LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Takimi i Gjonajt me ambasadoren e SHBA/ Meta: Nuk ndaloj askënd të rreshtohet në krahun e falsifikatorëve

5 Mars 2020, 12:11, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta gjatë konferencës që ka pasur me homologun e tij bullgar, ka komentuar dhe takimin e zhvilluar dje mes ambasadores së SHBA-ve dhe ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Meta u shpreh se ai nuk ndalon askënd që të rreshtohet në grupin e falsifikatorëve, qoftë përfaqësues brenda vendit, qoftë edhe jashtë tij.

?Që ministrja vazhdon të jetë krenare dhe vazhdon t?i mbajë leksione prokurorisë, kur s?ka kompentencë, kjo është një çështje e saj. Nuk ndaloj askënd të rreshtohet në krahun e grupit falsifikator, kushdo qoftë brenda dhe jashtë vendit. Unë si president i Republikës, kam bërë çdo gjë që reforma në drejtësi të bazohet ashtu siç është në Kushtetutën e Shqipërisë. Se kush e ka minuar, kush ka përkrahur direkt apo tinëzisht miratimin e ligjeve antikushtetues, si në rastin e prokurorit që u zgjodh me 69 vota, kush ka bllokuar komitetin e emërimeve në drejtësi për 3 vite, kjo është çështje tjetër dhe na ka dëmtuar shumë, por edhe se kush përpiqet të mbështesë këtë akt që unë me anë të fakteve dhe argumenteve të mia e kam cilësuar si përpjekjen finale për grusht shteti, të gjithë po e shohin shumë drejt?, u shpreh Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga