LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Vëmendje/ Këto shenja tregojnë se jeni alergjik ndaj alkoolit

29 Maj 2022, 13:30, Sociale CNA
Vëmendje/ Këto shenja tregojnë se jeni alergjik ndaj alkoolit
Foto ilustruese

Skuqje e fytyrës

Sipas Institutit Kombëtar për Abuzimin me Alkoolin dhe Alkoolizmin, të pasurit një fytyrë të skuqur menjëherë pas pirjes mund të jetë një shenjë e një alergjie ndaj alkoolit. "Me rëndësi të veçantë, skuqja nga alkooli është e lidhur me një rrezik më të lartë të llojeve të caktuara të kancerit", paralajmëron organizata, duke vënë në dukje se kanceri i ezofagut dhe kanceri i gjirit janë të lidhura ngushtë.

Njollja të kuqe dhe kruarje

Shumë njerëz me alergji ndaj alkoolit mund të kenë urtikarie pas pirjes. Këto janë njolla të kuqe, që japin kruarje të lëkurës, të cilat shfaqen menjëherë pas konsumimit të alkoolit.

Përkeqësimi i astmës paraekzistuese

Njerëzit me astmë dhe alergji ndaj alkoolit mund të zbulojnë se simptomat e tyre të frymëmarrjes përkeqësohen kur pinë. "Deri në një të tretën e njerëzve me astmë ankohen se vera do të përkeqësojë astmën e tyre, dhe më rrallë me birrën ose alkoolin", shpjegon Shoqata Australiane e Imunologjisë Klinike dhe Alergjisë. "Birra, vera dhe shampanja përmbajnë metabisulfit natriumi, i cili është përdorur si një ruajtës që nga koha romake.

Rrjedhje ose hundë të zëna 

Kongjestioni i hundës ose rrjedhja e hundës zakonisht shoqërohen me alergji nga alkooli. Sipas "Go Health Urgent Care", kjo ndodh sepse "vera, birra dhe pijet alkoolike përmbajnë histaminë, një përbërës që shkakton një përgjigje alergjike. Nga të gjitha pijet alkoolike, verërat e kuqe zakonisht kanë përmbajtjen më të lartë të histaminës".

Presioni i ulët i gjakut

Ndërsa alkooli zakonisht dihet se rrit presionin e gjakut te shumë njerëz, ata me alergji ose intolerancë ndaj alkoolit mund të pësojnë ulje të presionit të gjakut, thotë klinika "Mayo". Kjo mund të jetë një mënyrë tjetër për të dalluar simptomat e mbikonsumimit dhe alergjisë.

Nauze dhe të vjella

Do të ishte e lehtë t'i ngatërronim këto simptoma me helmimin nga alkooli, por klinika "Mayo" thotë se ato mund të jenë një shenjë e alergjisë ose intolerancës. Pavarësisht nga shkaku i tij, të përzierat ose të vjellat pas pirjes me çdo frekuencë janë një shenjë e qartë se duhet të flisni me një mjek për konsumimin e alkoolit ose ta reduktoni ose ta lini plotësisht.

Probleme gastrointestinale

Problemet gastrointestinale si ngërçet e stomakut dhe diarreja janë gjithashtu të lidhura me alergjitë ndaj alkoolit dhe mund të ndodhin menjëherë pas konsumimit të pijes suaj të parë. Megjithatë, edhe njerëzit pa alergji ose intolerancë mund ta përjetojnë këtë simptomë pas pirjes, pasi "alkooli i trazon zorrët dhe i bën ato të reagojnë duke përshpejtuar tretjen", shpjegon "Medical News Today".

Lajmet e fundit nga