LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përfundon numërimi/ PS merr shumicën e mandateve për Këshillin Bashkiak në Peqin

16 Maj 2023, 16:40, Politikë CNA

Përfundon numërimi/ PS merr shumicën e mandateve për

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave për Këshillin Bashkiak të Bashkisë Peqin.

Në këshill kryeson Partia Socialiste me 39.12 %të votave, ose 9 mandate.

Grupimi që pason për nga numri i këshilltarëve të dalë nga listat e tyre është koalicioni “Bashkë Fitojmë” me 17.24 % të votave, ose 4 mandate në Këshillin e ri bashkiak.

PD-ja e Enkelejd Alibeajt me 14.69 % të votave ka nxjerrë 3 këshilltarë dhe Miftar Daja ka arritur të sigurojë një vend në Këshillin Bashkiak Rrogozhinë si kandidat i pavarur.

Partia Socialdemokrate dhe Partia Agrare Ambjentaliste e Shqipërisë kanë marrë nga 1 mandat.

Partia Republikane Shqiptare ka siguruar 2 mandate./CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga