LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lajm i mirë për fansat/ Muzika e Taylor Swift rikthehet në "TikTok"

15 Prill 2024, 13:36, Lifestyle CNA
Lajm i mirë për fansat/ Muzika e Taylor Swift rikthehet në
Taylor Swift

Muzika e Taylor Swift është kthyer në "TikTok" pas një mosmarrëveshjeje të vazhdueshme me distributorin e saj muzikor Universal Music Group mbi honoraret.

Rikthimi i këngëve të saj në platformën e njohur sociale vjen teksa ajo do të publikojë javën e ardhshme albumin e saj më të fundit dhe të shumëpritur, "The Tortured Poets Department". 

Muzika e artistëve Universal u hoq nga çdo video e "TikTok"-ut me një njoftim që thoshte se ishte hequr për shkak të shkeljes së të drejtës së autorit.

Universal Music Group tha në atë kohë që "TikTok" propozoi t'u paguante artistëve dhe kompozitorëve të tij "një pjesë të tarifës që paguajnë platformat kryesore sociale të vendosura në mënyrë të ngjashme".

“Në fund të fundit, 'TikTok' po përpiqet të ndërtojë një biznes të bazuar në muzikë, pa paguar vlerën e drejtë për muzikën”, thuhet në një deklaratë.

Megjithatë, Universal tha se "TikTok" përbën vetëm rreth 1% të të ardhurave të saj totale.

Është e paqartë se cilat kushte janë përmbushur pas kthimit të Swift në "TikTok". Universal Music Group, "TikTok" dhe zëdhënësi i Taylor Swift nuk iu përgjigjën një kërkese për koment. Muzika nga artistë të tjerë të Universal nuk është ende e listuar në platformë./CNA 

Lajmet e fundit nga