LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përfundon numërimi i votave për Këshillin Bashkiak në Himarë/ Sa mandate ka fituar secila parti

16 Maj 2023, 15:42, Politikë CNA

Përfundon numërimi i votave për Këshillin Bashkiak në

Sapo ka mbaruar procesi i numërimit të votave për Këshillin Bashkiak të Bashkisë Himarë.

Në këshill kryeson Partia Socialiste 36.06% të votave, ose 9 mandate.

Grupimi që pason për nga numri i kandidatëve është koalicioni “Bashkë Fitojmë” me 30.22% të votave, ose 8 mandate në Këshillin e ri Bashkiak.

PD e Alibeajt ka mundur të fitojë vetëm një mandat.

Gjithashtu nga një anëtar të dalë nga listat e tyre kanë Minoriteti Etnik për të Ardhmen, Aleanca Arbnore Kombëtare dhe Aleanca Progresiste L.ZH.K.

Ndër të tjera kujtojmë se zgjedhjet në Bashkinë e Himarës u fituan nga kandidati i koalicionit “Bashkë Fitojmë”, Fredi Beleri, i cili ndodhet në burg nën akuzat për blerje votash./CNA.al

Lajmet e fundit nga