LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Demokratët nisin procedurat për shkarkimin e Donald Trump/ Për çfarë akuzohet

10 Dhjetor 2019, 21:11, Kosova & Bota CNA
Demokratët nisin procedurat për shkarkimin e Donald Trump/ Për

Akuza formale janë hedhur tashmë kundër Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga ana e demokratëve. Këto akuza janë prezantuar sot nga Komiteti Gjyqësor i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara. Donald Trump, po përballet aktualisht me procedurat e shkarkimit të nisura nga Partia Demokratike.

Kryetari i Komitetit Gjyqësor, Jerry Nadler, tha se akuza e parë kundër Presidentit ka të bëjë me abuzimin e pushtetit, ndërsa e dyta me pengimin e punës së Kongresit.
?Presidenti e sheh veten më lart se ligji?, u shpreh Nadler.

Nëse Komiteti Gjyqësor voton për miratimin e akuzave këtë javë, ato do t?i dorëzohen më pas Dhomës së Përfaqësuesve për votim të plotë.

Donald Trump nga ana e tij, ka mohuar çdo akuzë.

Procedura për shkarkimin e presidentit ka nisur qysh në muajin shtator të këtij viti nga demokratët, kur një dëshmitar është ankuar në Kongres, duke thënë se Trump i ka telefonuar presidentit të Ukrainës, Volodymyr Zelensky, dhe i ka kërkuar që ta hetojë rivalin e tij demokrat, Joe Biden, për korrupsion në Ukrainë.

Kushtetuta e Shteteve të Bashkuara thotë se një President largohet nga detyra për ?tradhëti, ryshfet, shkelje të rëndë ose kundërvajtje të tjera?. Procedura për shkarkim zhvillohet në dy faza.

Nis me seanca dëgjimore në Dhomën e Përfaqësuesve dhe, nëse miratohet me shumicë të thjeshtë, procesi kalon në Senat, ku edhe mbahet gjykimi./CNA.al

Lajmet e fundit nga