LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas takimit me Sanchez/ Rama: Negociatat, kemi pritshmëri nga Spanja për mbështetje

1 Gusht 2022, 10:34, Politikë CNA

Pas takimit me Sanchez/ Rama: Negociatat, kemi pritshmëri nga Spanja

Kryeministri Edi Rama, gjatë një konference për shtyp me homologun spanjoll Pedro Sanchez.

Sipas Ramës, Spanja ka qenë një nga aktorët më të zëshëm për negociatat.

“Kujtoj që Spanja kishte një pozicion më të ngurtë se disa të tjerë duke qenë në njëfarë mënyre më kërkuese dhe sot Spanja është tërësisht e angazhuar në mbështetje të këtij procesi dhe ka qenë një nga aktorët për të zëshëm për të çelur negociata me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ne kemi një pritshmëri nga Spanja, e cila do të udhëheqë presidencën në 2023-shin. Kemi folur me kryeministrin për rajonin të cilin ai po e viziton, për nismat rajonale, për mënyrën se si mund ta integrojmë këtë proces nismash rajonale me procesin që nis me idenë e komuniteti të ri politik europian”, është shprehur Rama./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga