LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dita botërore e sklerozës multiple/ Historia e trishtë e dy pacientëve shqiptarë

30 Maj 2022, 16:36, Sociale CNA
Dita botërore e sklerozës multiple/ Historia e trishtë e dy
Foto ilustruese

30 maji është dita botërore e sklerozës multiple. Në Shqipëri mjekët thonë se rastet kanë ardhur duke u rritur, nxitur dhe nga COVID-19.

Tanushi është një inxhinier 39 vjeç. Prej 7 vitesh është zyrtarisht një pacient me sklerozë multiple, por vështirësia në lëvizje i ka nisur 3 vite më herët.

Sëmundja nuk i ka prekur sensin e humorit e nuk e ka ndaluar të bëjë një jetë normale, të punojë dhe të ketë familje.

Ky është smarti im, nuk kam shumë shpenzime se nuk bëj jetë nate”, tha Tanushi.

Rezarta Kushi nga Librazhdi është nënë e 2 vajzave. Ishte 20 vjeç kur i filluan shenjat e sëmundjes që ia kanë bërë të pamundur të punojë.

“Nuk punoj,  do të dëshiroja të punoja”, tha ajo.

Skleroza Multiple është një sëmundje që zgjat shumë.  Ajo mund të prekë trurin, palcën kurrizore dhe nervat optikë të syve.   zakonisht ndodh kur sistemi imunitar sulmon mielinën, materialin që mbështjell fibrat nervore. Truri nuk mund t’i dërgojë sinjalet e duhura trupit si rrjedhojë humbet ndjeshmëria apo lëvizshmëria. Rastet në Shqipëri janë rritur.

Zyrtarisht në Shqipëri ka rreth 1000 pacientë me sklerozë multiple , por studimet e huaja flasim për rreth 2 fish më shumë. Që prej 2014-s, në listën e mjekimeve të rimbursueshme për këtë sëmundje ka vetëm 2 medikamente./euronews 

 

 

Lajmet e fundit nga