LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbi 50 vite në skenë/ Elton John përfundon turneun e lamtumirës

10 Korrik 2023, 09:44, Lifestyle CNA

Mbi 50 vite në skenë/ Elton John përfundon turneun e

Ylli i muzikës botërore, Elton John, ka përfunduar turneun e tij të lamtumirës me koncertin e tij të fundit në Stokholm.

Duke kënduar një nga hitet e tij më të mëdha “Goodbye Yellow Brick Road”, John bëri me dije se do të mbyllë karrierën e tij muzikore.

Këngëtari 76-vjeçar ka fituar pesë çmime "Grammy" në një karrierë spektakolare që përfshin 50 vjet dhe afro 4600 performanca në mbarë botën.

Elton John i bëri një nderim emocional grupit dhe ekipit të tij aktual, disa prej të cilëve kanë qenë në turne me të për shumë vite.

Ai filloi shfaqjen e tij me Bennie and the Jets dhe vazhdoi të performonte shumë hite të tjera, duke përfshirë Philadelphia Freedom, Tiny Dancer, Rocket Man dhe Candle in the Wind.

Turneu përfshiu globin - ai luajti për më shumë se gjashtë milionë fansa, dhe një nga pikat kryesore ishte pjesa e tij kryesore në Festivalin Glastonbury muajin e kaluar.

Ai koncert theu rekordet e shikueshmërisë në historinë e festivalit dhe pati një audiencë televizive britanike prej miliona ndjekësish.

Koncerti i tij në Stokholm përfshinte një video-mesazh nga Coldplay, të cilët po performonin në qytetin suedez të Goteborgut në të njëjtën kohë.

Ky koncert pati fitimin më të lartë ndonjëherë, revista Billboard raporton se u arritën 900 milionë dollarë (701 milion £) nga shitja e biletave./ CNA

Lajmet e fundit nga