Connect with Us

Rama- Mitzotaqis takohen në New York

Politikë

Rama- Mitzotaqis takohen në New York

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në New York, ku do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së dhe takimin e parë e ka bërë me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis.

Takimin e bën me dije vetë kryeministri Rama, nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale të shqëruar me foto.

“OKB, Nju Jork – Me kryeministrin e Greqisë, Kiriakos Mitzotaqis. Prezantim miqësor dhe bashkëbisedim i hapur”, shkruan kryeministri Rama, për të cilin ky është takimi i parë me homologun e tij grek pas krijimit të qeverisë se re.

LEXO EDHE:  Rama: Shqiptaret mund te me bejne robaqepes

Kujtojmë se Asambleja e OKB do ti mbajë punimet nga  24-27 shtator.Ndërkohë, sikurse është bërë e ditur edhe më parë, Rama pritet  të takojë edhe presidentin amerikan, Donalt Trump./CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Foto-Tensione në Shkozë/ Shemben edhe dy banesa të tjera

Publikuar

-

Nga

Që prej orëve të para të mëngjesit të sotëm, Inspektorati Kombëtar i Mjedisit dhe Territorit ka nisur aksionin për prishjen e ndërtesave në Shkozë, të cilat preken nga projekti i Unazës së Madhe.

Siç shihet nga fotot në galerinë e mësipërme, IKMT ka prishur edhe banesën e tretë në ditën e dytë të aksionit.

Ndërkohë, banorët kanë krijuar tensione duke kundërshtuar aksionin pasi ata kërkojnë dëmshpërblim.

LEXO EDHE:  Debatet nuk e ndalin Ramën/ I shkon në zyrë Metës

LEXO EDHE:  Rama: Shqiptaret mund te me bejne robaqepes

E gjithë zona është rrethuar nga policia dhe FNSH, për të garantuar mbarëvajtjen e aksionit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përpunonin dhe shisnin drogë në lokal/ Në pranga dy persona

Publikuar

-

Nga

Policia e Elbasanit ka arrestuar dy persona për posedim, përpunim dhe tregtim të lëndës narkotike.
Në pranga janë vënë shtetasit me iniciale J. H., 38 vjeç dhe K. Z., 24 vjeç, të dy banues në Karakullak, Bradashesh, Elbasan.

Bazuar në informacionet e marra në rrugë operative “Shqiponjat” zhvilluan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Përpunimi”. Ata ushtruan kontroll në lokalin e marrë me qera nga shtetasi K. Z., në rrugën dytësore Elbasan-Bradashesh dhe kapën në flagrance dy të rinjtë ndërsa po përpunonin në bashkëpunim me njëri-tjetrin lëndë narkotike të llojit kokainë, gati për shitje në treg.

Njoftimi i policisë:
Finalizohet operacioni “Përpunimi”
Operacioni për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e shpërndarjes në doza të vogla të drogave të forta. Operacioni nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme, në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale “Shqiponja”. Sekuestrohet kokainë dhe disa peshore elektronike. Në pranga dy persona që posedonin, përpunonin dhe do tregtonin lëndën narkotike.
Në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve, bazuar në informacionet e marra në rrugë operative se në një lokal, në aksin rrugor Elbasan-Bradashesh përpunohej një sasi lënde narkotike kokainë për t’u hedhur në treg, Seksioni për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale “Shqiponja” zhvilloi dhe finalizoi operacionin policor të koduar “Përpunimi”, si rezultat i të cilit u kapën dhe arrestuan në flagrancë shtetasit:
J.H., 38 vjeç dhe K. Z., 24 vjeç, të dy banues në Karakullak, Bradashesh, Elbasan.
Shtetasit e sipërpërmendur, në fshatin Karakullak, në lokalin e marrë me qera nga shtetasi K. Z., në rrugën dytësore Elbasan-Bradashesh janë kapur në flagrancë ndërsa po përpunonin në bashkëpunim me njëri-tjetrin lëndë narkotike të llojit kokainë, gati për shitje në treg.
Në kuadër të këtij operacioni policor u sekuestrua në cilësinë e provës materiale sasia prej 30 gr lëndë narkotike e dyshuar kokainë dhe 3 peshore elektronike, të cilat shërbenin për peshimin dhe ndarjen e dozave të kokainës. Vijon puna për identifikimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale. Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikeve“, e kryer në bashkëpunim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mesazhi i fortë i Tanja Fajon/ Zgjohu Macron, ky është një turp

Publikuar

-

Nga

Pas kundërshtimit të Francës për të hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ka ardhur reagimi i fortë i anëtares së Parlamentit Europian, Tanja Fajon.

Në një postim në rrjetet sociale, Fajon ndërsa publikon një foto me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev drejton një mesazh të fortë ndaj presidentit të Francës, Emmanuel Macron.

Sipas Fajon, Macron duhet të zgjohet, pasi Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë plotësuar kushtet e vendosura nga BE.

LEXO EDHE:  Dëshmia e plotë e kryeministrit Edi Rama për “çështjen Doshi”

LEXO EDHE:  Skandali-Taulant Balla “pushton” institucionet/ Rikthen të dëbuarit e Ramës  

“Ky është një turp i madh. Emmanuel Macron, zgjohu! Është koha që BE të tregojë pjekuri dhe përgjegjësi politike!

Këta drejtues kanë bërë pjesën e tyre të punës! Tani është radha e Këshillit të Bashkimit Evropian për të përmbushur pjesën e tij dhe më në fund pranojnë të fillojnë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”, shkruan Tanja Fajon./ CNA.al

LEXO TE PLOTE