LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vuçiç kërkon kompromis me Kosovën pa e njohur si shtet/Si kundërpërgjigjet Thaçi

11 Dhjetor 2019, 16:25, Kosova & Bota CNA
Vuçiç kërkon kompromis me Kosovën pa e njohur si

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi u është kundërpërgjigjur deklaratave të Aleksandër Vuçiçit i cili thotë se Serbia është e gatshme për një kompromis me Kosovën, por pa e njohur si atë si shtet.

Sipas Thaçit, deklarata të tilla janë thjesht provokime, dhe ai vetë shprehet se në tryezën e dialogut dy shtetet mund të ulen vetëm duke e njohur njëri tjetrin si të barabarta.

?Mesazhet nga Beogradi që duhet të kemi një kompromis pa njohje të Republikës së Kosovës janë provokime. Pavarësia e Kosovës është një kompromis. Dialogu është i mundur bazuar në një parim: Dy shtetet duhet të njohin njëra-tjetrën si fqinj të barabartë, që lëvizin drejt integrimit në familjen Euro-Atlantike?, ka shkruar Thaçi në rrjetet sociale.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç gjatë vizitës në Greqi dha një intervistë për gazetën e njohur greke ?Kathimerini?, ku foli për çështjen e gjetjes së një zgjidhjeje finale me Kosovën. Ai gjithashtu bëri një koment sa i takon idesë së korrigjimit të kufijve dhe shkëmbimit të territoreve.

Vuçiç tha se janë të gatshëm të negociojnë për gjetjen e një zgjidhje kompromisi, por sipas tij njohja e Kosovës nuk mund të ndodhë. I pyetur rreth idesë së korrigjimit të kufijve si zgjidhje e mundshme për ngërçin me Kosovën, Vuçiç u përgjigj gjithashtu me një pyetje. ?Cilët kufij do të diskutohen, atë të njohur nga Kina, Rusia, Greqia e Spanja, apo ata të njohur nga Franca e Gjermania??/CNA.al

Lajmet e fundit nga