LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Derbi i titullit, interes i lartë për Tirana-Partizani

13 Maj 2023, 16:23, Sport CNA

Derbi i titullit, interes i lartë për Tirana-Partizani

Kanë mbetur edhe pak ditë nga ndeshja më vendimtare e sezonit të Superligës, që rastis të jetë derbi Tirana-Partizani dhe që me shumë gjasa do mbushë plot stadiumin ‘Air Albania’. Bardheblutë kampion në fuqi, që kryesojnë me 2 pikë më shumë kampionatin, presin të mërkurën në orën 18:30 rivalët e përbetuar që kanë kanë avantazhin e aspektit psikologjik nga fitoret e fundit dhe jo vetëm.

Kjo sepse Tirana në kampionat vjen pas humbjes me Teutën, por deri më tani janë të konfirmuara 5 mungesa të rëndësishme për arsye kartonash dhe dëmtimesh. Golashënuesi Florent Hasani, Ardit Hila dhe Biratche janë të skualifikuar, ndërsa braziliani Patrik dhe Nikqi të dëmtuar.

Këtë sezon Tirana e Orges Shehit ka humbur dy derbi, ndërsa ka fituar vetëm një falë ‘dopietës’ së Redon Xhixhës. Edhe statistikat në total janë në favor të të kuqve, të cilët në 169 ndeshje kanë 70 fitore kundrejt 42 të bardhebluve.

Megjithatë fakti që derbi përcakton titullin kampion pritet ta mbushë plot ‘Air Albanian’ me 17 maj. Biletat kanë dalë në shitje të enjten dhe ka patur një interes të lartë. Çmimet e tyre variojnë nga 500 lek në tribunat pas porte dhe deri te 6 mijë lek në tribunën vip. Tashmë edhe policia ka publikuar planin e masve ku njoftohet që prej orës 16:00 të ditës së mërkurë do bllokohen të gjithë rrugët pranë stadiumit, ndërsa çdo tifoz duhet të ketë me vete mjet identifikimi.

Aktualisht kanë mbetur edhe katër javë kampionat, ndërsa pas derbit do jenë edhe 3 ndeshje për secilin ekip.

Lajmet e fundit nga