LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Video/ Basha e përsërit: 7×7 = 42

28 Nëntor 2018, 10:01, Aktualitet CNA

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me rastin e Ditës së Flamurit ka zhvilluar homazhe pranë Varrezave të Dëshmorëve, në nderim të të rënëve për liri.

Në një prononcim për mediat, Basha tha se zgjodhi të ndodhej aty sot dhe të nderonte dëshmorët sepse ata dhanë jetën për lirinë e vendit.

Por, një tjetër detaj ra në sy gjatë fjalës së kreut të PD-së. Luli vijon ta përsërisë se 7×7 = 42.

Basha ngatërroi ditën e ngritjes së Flamurit nga Gjergj Kastrioti. Basha tha se Flamuri është ngritur nga Gjergj Kastrioti për herë të parë në 28 nëntor 1944, dhe më pas u mundua ta korrigjonte, ndërsa tha ?1444?.

?Sot përkulemi me nderimin më të thellë përpara simbolit tonë kombëtar, Flamurit të Kastriotëve që u ngrit për herë të parë në kështjellën e tyre, në 28 nëntor 1944, 1444?-u shpreh Basha.

Por, i kujtojmë Lulit se më 28 nëntor 1443, Skënderbeu dhe forcat e tij çliruan Krujën dhe ngritën për herë të parë  flamurin kuq e zi.

Lajmet e fundit nga