Shtatë-fish më shumë se te Empoli, nuk do e besoni sa do paguhet Asllani te Interi

20 Qershor 2022, 15:08, Sport CNA
Shtatë-fish më shumë se te Empoli, nuk do e besoni sa do paguhet
Kristjan Asllani

Më lart se ai nuk ka shkuar askush, për sa i përket elitës së Serisë A. Kristjan Asllani do të jetë brenda kësaj jave një futbollist i Interit, me organizatorin e Kombëtares shqiptare, i cili do të kërkojë të bindë të gjithë se e meriton këtë transferim. Pas akordit dhe takimit deciziv të së premtes, 20- vjeçari do të nënshkruajë një kontratë 5-vjeçare.

“Pirlo” i skuadrës së Empolit do të bëjë hapin e parë të madh të karrierës, pasi milanezët kanë paguar për të 4 milionë euro për huazimin njëvjeçar, ndërkohë që marrëveshja përfshin blerjen e detyrueshme për 10 milionë euro të tjera, 2 milionë bonuse për vazhdimësinë e aventurës tek Interi, plus huazimin e sulmuesit zikaltër, Martin Satriano në radhët e Empolit.

Në të njëjtën kohë e përditshmja prestigjioze “Gazzetta dello Sport” jep edhe indiciet e para lidhur me rrogën që do të përfitojë Kristjan Asllani. Paga për sezonin e parë të shqiptarit nën ngjyrat zikaltër do të jetë 800 mijë euro, por ajo do të ketë një rritje progresive të vazhdueshme sezon pas sezoni, e cila mendohet të jetë mes 100 ose 200 mijë eurove vjetore.

Sido që të jetë, për 20- vjeçarin është një hap jo i vogël, duke menduar se tek Empoli ai ishte ende nën regjimin e kontratës së detyruar për lojtarët e rinj, e cila përfshin një rrogë bazë dhe fikse prej 120 mijë eurosh vjetore (tek Interi i është 7- fishuar).

Lajmet e fundit nga