LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulojnë "ar të zi" në Atlantik/Sasia marramendëse që njoftoi kompania afrikane

11 Dhjetor 2019, 17:34, Kosova & Bota CNA
Zbulojnë "ar të zi" në Atlantik/Sasia marramendëse

Kompania Springfield me bazë në shtetin Afrikan Gana, njoftoi sot se ka zbuluar një fushë të naftës në Oqeanin Atlantik, afër bregdetit të këtij vendi. Kjo naftë është vlerësuar në 1.5 miliard fuçi dhe 0.7 miliardë meter – kub gaz.

Zbulimi është domethënës për një vend që prodhon aktualisht rreth 200,000 fuçi nafte në ditë, gjysma e të cilës prodhohet nga kompanitë britanike Tulov në Jubilee Field.

?Ky është një lajm i shkëlqyeshëm për kompaninë Springfield, Ganën dhe Afrikën?, tha kryeshefi Ekzekutiv Kevin Okyera, duke shtuar se ky konstatim është në përputhje me vizionin e kompanisë për t?u bërë lojtari kryesor i Afrikës në prodhimin ?arit të zi?.

?Qeveria e Ganës është e pakënaqur me ritmin e ngadaltë të zhvillimit të puseve në det të hapur dhe po punon për të rishikuar ligjet e miratuara në përpjekje për të rritur prodhimin?, ka transmetuar Reuters./CNA.al

Lajmet e fundit nga