LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërhyrje e qeverisë në zgjedhje, FIFA merr vendimin ekstrem

24 Janar 2023, 13:33, Sport CNA

Ndërhyrje e qeverisë në zgjedhje, FIFA merr vendimin ekstrem

FIFA vendos të pezullojë Federatën e Futbollit të Sri Lankës pasi në zgjedhjet për Komitetin Ekzekutiv është vënë re një ndërhyrje nga ana e qeverisë. Byroja e Këshillit të FIFA-s, bën të ditur se vendimi për pezullimin e Federatës së Sri Lankës hyn menjëherë në fuqi teksa në zgjedhjet e datës 14 janar 2023 u vërejt ndërhyrja e qeverisë që shkon kundër statusit të FIFA-s.

Ndërkohë, FIFA bën të ditur edhe kushtet për heqjen e vendimit ekstrem, ndërsa theksohet se duhet të plotësohen disa kritere, teksa fillimisht duhet që zgjedhjet të cilësohen të pavlefshme dhe më pas të nisë puna për t’i përsëritur ato.

Ndërkohë në vijim, zgjedhjet e reja duhet që me patjetër të realizohen sipas statusit të Federatës së Futbollit të Sri Lankës me votën që duhet të jetë e fshehtë, ndërsa mandati duhet të jetë i vlefshëm për një periudhë katërvjeçare.

Lajmet e fundit nga