LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Falimenton Roberto Cavalli? Mbyll pa asnjë lajmërim dyqanet

2 Prill 2019, 10:15, Lifestyle CNA
Falimenton Roberto Cavalli? Mbyll pa asnjë lajmërim dyqanet

Dizajnuesi i famshëm Roberto Cavalli dhe marka e tij e cila u hap për herë të parë në Firence, mesa duket po falimenton dhe punonjësit u dërguan në shtëpi pa asnjë lajmërim. Sipas “Refinery29” të premten u njoftua se ai po përpiqet të nënshkruajë një marrëveshje me një investitor për të parandaluar falimentimin. Roberto Cavalli kishte për qëllim të paraqiste një plan për të lejuar biznesin të vazhdojë ndërsa po kërkon investime të reja. Ndërkohë, drejtori i fundit kreativ i Cavalli-t, Paul Surridge, u largua javën e kaluar pas dy vjetësh pjesë e shtëpisë së modës.

Roberto Cavalli po përpiqet të ndahet nga kompania italiane Clessidra ku ka në zotërim 90 për qind të markës që nga viti 2015, si pasojë e rënies së shitjeve

Kompania Philipp Owen dhe Renzo Russo u thanë se janë palët e interesuara, por asnjë marrëveshje nuk është nënshkruar deri më tani. Vetë Cavalli mban 10 për qindëshin e fundit të markës.

 

Lajmet e fundit nga