Connect with Us

Dritan Prifti: Meta e ka porositur vrasjen e Tom Doshit për mbështetjen që më dha mua.

Aktualitet

Dritan Prifti: Meta e ka porositur vrasjen e Tom Doshit për mbështetjen që më dha mua.

Publikuar

-

Dritan Prifti ke reaguar me anë të një deklarate pas përmendjes së emrit të tij ditën e sotme në Kuvend.

Ai thotë se nuk zotëron asnjë video me Shkëlzen Berishën.

Ndërkohë, ai thotë se nuk ka asnjë përfshirje me denoncimet e Tom Doshit.

Prifti thotë se Meta do ta vrasë Doshin, pasi e ka përkrahur atë për të publikuar videon e Ilir Metës.

E kam pritur, si nje mik i deputetit Tom Doshi, qe kjo situate e ndezur politike do me perfshinte edhe mua brenda, sidomos pas publikimit te videos se te penduarit per krim.

Sic e kane pare tani nje mase e madhe e shqiptareve, afersisht 100,000 persona vetem nepermjet faqes se Tom Doshit ne FB, duket qarte pse Ilir Meta paguante per te vrare Tom Doshin. Vrasja porositet ne shenje hakmarrje per mbeshtetjen qe Tom Doshi me dha mua per te publikuar videon me Meten, qe ne publik ka marr emrin “video e 700,000 eurove”. Meta, tani i plotefuqishem ne pushtet, ka gjithe mundesine te hakmerret ndaj meje dhe Tom Doshit.

Dua te hedh poshte me neveri faktin qe une kam ndonje perfshirje direkte apo indirekte ne denoncimet e Tom Doshit. Historine e Tom Doshit nuk e kam ditur. Nje dite e pyeta pse kishte marr makine te blinduar dhe bodigarde dhe atehere me tregoi historine qe tashme eshte bere publike. Ma ka treguar ne muajin tetor 2014. Me tha se kish njoftuar autoritetet e shtetit, por edhe Ilir Meten per kete. Une e keshillova te mos shqetesohej, sepse ne momentin qe ngjarja u be e njohur per porositesin, ai do ndalonte. Tom Doshi ishte shume i shqetesuar per djalin e penduar qe i kishte treguar atij te verteten. Do ma vrasin thoshte. Dhe ne momentin qe ndaj te penduarit u tentua atentat me eksploziv, Toma me tha se “… nese nuk e bente ngjarjen publike, do mbante pergjegjesi per jeten e atij djali”. Dhe ngjarja u be publike, pavaresisht se une insistova qe mos te behej publike, sepse une e provova qe ne Shqiperi nuk ka drejtesi te pavarur. Une bera nje denoncim te njejte dhe askush nuk u denua.

Per hir te se vertetes, une personalisht nuk njoh dhe nuk kam takuar kurre asnje personazh te kesaj historie. Nuk kam pasur kuriozitet as te shoh videon e publikuar. E kam pare te plote diten qe u be publike edhe per te tjeret.

Sot ne Parlament nga Ilir Meta dhe Paulin Sterkaj u permend emri im shume here. Pa i cituar fjale per fjale, afersisht Meta tha se une kam video me Shkelzen Berishen, kurse Sterkaj tha se une paskam krijuar kete situate, sepse jam shume i pasur.

Ilir Metes po i them se nuk kam dhe s’kam pasur kurre video me Shkelzen Berishen. Shkelzen Berisha nuk eshte permendur kurre ne videot qe une kam pasur per Meten apo te aferm te tij. Cdo insinuate ne kete drejtim eshte vetem shpifje. Kam takuar Ilir Meten shume kohe pas perplasjes tone ne Prokurori dhe Gjykate dhe kisha kuptuar se kishim vendosur nje paqe mes nesh. Per hir te kesaj paqe u prira te besoja qe ai nuk kishte gisht ne goditje te ndryshme qe vinin drejt meje. Mbase jam i gabuar se mes nesh mund te kete ndonjehere paqe.

