LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Berisha: Hap i rëndësishëm në drejtimin e duhur!

27 Gusht 2022, 20:05, Politikë CNA
Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Berisha: Hap i rëndësishëm
Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes Kosovë-Serbi, për dokumentet e identifikimit.

Berisha e cilëson këtë si një hap të rëndësishëm të kryer për të ecur në drejtimin e duhur.

“Partia Demokratike ka mbështetur pa lëkundje zgjidhjen e këtij problemi të krijuar nga pala serbe mbi bazën e reciprocitetit dhe barazisë midis palëve”, thekson Berisha.

POSTIMI I KREUT TË PD-së:

Një hap i rëndësishëm në drejtimin e duhur!

Të dashur miq, Kosova dhe Serbia ranë dakord për zgjidhjen e problemit të dokumentave bazuar mbi parimin e barazisë dhe reciprocitetit të kërkuar nga qeveria e Kosovës dmth njohjen respektive të dokumentave të njëra-tjetrës dhe lëvizjen e lirë të qytetarëve.

Partia Demokratike ka mbështetur pa lëkundje zgjidhjen e këtij problemi të krijuar nga pala serbe mbi bazën e reciprocitetit dhe barazisë midis palëve.

Me këtë rast, Partia Demokratike, duke vlerësuar lart kontributin e të deleguarve të veçantë për dialogun Kosovë-Serbi të BE dhe SHBA, Mirosllav Lajçak dhe Gabriel Eskobar, përshëndet arritjen e kësaj marrëveshje si një hap i rëndësishëm në normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve dhe uron që mbi bazën e parimeve te barazisë dhe reciprocitetit, parime universale në marrëdhëniet midis vendeve, Kosova dhe Serbia të zgjidhin me sukses problemet e tjera të mëdha midis dy vendeve.

Vetëm një Ballkan i vendeve sovrane dhe te barabarta do mund të jetë një rajon paqe, stabiliteti dhe integrohet i sigurte në BE dhe NATO! sb

 

Lajmet e fundit nga