Rriten temperaturat/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

1 Qershor 2022, 07:59, Sociale CNA
Rriten temperaturat/ Parashikimi i motit për ditën e sotme
Foto ilustruese

Ditën e sotme në vend do të mbizotërojë moti i kthjellët si dhe do të ketë rritje temperaturash.

Sipas MeteoAlb, zhvillimi i një qendre të presionit të lartë atmosferik mbi Ballkanin Perëndimor do të sjellë mbizotërim të kushteve të qëndrueshme atmosferike, ku gjatë paradites do të kemi dominim të kthjellimeve në një pjesë të mirë të vendit.

Ndërsa në orët e pasdites parashikohet të ketë kalime të pakta vranësirash, ku më të theksuara do të jenë në zonat verilindore.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 11°C deri në 32°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim deri në 2 ballë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga