LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Rama rrëzoi shtyllat e shoqërisë së lirë”/ Berisha thirrje në Kavajë: Të ngrihemi sot si në vitet 1990

13 Nëntor 2023, 18:33, Politikë CNA

“Rama rrëzoi shtyllat e shoqërisë së lirë”/

Ish-kryeministri, Sali Berisha në bashkëbisedim me anëtarët dhe simpatizantët në qytetin e Kavajës e nisi fjalën duke ju kërkuar atyre që bëhen kavajas dhe kavajse të viteve ’90.

Lideri historik i PD-së u shpreh se e vërteta është se, këto 10 vite ai në vend që të respektonte rrëzoi një nga një shtyllat e një shoqerie të lirë të një rendi demokratik.

 “Do ta nis këtë fjalë me një thirrje zemre për çdo qytetar dhe qytetare të kavajës, të bëhemi kavajas dhe kavajase të viteve ’90. Të ngrihemi sot siç u ngritën atë vit djemtë, burrat, vajzat, motrat e Kavajës kundër diktaturës më të egër që kishte njohur Europa.  Nuk mendoj se një vend duhet të udhëhiqet për disa vjet nga i njëjti person.  Rama lidhjet me krimin kishte lidhjet më të forta të tij. Unë në seancën e parë të parlamentit e marr fjalën dhe i them ramës “Lidhjet e tua me krimin janë universal dhe janë universalisht të njohura.” Unë ju përkas atyre që besoja e besoj se alternanca e pushtetit është kusht që njeriu të jetojë në demokraci. E vërteta është se këto 10 vite ai në vend që të respektonte rrëzoi një nga një shtyllat e një shoqerie të lirë të një rendi demokratik.”, tha Berisha.

Lajmet e fundit nga