Connect with Us

Ortaku dhe miku i ngushtë i Lulzim Bashës, oligark dhe ndan biznese me Putin

Aktualitet

Ortaku dhe miku i ngushtë i Lulzim Bashës, oligark dhe ndan biznese me Putin

Publikuar

-

Javë më parë mediat turke raportuan arrestimin e biznesmenit me origjinë armene Lev Aslan, i cili ishte prangosur në bordin e avionit të tij privat, teksa përpiqej të arratisej drejt Stambollit. Arrestimi është bërë nga FBI-ja, sëbashku me dy bashkëpunëtorët e tij, të cilët akuzohen nga drejtësia amerikane për mospagim taksash, evazion fiskal, mashtrim financiar dhe pastrim parash.

CNA.al pas raportimit të lajmit, duke ju referuar mediave turke  zbardhi lidhjet e biznesmenit të arrestuar turk, Lev Aslan me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Miku turk i Bashës, që ky i fundit e “bekoi në martesë”, Ekim Alptekin rezultoi se ishte partner i ngushtë në biznes me të arrestuarin, Lev Aslan.

Ortaku dhe miku i ngushtë i Lulzim Bashës, Ekim Alptekin është ndër oligarkët transnacional që ndan bizenese me Vladimir Putin dhe aktualisht është nën investigim nga FBI në SHBA.

Prej ditësh Basha në deklaratat e tij për media apo studio televizive shprehet se nuk ka lidhje me oligarkët e vendit.

Po nëse Basha nuk ka lidhje me oligarkët e vendit, cila është lidhja që qëndron mes oligarkëve transnacional dhe ata rus të lidhur me Putin?

Kush është Michael Flynn?

Për Putinin, ai u bë një agjent i rekrutuar, i cili mund të jetë dhe do të përdoret – Felshtinsky Michael Flynn, ish-këshilltar i sigurimit kombëtar për presidentin e SHBA, Donald Trump, ka marrë 530.000 dollarë nga Rusia nëpërmjet biznesmenit turk Ekim Alptekin si ndërmjetës.

Vladimir Putin dhe Micahel Flynn

Yuri Felshtinsky, një historian rus-amerikan, autor i “Shpërthimit të Rusisë” dhe “Korporatës: Rusia dhe KGB në Epokën e Presidentit Putin” shkroi për këtë në një material ekskluziv GORDON. Nuk pretendon se ish-këshilltari i Trump ishte në listën e pagave të presidentit të Federatës Ruse, Vladimir Putin. 11 Maj, 2017 10.00 Michael Flynn është një gjeneral në pension i Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara i cili ishte drejtori i tetëmbëdhjetë i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes.

Ndërsa ai po jepte një fjalim në konventën kombëtare republikane më 20 korrik 2016 Flynn u bashkua me këngën publike ” Lock it up “dhe e akuzoi Hillary Clinton për rrezikimin e sigurisë kombëtare të SHBA. Ndër të tjera ai tha: “Nëse unë, një djalë që e njeh këtë biznes, nëse bëra një të dhjetën e asaj që bëri, do të isha në burg sot”. I famshëm “Lock-Her-Up” i Përgjithshëm mund të shkojë në burg për tradhëti. Më lejoni t’ju them pse: në 2015-2016 ai ka marrë rreth 600,000 dollarë në paratë ruse. Më lejoni të ju tregoj se si një pjesë e madhe e saj erdhi nga banka ruse Sviaz-bank, kur në dhjetor të vitit 2007 Sviaz-bank lëshoi ​​një hua prej 150 milionë dollarë për biznesmenin turk Ekim Alptekin dhe partnerët e tij holandez dhe rus. Kjo kredi nuk u pagua kurrë, dhe në vitin 2016, një pjesë e vogël e saj, rreth $ 530,000, u pagua nga Alptekin te gjenerali Michael T. Flynn.

Ekim Alptekin

Ajo kurrë nuk kishte të bënte asgjë me Turqinë apo lobimin e interesave turke. Kjo ishte vetëm mbulimi. Kishte gjithçka të bënte me Rusinë dhe Putinin. Ekim Alptekin ka punuar me Flynn deri më 16 nëntor 2016.