Kurse Paulin Sterkajt po i them se financiarisht nuk jam as i pasur dhe as i varfer. Jam person qe mbaj veten dhe familjen time, me shkollimin e rralle, specializimet dhe eksperiencen time te vyer ne drejtim. Kam investuar per trurin. Sot kam nje fondacion bamiresie dhe nje firme konsulence dhe punoj kryesisht me te huajt qe kane investuar dhe duan te investojne ne Shqiperi. Kontriboj shume qe vendi ku jetoj dhe po rris femijet e mi te zhvillohet. Ndihmoj te huaj te investojne dhe shqiptare te gjejne partner te huaj. Por, me beso Paulin, se pasuria ime me e madhe eshte familja ime. Kam nje grua qe nuk me largohet nga krevati ne drejtim te paditur. Kam dhe 4 femije te mbare dhe pa vese, qe nuk kane nevoje per detoksikim nga droga apo substanca te tjera. Kjo eshte pasuri e vertete”, thotë Dritan Prifti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Euro nuk e ndal rënien/ Zbret në nivelin më të ulët nga shtatori 2019

Publikuar

-

Nga

Monedha e përbashkët nuk po e ndal rënien në tregun vendas, e ndikuar nga efektet sezonale që ushtrojnë presion për nënçmimin e saj gjithnjë në gjysmën e parë të muajit gusht.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 121.47 lekë, duke rënë me 0.03 lekë në raport me ditën e mëparshme. Që nga fillimi i javës, monedha e përbashkët është nënçmuar me gati 0.2 lekë.

Ky është niveli më i ulët që nga shtatori 2019, kur euro këmbehej me 121.44 lekë. Në verë të 2019-s, euro zbriti nën 121 lekë për herë të parë në 11 vite.

Arsyet e rënies se monedhës së përbashkët krahas efekteve sezonale si rrjedhojë e prurjeve të turistëve dhe emigrantëve, sipas aktorëve të tregut lidhen edhe me flukset e larta të valutës informale që hyjnë në vend. Në kahun tjetër kërkesa për valutë dhe tërheqja e saj nga bizneset mbetet në nivele shumë të ulëta.

Edhe në bursat ndërkombëtare euro ka qenë e dobët. Ditën e sotme një euro u këmbye me 1.185 dollarë niveli më i ulët në gati dy muaj, si rrjedhojë e pasigurive që qëndrojnë në ekonomi nga një valë e re e infeksioneve.

Edhe në tregun e brendshëm dollari ishte me rritje sot, duke u këmbyer me 102.45 lekë, ose 0.21 lekë më shumë se një ditë më parë.

Euro është këmbyer mesatarisht me 122.8 lekë, për periudhën janar- 4 gusht, nga 123.7 lekë në të njëjtën periudhë të një viti më parë dhe 123.5 lekë në janar-gusht 2019./Monitor

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndihma nga BE për shuarjen e zjarreve/ Meta: Mirënjohje për solidaritetin në momente kritike

Publikuar

-

Nga

Terrori në Velipojë/ Meta apel Policisë: Po vihet në rrezik jeta dhe shëndeti i dhjetëra qytetarëve, merrni masat

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish përsa i përket situatës së zjarreve që kanë përfshirë Shqipërinë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta ka shprehur mirënjohjen për solidaritetin dhe ndihmën që kanë marrë nga BE në këto momente kritike për vendin tonë.

I shumëpritur aktivizimi i Mekanizmit të Mbrojtjes Civile nga Bashkimi Europian për Shqipërinë, në kushtet e një situate tepër të rrezikshme të përballjes me zjarret.

Mirënjohje për solidaritetin dhe ndihmën e përhershme në momente kritike! 🇦🇱🇪🇺”, shprehet presidenti Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I shkarkuar nga Kuvendi/ Meta hakmerret, nis turin e kthimit të ligjeve

Publikuar

-

Nga

Meta ngre shqetësimin e zbrazjes së Shqipërisë/ ‘Një fatkeqësi kombëtare! Të merren masa sa nuk është vonë’

Brenda dy ditësh, Presidenti Ilir Meta ka rikthyer dy ligje pas në Kuvend.  Dje, ktheu ligjin për të huajt dhe sot njofton se ka kthyer Ligjin për buxhetin.

