dhe kauzën e Republikës së re, se nuk bashkëpunonte dhe nuk kishte lidhje korrupsioni me qeverinë, të paktën kohët e fundit, sepse marrëveshjet e mëparshme ishin pranuar, tani u rivërtetua se lidhjet vazhdojnë. Tentakulat e Republikës së re dhe Rilindjes janë të forta. Lidhjet nuk ndalen.

Belinda Balluku kërkon të paguhet bashkëjetuesi i Desada Metajt, këshilltares së Lulzim Bashës. Lidhjet e tyre janë të forta. Kuptohet një minister me këshilltarin do bashkëpunojë dhe ajo e përdor deri në fund lidhjet  e saj.

Ky nuk është rasti i parë dhe as i fundit që është denoncuar për lidhjet e qeverisë me opozitën. Që nga dhjetëra million eurot e fituara nga familjarët e Lulzim Bashës, që nga kompanitë afër Bashës që fitojnë prokurime dhe koncesione direkte për të cilat opozita hesht, e deri tek këshilltarët e tij që kanë lidhje të forta me ministrat, të cilat luftojnë fort që të paguhen bashkëjetuesit e tyre në shuma prej dhjetëra mijë euro. Faktet janë fakte, dokumentat flasin vetë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Burri me mjekër na hakërrehet”/ Artan Hoxha: Dielli ka dalë përsëri, jeta vazhdon!

Publikuar

-

Nga

Në një kohë kur vendi po përballet me koronavirusin dhe ndodhet në izolim, gazetari Artan Hoxha ka kujtuar nëj prej parrullave në luftën e dytë botërore: “Shqiperi e shqiptareve, vdekje tradhetareve”.

Hoxha thotë se nga mëngjesi në darkë dëgjojmë një burrë me mjekër që na hakërrehet herë nga bunkeri, herë nga zyra, herë me xhupin e Juventusit, herë me foton e Ismail Qemalit.

“Jemi në luftë..
Jemi në rrethim…
Armiku i padukshem..
Armik inteligjent…
Armik vdekjeprurës..
Rri në shtepi, armiku te porta…
Izolohuni…
Karantinohuni…
Shtetrrethim…
Ndalimqarkullimi…
Rrini vigjilent nga armiku…
Jemi në lufte botërore…
Kush thyen izolimin, është tradhtar…
Kush del nga shtepia, eshte sabotator…
Kush nuk izolohet, bashkëpunon me armikun..
Kush kapet në rrugë, e pret burgu…
S’ka mëshirë për tradhtarët…
Dezertor…
Ata janë heronj…
Ata janë në vijën e parë të luftës…
Ata janë në front me armikun…
Ai që del nga shtëpia, nuk është trim…
Kush thyen karantinën, nuk është hero…
Kush nuk rri në shtëpi, nuk do atdheun…
Kush del jashtë, fut armikun brenda…
Sa hap televizorin apo celularin, sheh, dëgjon ose lexon, vetëm: Heronj, tradhtar, trima, sabotatorë, të mbijetuar, viktima, burg, spurdhjak…ububuja…gjeni vrime e futuni…
vrimë e miut, 500 grosh…”, shkruan Hoxha.

Por pavarësisht të gjitha këtyre, Hoxha thekson se kur del në ballkon shikon se dielli ka dalë përsëri, zogjtë cicërojne seëish,gjelat dëgjohen të këndojnë,
qentë lehin, njerëzit sërish ecin në rrugë edhe pse me maska në fytyre dhe doreza në duar…
“JETA VAZHDON…”, përfudon Hoxha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama po gënjen sërish”/ Pyetja që “vë me shpatulla pas muri” kryeministrin

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi, i ka drejtuar një pyetje kryeministrit Edi Rama, në lidhje me situatën e koronavirusit në vendin tonë.

Në një postim në rrjetet sociale, ndërsa publikon dhe një video me deklaratat e kryeministrit, Bardhi shkruan se jemi mes vendeve me riskun më të lartë dhe numrin më të ulët të testimeve. Po ashtu ai pyet kryeministrin Edi Rama se çfarë po fsheh.

“Është alarmante që jemi mes vendeve me riskun më të lartë dhe numrin më të ulët të testimeve! Rama po gënjen sërish!
Çfarë po ndodh, pse është kaq i ulët numri i testimeve dhe cila është shifra reale e tamponëve që ka në dispozicion sistemi shëndetësor?
Edi Rama çfarë je duke fshehur këtë herë?”, shkruan Bardhi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama bën njoftimin e rëndësishëm/ Nga e hëna ndryshojnë masat kundër koronavirusit

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur se nga e hëna do të ndryshojnë disa nga masat kundër përhapjes së koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, kreu i qeverisë ndër të tjera shkruan se do të zgjerohen duke nisur nga e hëna fashën orare të shërbimeve ushqimore, farmaceutike dhe bankare, deri në orën 17.30.

