LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Temperatura ekstrem të larta/ Si parashikohet moti për javën e ardhshme

25 Shkurt 2024, 15:15, Sociale CNA
Temperatura ekstrem të larta/ Si parashikohet moti për javën e
Foto ilustruese

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrueshme atmosferike me mot me diell, edhe pse nuk do të mungojnë ditët me shi.

Në këtë mënyrë, nga dita e hënë deri ditën e mërkurë, moti parashikohet me kthjellime si dhe alternime vranësirash, të cilat hera-herës do të jenë deri të dendura, por kalimtare. Këto vranësira do të shoqërohen me reshje shiu të dobëta në relievet malore.

Ditën e enjte dhe atë të premte, mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa. Moti parashikohet kryesisht i vranët, si dhe me reshje shiu me intensitet të ulët deri mesatar në formën e shtrëngatave. Lokalisht këto reshje do të jenë të rrëmbyeshme në formën e shtrëngatave.

Vlen për t'u theksuar se për shkak të erës me drejtim nga kuadrati i jugut si dhe masave ajrore të ngrohta pritet që temperaturat të kapin vlera deri në 24-25 gradë Celsius, temperatura këto disa gradë më të larta sesa mesatarja mujore klimatike për muajin që ndodhemi./ CNA

Temperatura ekstrem të larta/ Si parashikohet moti për javën e

Lajmet e fundit nga