Pikërisht për këtë arsye Flynn është regjistruar si lobist për Turqinë vetëm në mars 2017, pasi pagesat masive ndaj tij u bënë të njohura për agjencitë e zbatimit të ligjit të SHBA dhe informacion rreth pagesave që rrodhën në media. Më 7 mars 2017, Flynn dorëzoi Divizionin e Sigurisë Kombëtare në bazë të deklaratës së Fara (Foreign Aire Registration Act) që shpalosi se kompania e tij – Flynn Intel Group Inc. – ishte paguar $ 530,000 në shtator-nëntor 2016 për punën në emër të një ndërmarrjeje të vogël Kompani holandeze Inovo BV, në pronësi të një biznesmeni turk Ekim Alptekin (i cili gjithashtu zotëronte kompani të tjera duke përfshirë Inovë Turkije).

BV – në holandisht do të thotë “Besloten Vennootschap” – një kompani private. Kontrata e Flynn me Inovo BV u nënshkrua më 9 gusht 2016, sipas një burimi, ose në shtator 2016, sipas të tjerave. Shuma totale ishte $ 600,000 për tre muajt e punës. Transferimi i fundit prej 145,000 $ u prit nga Flynn më 14 nëntor 2016, kur Trump ishte zgjedhur tashmë si President. Puna e Flynn për “Alptekin” tashmë përfundoi dhe ai paraqiti një raport përfundimi për kontratën me Inovo BV duke treguar 16 nëntor 2016, si një ditë përfundimi i kontratës. Të nesërmen, më 17 nëntor 2016, ai u emërua Këshilltar i Sigurisë Kombëtare për Presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Donald Trump, Michael Flynn

Megjithatë, dokumentet për përfundimin e kontratës iu dorëzuan Senatit vetëm ditën tjetër pasi Departamenti i Drejtësisë kishte filluar të shfaqte shenja të interesit në ndërveprimet e Flynn me Inovo BV. Përveç kësaj, dokumentet treguan se kishte vetëm 5.000 dollarë të marra nga Flynn Intel Group Inc. për shërbimet e saj. Kjo ishte një gënjeshtër e hapur.

Më 10 mars 2017, The New York Times shkroi: “Kjo me sa duket tregon se ai nuk përcaktoi shumicën e shërbimeve që do t’i ofronte zotit Alptekin si lobim sipas ligjit”.

E pra, 5,000 dollarë u fituan për një punë lobimi për Turqinë. Dhe pjesa tjetër, 525,000 dollarë, për diçka tjetër përveç kësaj? Çfarë mund të jetë? “Unë nuk pajtohem me paraqitjen”, – tha Alptekin në telefon nga Stambolli në përgjigje të pyetjes së gazetarit rreth Flynn-it të regjistruar si agjent i huaj që punonte për Turqinë. – “Do të ishte ndryshe nëse po punoja për qeverinë e Turqisë, por nuk po marr udhëzime nga askush në qeverinë [turke]”.

LEXO EDHE:  Zëri i Amerikës: Dibra refuzoi dosjen 184, polemika mbi hetimin e zgjedhjeve

Ekin Alptekin nisi që në vitin 2004 të merret me kompanitë ruse që kishin influencë të drejtpërdrejtë tek Putin dhe politika e tij në botë. Kështu me 9 maj 2006, gazeta turke Bigpara.hurriyet raportoi se ETIRC ishte në pronësi të biznesmenit turk Ekim Alptekin, i njëjti person i cili do të paguante 530.000 dollarë për Gjeneralin Flynn në vitin 2016.

Në një bisedë me Isaac Arnsdorf, autori i “lobimit turk të Flynn në Rusi “të botuar në Politico më 25 prill 2017, Alptekin deklaroi se” ai punësoi Flynn me paratë e tij dhe nuk koordinonte ndonjë lobim për qeverinë turke “. Alptekin gjithashtu i tha Arnsdorf se ‘si një partner në një grup investimesh të quajtur ETIRC që në fillim të vitit 2006, ai bleu disa aksione tek një prodhues avionësh New Mexico quajtur “Eclipse Aviation”. Siç do të demonstrohet më poshtë, aksionet e Eclipse ranë ndjeshëm më vonë, pasi Alptekin dhe partnerët e tij morën një hua prej 150 milion dollarë nga banka ruse Sviaz.

“Eclipse Aviation”

Pasi Alptekin u bashkua me ETIRC të biznesit Pieper-Kazhdan, disa gjëra me të vërtetë fantastike filluan të ndodhin me projektin Eclipse-500 jet. Në dhjetor të vitit 2007, banka ruse Sviaz hoqi 150 milion $ për ETRIC Aviation, kompani e Pieper-Kazhdan, e përfshirë në grupin e investimeve ETIRC që tani ishte bashkëpronësi i Alptekin. Sipas mendimit të Dhomës së Llogarive Ruse, ishte përgjegjësia e Kazhdanit (Bolotin) që të aranzhojë kredinë e Sviaz-bankës: “Në njëfarë mënyre Bolotini menaxhonte biznesin e Pieper në Rusi”, – spekuloi agjencia qeveritare ruse.

Në korrik 2008, Themeluesi dhe CEO i Eclipse Aviacionit, Vern Raburn, është shkarkuar dhe Pieper zuri vendin e tij si Kryetar i Bordit të Drejtorëve dhe Presidentit. Në gusht të vitit 2008, klientët e “Eclipse Aviation” që kishin paguar, paraprakisht paraqitën padi pas ballafaqimit me vonesa të mëdha të ofrimit dhe paaftësisë për të marrë rimbursime. Atë vjeshtë, Pieper dhe partnerët u paraqitën për falimentim në emër të “Eclipse Aviation”. Në janar 2009, gjykata e falimentimit lejoi që asetet e kompanisë të shiten. Në të njëjtin vit, grupi i investitorëve, duke përfshirë Ekim Alptekin, përdorën asetet e blera nga “Eclipse Aviation” për të krijuar kompani turke EA Aerospace. Ekim Alptekin kaloi si pronar i saj. Veçanërisht, në faqen e tij në rrjetet sociale ( Linkedin), Alptekin e identifikoi veten si president i kompanisë që nga viti 2008.

Kompania e tij mori një kredi prej 150 million Eurosh nga Sviaz- bank në Rusi, kredi që nuk u pagua kurrë, por bëhet e ditur se këto para u shfrytëzuan nga Alptekin për lobingje në botë.

Në atë kohë, ishin dy bankierë me përvojë të ngarkuar në bankën Sviaz që kishte huazuar 150 milion $ në fjalë: Andrey Kazmin dhe Alla Aleshkina. Deri në vitin 2007, ata kishin administruar Sberbank, banka më e madhe shtetërore e Rusisë. Duket e pamundur që ata nuk e kuptojnë se kreditimi 150 milion dollarë për Alptekin-Pieper-Kazhdan pa një titullizim të duhur ishte një veprim i pamatur që do ta vinte bankën në dëm. Megjithatë, kredia u lëshua. Më pas, kredia e pasiguruar është hetuar. Sipas Aleksandr Baryaev, zyrtari i hetimit pranë Departamentit të Hetimeve Qendrore (GSU), ishte një rast penal (neni 201 “Abuzimi i autoritetit”) i ngritur nga GSU më 15 tetor 2008. Bazuar në ekzaminimin e bankës qendrore të Sviaz- banka që kishte zbuluar borxhin e papaguar prej 150 milion dollarë huazoi ETIRC për marrëveshjen Eclipse. Por, siç kujton Baryaev, nuk kishte asnjë të dyshuar në atë rast. Dhe vetë kredia ishte shkruar jashtë bilancit të bankës (Vedomosti, 8 korrik dhe 27 dhjetor 2010).