“Në kushtet kur kurba e infeksionit është më e ulët se pritshmëria jonë më optimiste, si rezultat i masave të forta që kemi marrë në kohën e duhur dhe rezistencës fantastike të popullit në unitet me shtetin;

Në kushtet kur mund të shohim me optimizëm të arsyeshëm fundin e muajit maj si një dalje nga kjo fazë e parë përballjeje të gjithanshme me armikun e padukshëm, ku një pjesë e madhe e aktivitetin ekonomik mund të rikthehet në një normalitet të ri dhe shumë kush mund të rikthehet në punë, me rregulla të mirëpërcaktuar natyrisht;

Në kushtet kur duhet të përballojmë dyzet ditë shumë të rëndësishme, për fitoren e kësaj faze vendimtare të rezistencës sonë të përbashkët, duke u hapur me kujdesin më të madh e me disa hapa shumë të matur, duke vendosur njëkohësisht masa të rrepta penale për shkelësit, që të blindojmë rezultatet e arritura me sakrificë ditë pas dite dhe të mbajmë mbyllur çdo shteg rikthimi të armikut;

Do të zgjerojmë duke nisur nga e hëna fashën orare të shërbimeve ushqimore, farmaceutike dhe bankare, deri në orën 17.30

Do të zgjerojmë brenda javës së ardhshme (nëse kurba e infeksionit do të qëndrojë në trendin aktual) mundësinë e lëvizjes me automjet privat të atyre që punojnë në hapësirën e lejuar të aktivitetit ekonomik

Do të miratojmë javën që vjen në parlament risitë e kodit penal / rrugor për periudhën e gjendjes së jashtëzakonshme të epidemisë

Do të përgatisim brenda javës tjetër rregulloren e standardeve bazë të sigurisë për njësitë ekonomike të shërbimit që do të hapen në javët e mëtejshme

Do të publikojmë fillimjavën e ardhshme, paketën e zgjeruar të mbështetjes financiare, për të lehtësuar drejtëpërdrejtë:

1) Bizneset e vogla që edhe pse nuk u mbyllën gjatë kësaj periudhe, u goditën ndjeshëm në xhiron e tyre si pasojë e luftës, si për shembull agjenci turistike, rrobaqepēsi e mobileri të vogla, hidraulikë, elektriçistë, fizioterapi, kancelari, servise makinash e lavazhe të liçencuar, etj., përfshirë edhe shoferët e taksive e të linjave të transportit urban e punonjësit e tyre…

2) Punonjësit e bizneseve të mëdha, që bazuar në listë-pagesat e fundit të ditës së djeshme, figurojnë të goditur nga lufta në vendin e tyre të punës, të cilëve do t’u sigurojmë mjetet e nevojshme financiare të rezistencës për dyzetë ditët vendimtare në vijim – duke mbajtur parasysh se një pjesë e madhe e tyre mund të rikthehen në punë deri në fund të majit dhe se paketa mund të rizgjerohet, sipas dinamikës e nevojave të luftës në 10 ditëshin e fundit të muajit maj

3) Sektorët e turizmit e të industrisë fason dhe njësitë prodhuese në tërësi

LEXO EDHE:  Vettingu i politikanëve/ Basha ultimatum Ruçit

LEXO EDHE:  Vendimi i BE për negociatat/ Rama “sulmon” opozitën

Në kushtet kur kurba e infeksionit është më e ulët se pritshmëria jonë më optimiste, si rezultat i masave të forta që kemi marrë në kohën e duhur dhe rezistencës fantastike të popullit në unitet me shtetin;

Në kushtet kur mund të shohim me optimizëm të arsyeshëm fundin e muajit maj si një dalje nga kjo fazë e parë përballjeje të gjithanshme me armikun e padukshëm, ku një pjesë e madhe e aktivitetin ekonomik mund të rikthehet në një normalitet të ri dhe shumë kush mund të rikthehet në punë, me rregulla të mirëpërcaktuar natyrisht;

Në kushtet kur duhet të përballojmë dyzet ditë shumë të rëndësishme, për fitoren e kësaj faze vendimtare të rezistencës sonë të përbashkët, duke u hapur me kujdesin më të madh e me disa hapa shumë të matur, duke vendosur njëkohësisht masa të rrepta penale për shkelësit, që të blindojmë rezultatet e arritura me sakrificë ditë pas dite dhe të mbajmë mbyllur çdo shteg rikthimi të armikut;

Do të zgjerojmë duke nisur nga e hëna fashën orare të shërbimeve ushqimore, farmaceutike dhe bankare, deri në orën 17.30

Do të zgjerojmë brenda javës së ardhshme (nëse kurba e infeksionit do të qëndrojë në trendin aktual) mundësinë e lëvizjes me automjet privat të atyre që punojnë në hapësirën e lejuar të aktivitetit ekonomik

Do të miratojmë javën që vjen në parlament risitë e kodit penal / rrugor për periudhën e gjendjes së jashtëzakonshme të epidemisë

Do të përgatisim brenda javës tjetër rregulloren e standardeve bazë të sigurisë për njësitë ekonomike të shërbimit që do të hapen në javët e mëtejshme

Do të publikojmë fillimjavën e ardhshme, paketën e zgjeruar të mbështetjes financiare, për të lehtësuar drejtëpërdrejtë:

1) Bizneset e vogla që edhe pse nuk u mbyllën gjatë kësaj periudhe, u goditën ndjeshëm në xhiron e tyre si pasojë e luftës, si për shembull agjenci turistike, rrobaqepēsi e mobileri të vogla, hidraulikë, elektriçistë, fizioterapi, kancelari, servise makinash e lavazhe të liçencuar, etj., përfshirë edhe shoferët e taksive e të linjave të transportit urban e punonjësit e tyre…

2) Punonjësit e bizneseve të mëdha, që bazuar në listë-pagesat e fundit të ditës së djeshme, figurojnë të goditur nga lufta në vendin e tyre të punës, të cilëve do t’u sigurojmë mjetet e nevojshme financiare të rezistencës për dyzetë ditët vendimtare në vijim – duke mbajtur parasysh se një pjesë e madhe e tyre mund të rikthehen në punë deri në fund të majit dhe se paketa mund të rizgjerohet, sipas dinamikës e nevojave të luftës në 10 ditëshin e fundit të muajit maj

3) Sektorët e turizmit e të industrisë fason dhe njësitë prodhuese në tërësi”-shkruan kreu i qeverise.

LEXO TE PLOTE