LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rriten pagat edhe për punonjësit e arsimit parauniversitar/ Kush përfiton

6 Korrik 2022, 12:31, Politikë CNA

Rriten pagat edhe për punonjësit e arsimit parauniversitar/ Kush

Pas mbledhjes së sotme të Qeverisë, ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka bërë të ditur se është vendosur rritja e pagave për të gjithë punonjësit e shërbimit parauniversitar.

Sipas ministres Kushi, nga kjo rritje page prej 6% do të përfitojnë rreth 36 mijë e 700 punonjës të sistemit parauniversitar.

“Sot është një lajm i mirë për të gjithë punonjësit e sistemit parauniversitar. Do të rriten pagat me 6% për të gjithë punonjësit.

Nga kjo rritje page do të përfitojnë rreth 36 mijë e 700 punonjës.

Vlen të theksoj që për herë të parë po rritet paga edhe e punonjësve psiko-socialë, si dhe punonjësve të sigurisë.

Po ashtu do të rritet paga edhe e punonjësve të sistemit parashkollor. Pra, edhe për edukatoret e kopshteve”, -tha Kushi./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga