LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse ish-presidenti ka përdorur emrin Ilir Meta?!

26 Gusht 2022, 22:11, Politikë CNA

 

Pse ish-presidenti ka përdorur emrin Ilir Meta?!
Ish-presidenti Ilir Meta

 

Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile i është përgjigjur kërkesës së SPAK për gjeneralitetet e ish-presidentit Ilir Meta, në funksion të hetimeve që ka nisur për lobimet në SHBA.

Gjendja Civile bën me dije se ish-presidenti është i regjistruar me emrin Ilir Metaj dhe nuk ka bërë ndryshime.

Por pikërisht kjo gjë na bën të shtrojmë disa pyetje për ish-Presidentin që na është prezantuar me emrin Ilir Meta.

Pse ka përdorur emrin Ilir Meta ish-presidenti në dokumentat zyrtare? Përse Ilir Metaj nuk ka përdorur identitetin e tij real gjatë kohës që ka qenë në Krye të Shtetit?

Kjo pasi në të fund gjitha dokumentave zyrtare dhe dekreteve të ish-Presidentit, thuhej se vendimet ishin marrë nga Ilir Meta.

Përse kreu i PL-së zgjodhi të tregojë përmes bashkëshortes Monika Kryemadhi se në gjendjen civile quhet Ilir Metaj pikërisht tani që po akuzohet se ka qenë spiun i Sigurimit?

E në fakt, në shkresën e Autoritetit të Dosjeve flitet për spiunin me emrin Ilir Metaj, jo Ilir Meta.

Çfarë ka dashur të fshehë Ilir Metaj, apo siç e njohin shqiptarët Ilir Meta?

Këtyre dhe të tjera pyetjeve që CNA.al i ka drejtuar çdo ditë ish-presidenti duhet t’i japë një përgjigje sa më parë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga