Zbulohet shuma e majme e dëmshpërblimit që pengon largimin e Poçetinos nga PSG-ja

20 Qershor 2022, 12:13, Sport CNA
Zbulohet shuma e majme e dëmshpërblimit që pengon largimin e

Që nga përfundimi i Ligue 1 në Francë, pritet largimi zyrtar i trajnerit të Paris Saint-Germain, Maurisio Poçetino. Edhe pse është e vërtetë që trajneri nuk është pjesë e planeve të Nasser Al-Khelaïfi, pas dështimit të fundit në Champions League, skuadra parisiene dhe trajneri duket se nuk janë dakord me dëmshpërblimin e ndarjes së parakohshme.

PSG është denoncuar nga La Liga dhe po hetohet për gjoja shkelje të “Fair Play Financiar”, teksa pagesa e përfundimit të një kontrate para kohe do të llogaritet si një bilanc negativ. Për këtë arsye, objektivi i drejtuesve të klubit parisien është që ta ulin shumën prej 20 milionë eurosh, që duhet t’i paguhet trajnerit argjentinas për prishjen e njëanshme të kontratës, raporton “As”.

Kujtojmë se në fund të kohës së tij te Totenhemi, Poçetino mori 14.6 milionë euro për të zgjidhur kontratën që kishte në fuqi me “Spurs”.

Pasi të përfundojë largimi i trajnerit argjentinas, ideja është të shpallet “ipso facto” zëvendësuesi i tij dhe për këtë pozicion duket se është përzgjedhur Christphe Galtier, pasi Zinedine Zidane kërkon të presë për të marrë detyrën e trajnerit të kombëtares franceze.

Lajmet e fundit nga