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar, kthimin në Kuvend të ligjit nr. 86/2021 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 25, datë 22.6.2021, i Këshillit të Ministrave “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9936, datë 26.6.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”, për rishqyrtim.

Sipas Metës, akti normativ miratuar me ligjin nr. 86/2021, në nenet 1 dhe 2 të tij, bien ndesh me parimet e ligjit themeltar të shtetit dhe rrezikon qëndrueshmërinë financiare të vendit.

Ky ndryshim i ligjit bazë, sipas arsyetimit të nismëtarëve, është sjellë si domosdoshmëri me qëllim adresimin e çështjes:

–  së ofrimit të fleksibilitetit të domosdoshëm të manovrimit të buxhetit të shtetit si instrument kryesor stabilizues dhe nxitës të rritjes ekonomike, si dhe

– të ofrimit të kredibilitetit të qëndrueshmërisë së financave publike.

 Por në realitet, Akti Normativ i miratuar nuk influencon në mënyrë të drejtpërdrejtë vetëm çështjet e synuara nga Qeveria. Përkundrazi, kjo vendimmarrje ka një fushë veprimi dhe ndikimi më të gjerë për arsye se:

 Së pari, nëpërmjet ndryshimeve të miratura në Aktin Normativ nuk preken vetem parimet qe lidhen me qëndrueshmërinë e borxhit, si dhe të kufirit të defiçitit buxhetor, por nuk arrihen të zbatohen të gjitha parimet e parashikuara në nenin 4/1 të Ligjit Organik te Buxhetit (LOB), pikërisht të përdorimit të të ardhurave nga privatizimi për uljen e borxhit publik, si dhe parimin e displinimit të ndryshimit të ligjeve fiskale.

 Së dyti, ndryshimet e miratuara do të sjellin rrezikun real të lartë të rritjes së mëtejshme të borxhit publik, dhe të mos respektimit të disiplinës financiare për administrimin fiskal si në drejtim të burimeve, ashtu edhe në drejtim të shpenzimeve publike.

 Duke patur në konsideratë edhe raportet zyrtare të institucioneve financiare ndërkombëtare të cilat operojnë, asistojnë dhe monitorojnë vendimmarrjet ekonomike si, FMN e Banka Botërore, lidhur me masat fiskale të ndërmarra nga Qeveria me qëllim rimëkëmbjen ekonomike dhe sociale të vendit nga pasojat e tërmetit të nëntorit të vitit 2019 dhe të Covid-19, vendi ynë kuotohet pikërisht në vendet e fundit, me një nivel shumë më të ulët të mbështetjes fiskale krahasuar me vendet e rajonit.

 Qëndrimi i Presidentit të Republikës për vendimmarrje më cilësore dhe rialokimet e fondeve me qëllim krijimin dhe përballimin e pasojave ekonomike të prodhuara nga fatkeqësitë natyrore kanë qenë të adresuara në mënyrë të përsëritur si në adresë të Qeverisë, por edhe Kuvendit.

 Lidhur me argumentin se ndryshimet e miratuara me Aktin Normativ ofrojnë  fleksibilitet të domosdoshëm të manovrimit të buxhetit të shtetit si instrument kryesor stabilizues dhe nxitës të rritjes ekonomike, në realitet, Akti Normativ nëpërmjet ndryshimeve të miratuara, sjell efektin e drejtpërdrejtë në rritjen e shpenzimeve publike kryesisht nëpërmjet rritjes së investimeve si “stimul për nxitjen ekonomike”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

Kujtojmë se Kuvendi i Shqipërisë, në seancën plenare të datës 01 korrik 2021, ka miratuar ndër të tjera edhe ligjin nr. 86/2021 “Për miratimin e Aktit Normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 25, datë 22.6.2021, i Këshillit të Ministrave “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9936, datë 26.6.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”./CNA.al

LEXO TE PLOTE