LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Beteja me "Twitter" po afrohet/ Elon Musk shet 6.9 miliardë dollarë të aksioneve të "Tesla"-s

10 Gusht 2022, 13:56, Tech CNA
Beteja me "Twitter" po afrohet/ Elon Musk shet 6.9 miliardë
Miliarderi, Elon Musk

Shefi i "Tesla"-s, Elon Musk, ka shitur 7.92 milionë aksione të tjera në prodhuesin e makinave elektrike, me vlerë rreth 6.88 miliardë dollarë (5.7 miliardë paund).

Shitjet u zhvilluan pas mbledhjes vjetore të aksionerëve të firmës javën e kaluar, tregojnë dosjet rregullatore.

Musk thotë se i duhen paratë në rast se detyrohet të blejë "Twitter" për 44 miliardë dollarë.

Multimiliarderi është aktualisht i përfshirë në një betejë ligjore me platformën e mediave sociale pasi tha muajin e kaluar se do të tërhiqej nga një marrëveshje për ta blerë atë.

Transaksionet e fundit janë kryer në datat 5, 8 dhe 9 gusht, sipas gjashtë dosjeve në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA-së.

Pasi lajmi për shitjen e aksioneve u bë publik, Musk iu përgjigj një postimi në "Twitter" duke pyetur nëse kishte mbaruar shitjen e aksioneve të "Tesla"-s me "po", duke shtuar se i duheshin paratë në rast se detyrohej të blinte "Twitter"-in dhe nuk ishte në gjendje të siguronte disa nga financimi për marrëveshjen./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga