LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reshje shiu dhe erë e fortë/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

23 Shkurt 2024, 07:02, Sociale CNA

Reshje shiu dhe erë e fortë/ Parashikimi i motit për ditën e

Këtë të premte vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si pasojë e depërtimit të masave ajrore të lagështa me origjinë jugperëndimore.

Moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura si dhe alternime të herëpashershme kthjellimesh.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu me intensitet të ulët në një pjesë të madhe të territorit. Në zonën e jugut dhe veriperëndim reshjet do të jenë me intensitet deri mesatar në formën e shtrëngatave.

Era do të fryjë relativisht e fortë me drejtim nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi juglindje – jugperëndim me shpejtësi mesatare 5-18 m/sek, duke bërë që dallgëzimi në dete të jetë i lartë, i forcës 4-6 ballë.

Temperaturat parashikohen:

në zonat malore 4 deri 15°C;

në zonat e ulëta 6 deri 21°C;

në zonat bregdetare 9 deri 19°C./ CNA

Lajmet e fundit nga