LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Merrni këto masa/ Ja si të qëndroni të sigurtë ndërsa eksploroni Evropën

25 Korrik 2023, 15:27, Lifestyle CNA

Merrni këto masa/ Ja si të qëndroni të sigurtë

Evropa ka regjistruar temperatura rekord që nga java e parë e korrikut, me disa zona që përjetojnë temperatura mbi 40 gradë Celsius, duke i lënë udhëtarët të pasigurt nëse duan të vazhdojnë me planet e tyre për të arritur në kontinent.

Ekspertët kanë parashikuar se temperaturat do të vazhdojnë të mbeten të larta deri në fund të këtij muaji.

SchengenVisaInfo.com paraqet një udhëzues gjithëpërfshirës me disa këshilla për të udhëtuar të sigurt në Evropë gjatë valës së të nxehtit.

Shmangni aktivitetet rraskapitëse

Weather Channel sugjeron që të gjithë ata që do të vizitojnë Evropën gjatë valës së të nxehtit të shmangin aktivitetet e vështira, si ngjitjet, shëtitjet, vrapimi pasi ato kërkojnë shumë energji.

Merrni me vete shishe uji të ripërdorshme dhe shmangni konsumimin e pijeve me sheqer

Udhëtarët këshillohen të marrin me vete shishe uji të ripërdorshme, në mënyrë që t'i mbushin lehtësisht pa pasur nevojë të blejnë shishe plastike njëpërdorimshe.

Ndërsa të gjithë këshillohen të pinë ujë, rasti nuk është i njëjtë për pijet me sheqer dhe alkoolin. Gjatë ditëve të nxehta të verës, rekomandohet që të gjithë të shmangin konsumimin e alkoolit dhe pijeve me sheqer pasi ato mund të përkeqësojnë dehidratimin dhe të mos hidratohen aq mirë sa uji.

Shmangni rrezet e diellit direkte dhe merrni parasysh të vizitoni hapësirat e gjelbra

Udhëtarët janë këshilluar që të kenë parasysh të vizitojnë hapësirat e gjelbra gjatë pjesës së ditës kur temperatura është më e larta. Ata që insistojnë të qëndrojnë jashtë mund të vizitojnë një park lokal.

Përdorni krem ??kundër diellit përpara se të dilni jashtë

Një nga gjërat më të rëndësishme që nuk duhet harruar kur jeni jashtë dhe gjatë ditës, veçanërisht gjatë mesditës, është përdorimi i kremrave kundër diellit, pasi dielli është mjaft i fortë për të shkaktuar djegie.

Të gjithë duhet të sigurohen që të aplikojnë kremin kundër diellit përpara se të largohen nga banesa e tyre dhe ta riaplikojnë atë gjatë gjithë ditës në mënyrë që të kenë masën e duhur të mbrojtjes.

Eksploroni vende të reja gjatë natës

Për ata që janë në rregull që nuk dalin jashtë gjatë ditës kur vizitojnë vende të reja, ata mund të vizitojnë ndonjë gjë gjatë natës.

Temperaturat në përgjithësi fillojnë të bien sapo perëndon dielli, dhe udhëtarët mund të shohin bukuritë më të sigurta pa u shqetësuar se do të ekspozohen ndaj rrezeve të diellit direkte./CNA.al/

Lajmet e fundit nga