Connect with Us

Skandali në Durrës/ Inspektorati e mbyll për ndotje, prokuroria pushon çështjen

Aktualitet

Skandali në Durrës/ Inspektorati e mbyll për ndotje, prokuroria pushon çështjen

Publikuar

-

skandal ne durres

Tek përroi i Agait, pranë shkëmbit të Kavajës, banorët ankohen për një pikë depozitimi dhe përpunimi të naftës dhe vajrave, e cila është e pa licencuar dhe punon gjatë orëve të natës.

Gjatë trajtimit të vajrave të djegur, sipas banorëve zona ndotet nga shkarkimet në ajër të gazrave, por edhe shkarkimet nëntokësore. Banorët kanë mbi tre vite që ankohen, por asnjëherë nuk u është zgjidhur si problem. Sipas tyre, edhe pse aty është pezulluar puna nga Inspektoriati Shtetëror i Mjedisit, sërish asnjë gjë nuk ka ndryshuar, pasi ata punojnë natën.

Specialistët e Inspektoriatit Shtetëror të Mjedisit, sa herë që shkojnë për kontroll e gjejnë derën e mbyllur. Gjatë një inspektimi ata kanë kërkuar ndihmën e policisë për të hyrë në subjekt.

Gjatë ushtrimit të kontrollit është konstatuar që punojnë pa licencë dhe u është vendosur gjobë prej 3 milion lekësh të vjetra. Më pas kjo çështje i është referuar policisë. Policia ja ka referuar prokurorisë e cila e ka pushuar çështjen, pasi sipas saj nuk ka vepër penale. Prokuroria s’ka bërë asnjë hetim të detajuar për të vërtetuar pretendimet e banorëve.

Fabrika e depozitimit të karburantit apo vajrave ka qenë ekzistues qysh rreth vitit 1939, dhe ka funksionuar si

vend depozitimi për gjatë gjithë viteve në vazhdim.

Problemet e banorëve kanë lindur para tre vitesh ku ky objekt u zotërua nga Fisheku SH.P.K. i cili ushtron aktivitet pa licencë dhe pa asnjë lloj dokumentacioni. Banorët ankohen se punon natën dhe bën trajtimin e vajrave të djegur dhe naftës.

Ky subjekt ndodhet afër zonës së banuar,rreth 150 m nga bregu dhe 200 m nga depot e ujit që furnizojnë të gjithë zonën turistike. Gjatë verës fluksi i banorëve aty rritet, pasi shumë pranë ka pallate, hotele dhe resorte turistike.

LEXO EDHE:  Denoncimi në "Fiks Fare"/ Kusuret e ALUIZNI-t lenë pa pronë qytetarin, e gëzon tjetri

Por ata që e vuajnë sistematikisht këtë problem janë banorët e zonës të cilët tregojnë për Fiksin që po i vrasin për së gjalli. Ata shprehen që ky është kthyer në një shqetësim që duket sikur nuk do të marrë asnjëherë zgjidhje, pasi edhe policia kur vjen, rri pak edhe largohet. Ata nisin direkt punën me largimin e policisë. Banorët kanë bërë disa video dhe foto ku duket që subjekti është në punë, madje në të hynë dhe dalin autobote të mëdha të cilat transportojnë vajra dhe naftë.

Sipas tyre as Portali Bashkëqeverisjes nuk arriti që ta zgjidhe këtë punë. Ata u ankuan, morën një përgjigje që subjekti është mbyllur por sërish, ata punojnë natën të pa bezdisur nga askush. Madje gjatë intervistës me banorët, punonjës së firmës ishin duke hedhur rërë bituminoze në rrugën që të çon për në subjekt.

Fiksi intervistoi përgjegjësin e zyrës së Inspektoriatit

Shtetëror të Mjedisit Durrës, i cili thotë se ata, pas ankesave të banorëve kanë vajtur disa herë në subjekt, por nuk i hapte derën njeri.

Nga ana e tyre është thirrur policia që ka bërë të mundur hyrjen në subjekt. Ata nuk i kanë gjetur në punë, por kanë krijuar bindjen që aty punohej.

Ata i kanë vendosur një gjobë 3 milion lekë dhe kanë bërë mbylljen e aktivitetit. Kanë njoftuar tatimet dhe policinë që subjekti ushtron aktivitet i pa licencuar. Policia e ka referuar në prokurori por kjo e fundit e ka pushuar çështjen pa e hetuar fare. Sipas saj nuk ka vepër penale.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. stela

    8 Mars, 2019 at 9:04 pm

    Po do gjejne te drejten ne prokurorine e Durresit hahahahah sa per te qeshur. Ne prokurorine e Durresit e bardha behet e zeze dhe e zeza e bardhe

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Denoncim/ Rezervuari rrezikon të çahet dhe të shkaktojë cunam

LEXO EDHE:  Skandal/ Shqiptarët më shumë se 6 muaj pa patenta

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Skandal/ Shqiptarët më shumë se 6 muaj pa patenta

LEXO EDHE:  “Ky është fundi i botës”/ Reagimi i fortë pas skandalit të denoncuar në "Fiks Fare"

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: