LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Peter Handke shpallet person “non grata” në Kosovë

11 Dhjetor 2019, 14:34, Kosova & Bota CNA
Peter Handke shpallet person “non grata” në Kosovë

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme për Kosovën, Behgjet Pacolli, ka njoftuar se ka shpallur person non-grata në Kosovë, shkrimtarin austriak, Peter Handke, i cili mori çmimin NOBEL në letërsi për këtë vit.

Pacolli  shkruar se këtë vendim e ka marrë pasi Handke ka mohuar krimet e kryera në Kosovë nga regjimi i Millosheviçit madje ka dalë në mbështetje të tij.

?Sot kam vendosur të shpalli Peter Handke si jo të mirëpritur në Kosovë. Ai është një person non-grata nga sot. Mohimi i krimeve dhe mbeshtetja e kriminelëve është krim i tmerrshëm?, ka shkruar Pacolli në reagimin e tij në rrjetet sociale./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga