Moti për nesër/ Si i parashikojnë sinoptikanët temperaturat

25 Maj 2022, 14:07, Sociale CNA
Moti për nesër/ Si i parashikojnë sinoptikanët temperaturat

Edhe për ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga masa ajrore të qëndrueshme dhe të thata me origjinë jugperëndimore si dhe vlera të larta të presionit atmosferik.

Në këtë mënyrë moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare nga orët e mesditës deri ato të pasdites në relievet e larta malore në lindje. Gjithashtu për shkak të origjinës jugore të masave ajrore edhe nesër parashikohet mot i nxehtë në orët e mesditës.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, era do të fryjë me drejtim juglindje ? jugperëndim me shpejtësi mesatare 1-6m/sek ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era me shpejtësi deri në 7-10m/s.

Temperaturat parashikohen:

në zona malore 15 deri 34°C

në zona e ulëta 15 deri 35°C

në zona bregdetare 18 deri 34°C./ CNA.al

Lajmet e fundit nga