Ekim Alptekin, Michael Flynn

Le të mbajmë në mend se ishin veprimet e Alptekin që kanë tërhequr vëmendjen në pagesat prej $ 530,000 për përfitim të Flynn. Është gjithashtu e mrekullueshme që Alptekin kurrë nuk kishte përmendur në profilin e tij profesional të internetit ndonjë nga episodet e përshkruara në këtë artikull. Ai harroi tërësisht tregimet e ETIRC, si dhe falimentimin e Eclipse Aviation dhe marrëdhëniet e tij me Pieper-Kazhdan. Më shumë se kaq, Alptekin gjithashtu nuk ka shpjeguar se si ai arriti të shmangë çdo kërkesë nga qeveria ruse pasi ai, një biznesmen i zakonshëm turk, nuk kishte arritur të kthejë 150 milion dollarë në bankën ruse Sviaz.

Sidoqoftë, një gjë është e qartë. Në bisedë me Isaac Arnsdorf, i cili shkroi një artikull shumë të diskutuar në Politico, Alptekin “pranoi negociatat e ETIRC me bankën [VEB] të kryesuar nga Putini, por tha se kurrë nuk ka ndërvepruar me ndonjë zyrtarë rusë. Nuk ka rusë të përfshirë në kompaninë e re “, tha ai. E pra, kjo është e diskutueshme. Çfarë ndodhi me Kazhdan-Bolotin? Ai ishte në kompaninë e tij të vjetër, atë që huazoi $ 150 milion. Për më tepër, Alptekin gënjeu kur tha për Arnsdorf se kurrë nuk u takua me asnjë zyrtar rus. Të paktën një herë, në korrik të vitit 2009, Alptekin vizitoi Rusinë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Kam dijeni për dy “krime” të Hajdarmatës”/ Deputeti demokrat reagon pas shkarkimit të prokurorit

Publikuar

-

Nga

Edi Paloka, deputet i Partisë Demokratike ka reaguar pas vendimit të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, i cili shkarkoi nga detyra ish kreun e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmatajn.

Paloka ka thënë se  nuk e njeh Hajdarmatajn, por ka shigjetuar KPA se ka dijeni për dy “krimet” e tij.

Unë nuk e njoh Besim Hajdarmatën dhe nuk marr përsipër as ta mbrojë për çfarë i kanë ngritur si pretendim ata që e shkarkuan sepse nuk kam dijeni për të vërtetën, por kam dijeni për dy “krime” të sigurta të tij:

Vuri në përgjim kriminelët që manipuluan zgjedhjet në Dibër , e famshmja dosje 184, duke nxjerrë zbuluar gjithë kupolën, filluar nga Rama.

Kërkoi arrestimin e Tahirit. Kaq besoj mjafton për t’u larguar nga drejtësia e Ramës”, ka shkruar Paloka në rrjete sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Merr flakë në banesë në Dukat/ Dyshohet se shkaku është një shkëndijë elektrike

Publikuar

-

Nga

Pasditen e sotme, një banesë në Dukat është përfshirë nga flakët. Shkak dyshohet të jetë një shkëndijë elektrike.

Sipas të dhënave mësohet se nuk ka të lënduar pasi nuk ka patur njerëz në banesë.

Banorët e fshatit kanë shkuar në ndihmë, duke u përpjekur të shuajnë zjarrin me kova uji, ndërsa është lajmëruar edhe zjarrfikësja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova regjistron një viktimë dhe 221 raste me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të mërkurën 221 raste të infektimit me koronavirus, pas testimit të 3,160 mostrave.

Përgjatë 24 orëve të fundit, është regjistruar një viktimë nga Prishtina.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 4 gusht janë shëruar 21 pacientë nga sëmundja COVID-19, ndërsa raste aktive janë 888.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 108,844 pacientë me këtë virus.

Prej tyre 2,268 kanë vdekur.

LEXO EDHE:  Basha “deliron” nga Vlora/ Ja cilësitë që më bëjnë një kryeministër të mirë

LEXO EDHE:  Basha publikon videon/ I kujton Ramës një tjetër premtim të pambajtur

Në Kosovë tashmë ka nisur programi i vaksinimit masiv kundër koronavirusit. Në këtë vend ka vaksina të prodhuesve Pfizer/BioNTech dhe AstraZeenca.

Në 24 orët e fundit ndonjërën nga këto vaksina kanë marrë 14,616 persona. Numri i personave të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinave ka shkuar në 162,807, ndërsa shifra totale e vaksinave të dhëna është 460,297./REL

LEXO TE PLOTE