LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dieta ekstreme, 6 kilogramë për 7 ditë/ Aktorja 40-vjeçare shokon ndjekësit

27 Nëntor 2022, 19:30, Lifestyle CNA

Dieta ekstreme, 6 kilogramë për 7 ditë/ Aktorja 40-vjeçare

Agjërimi – dhe veçanërisht agjërimi me ndërprerje – është bërë i popullarizuar vitet e fundit me personazhe të famshëm si Elsa Pataky , Chris Pratt dhe Kourtney Kardashian që e integrojnë atë në stilin e tyre të jetesës për të shijuar përfitimet e sugjeruara shëndetësore – shkencëtarët thonë se ai ndihmon me gjithçka, nga sëmundjet kronike deri te kundër plakjes. 

Por ekspertët dhe personazhet e famshëm janë gjithmonë të prirur të theksojnë rëndësinë e agjërimit më të gjatë nën mbikëqyrje dhe të konsultohen me mjekun tuaj përpara se të filloni ndonjë agjërim.

Pra, kur Fan Bingbing dokumentoi udhëtimin e saj më ekstrem të agjërimit në mediat sociale në ushtrinë e saj të fansave të reja femra muajin e kaluar, reagimi ishte i shpejtë.

Dieta ekstreme, 6 kilogramë për 7 ditë/ Aktorja 40-vjeçare

Aktorja 40-vjeçare I not am Madame Bovary u tha ndjekësve në Xiaohongshu se regjimi i saj i agjërimit shtatëditor ishte përshtatur posaçërisht për të dhe se ajo po e bënte atë për punë, duke shtuar se përdoruesit e internetit nuk duhet të ndjekin shembullin.

Ajo megjithatë vazhdoi të dokumentonte udhëtimin e saj të agjërimit në platformën e ngjashme me Instagramin midis 20 dhe 26 qershorit, duke thënë se kishte humbur mbi 6 kg gjatë javës në të cilën piu vetëm ujë me shije dhe kryente ushtrime të lehta, duke përfshirë jogën e nxehtë dhe ecjen. AsiaOne raporton se ajo gjithashtu ka ecur rreth 6 km në ditën e saj të parë të agjërimit.

Fan tha: "Isha pak i uritur natën e tretë, por ditën e dytë mendoj se gjithçka u ndje mirë." Dieta e saj vetëm me lëngje përfshinte uthull molle, ujë xinxife dhe ujë të mbushur me limon dhe fruta pasioni, si dhe pije të përziera me pluhur proteinash.

Dieta ekstreme, 6 kilogramë për 7 ditë/ Aktorja 40-vjeçare

Ajo gjithashtu shtoi se e shikonte veten duke u dobësuar gjatë agjërimit të saj dhe se pavarësisht se nuk hante, ajo ishte ende në gjendje të përqendrohej në punën e saj. Fan tha se lëkura e saj u bë e lëmuar dhe poret e saj nuk ekzistonin, sipas HK01.

“Ndjej se trupi është shumë i lehtë. Nuk ka përgjumje apo konfuzion në punë. E freskuar dhe me humor të mirë ”, u tha ajo fansave.

Fan postoi disa foto të saj gjatë gjithë procesit, duke i shkaktuar çuditërisht përdoruesit e rrjetit të zero në pamjen e saj, dhe në ditën e pestë, kur Fan kishte humbur tashmë 5.1 kg, njerëzit argumentuan se ajo dukej larg nga pamja e freskët; ajo në fakt dukej e “plogësht” dhe e dobët.

Duke u regjistruar, ju pajtoheni me tonënT&CdhePolitika e privatësisë
Ndërsa aktorja kineze tha se i ashtuquajturi agjërimi i saj bigu nuk kishte një efekt negativ në trupin e saj, shumë nga fansat e saj po turpërojnë yllin e Perandores së Kinës për ndarjen e regjimit të rrezikshëm në internet në radhë të parë.

Dieta ekstreme, 6 kilogramë për 7 ditë/ Aktorja 40-vjeçare

Një fans shkroi: «Veçanërisht për të rinjtë me shumë përshtypje, kjo lloj [dietë] ekstreme mund të çojë në çrregullime të tjera të të ngrënit.»

Një tjetër fanse e rrjeteve sociale ndau përvojën e saj me një dietë të madhe dhe tha se agjërimi ekstrem bëri që ajo të humbiste disa nga flokët dhe t'i humbiste periodat. Në vitin 2017, Biblioteka Kombëtare e Mjekësisë dokumentoi një rast të një gruaje që ra në koma pasi ndoqi teknikën e agjërimit bigu për më shumë se pesë muaj.

Pra, çfarë është agjërimi i madh ?

Bigu është një teknikë agjërimi taoiste e interpretuar si "shmangia e drithërave" në Enciklopedinë e Kinës. Duke mos ngrënë drithë, besohej se trupi mund të pastrohet siç duhet dhe t'i nënshtrohet një detoksifikimi të duhur, duke çuar në jetëgjatësi dhe madje edhe pavdekësi. 

Megjithatë, vitet e fundit në Kinë, agjërimi i madh është kthyer në një dietë bukurie, e përdorur në një përpjekje për t'u dobësuar dhe për të marrë përfitime për lëkurën dhe bukurinë .

Dieta ekstreme, 6 kilogramë për 7 ditë/ Aktorja 40-vjeçare

Ekspertët pohojnë se agjërimi nuk duhet të përdoret si një teknikë për humbje peshe, pasi të shkosh në masa ekstreme kur përpiqesh të humbësh peshë është gjithmonë një ide e keqe. Për më tepër, ata me një histori të çrregullimeve të të ngrënit nuk duhet të provojnë kurrë një regjim të tillë. 

Dieta ekstreme, 6 kilogramë për 7 ditë/ Aktorja 40-vjeçare

Dr Megan Rossi, një dietologe dhe eksperte në shkrimin e shëndetit të zorrëve për New Scientist , shpjegon se individët në vend të kësaj duhet të hanë një shumëllojshmëri fibrash dhe perimesh për të arritur një trup të shëndetshëm dhe të lumtur.

“Për të siguruar një shëndet të mirë të zorrëve, duhet të synoni për 30 bimë të ndryshme në javë. Nuk duhet të jesh vegan. Baza e dietës janë bimët, por çfarë do të hani mbi të varet nga ju. Nuk duhet të shkoni në ekstreme. Ushqimet me bazë shtazore, si peshku me vaj, janë gjithashtu të dobishëm për mikrobet e zorrëve.”/CNA.al

Lajmet e fundit nga